Jaksojen tyhmät nimet

Cecilia 34

Luin lehdestä, että tulevan viikon torstain K&R:t jakson nimi on " Näytät taitelija Arja Saijonmaalta, Brooke!"

Mielestäni tämä on ERITTÄIN paha tyylimoka. Tähän asti jaksojen otsikot ovat olleet siedettäviä, omalla tavallaan kornin hauskoja, mutta NYT on menty mauttomuuteen.
Miksi?
Siksi, että Arja Saijonmaa ei liity amerikkalaiseen miljööseen mitenkään, saati sarjan omaan Forrester-muotimaailman juoneen.

Vertaus johonkin amerikkalaiseen taiteilijaan olisi ehkä osunut paremmin.
Jakson nimi viittaa kääntäjän pilkkaavan sarjaa, ja tätä kautta hän pilkkaa myös sarjan katsojakuntaa.

Joten please, kääntäjä, jos luet tämän... pidä edelleen hauskat nimet, mutta pidä ne jokseenkin sarjan omassa sisäisessä muotissa ja miljöössä ja vähän yleismaailmallisimmissa käsitteissä.
Arja Saijonmaa tunnetaan kaiketi vain Ruotsissa ja Suomessa.

Nyt Brooke/Arja vertaus oli tyylitöntä!

8

4168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huikui

      teikäläiselläkin valituksen aihe. Hanki elämä

    • soapscribe

      No eipä noita jaksojen nimiä kannata niin tosissaan ottaa. Itse suhtaudun niihin huumorilla, aivan kuten itse sarjaankin. Mielestäni Kaunareiden otsikot ovat kaikessa lennokkuudessaan ja hulvattomuudessaan kielellä luovasti leikittelevää verbaalioopperaa, joka tavoittaa loistavasti sarjaan liittyvän koomisuuden ja liioittevan tyylin.

      Täytyy tosin myöntää, että tuo Arja Saijonmaa-vertaus kyllä vähän ontuu. Brookea on verrattu jaksonnimissä aikanaan mm. nuoreen Catherine Deneuveen. Tämä ei mielestäni ollut vielä liian kaukaa haettua, koska Brooke kieltämättä muistutti tuohon aikaan etäisesti kyseistä kansainvälisesti tunnettua ranskalaisnäyttelijää, mutta vertaus taiteilija Saijonmaahan on lähes yhtä osuva kuin jos vertaisi Ridgeä ja Brookea Mattiin ja Merviin :D Brooke ei ainakaan minun silmissäni näytä yhtään Arja Saijonmaalta, vaikka mistä kulmasta katsoisi.

      Olen samaa mieltä viestiketjun aloittajan kanssa siinä, että vertaukset sarjan kotimaassa tuntemattomiin suuruuksiin eivät toimi kovin hyvin tässä kontekstissa. Itse näkisin myöskin parempana pysyttelemisen sarjan omassa miljöössä ja roolihahmojen omassa kokemusmaailmassa.

      Tiedoksi muuten, että Kaunareiden otsikoista eivät vastaa kääntäjät, vaan niiden takaa löytyy filmitoimittaja Beritta Markkula. Haluaisinkin lähettää hänelle lämpimät terveiset, ja kiittää hauskoista ja persoonallisista otsikoista (jotka useimmiten ovat osuvia ja oivaltavia) sekä onnistuneesta työstä K&R:n tunnelman välittäjänä ja sarjan puolestapuhujana. Keep up the good work! :)

      • Niin kuin viestin alotuksessa sanottiin, toivottavasti pysytään sarjan sisälle liittyvissä jakson nimissä. Ite en muuten ees tiiä, kuka on Arja Saijonmaa.


    • HyttRR

      Suomalaiset käännöstyötä televisiosarjoihin tekevät henkilöt sairastavat suuruudenhulluutta sekä "taiteellisuutta", hyvät naurut tosin siitä kieltä ymmärtävät saa.
      Näille "taiteilijoille" pitäisi kertoa että heidän työnsä on kääntää teksti eikä tulkita sitä. Rivi on rajoitteena teknisesti, olennaisen saa helposti mahtumaan siihenkin...älkää kääntäjät "tulkitko" tekstejä !

      • smoothie2

        kai koskee myös kääntäjää! Jos nyt joskus sattuu kömmähdyksiä tai alilyöntejä, tuskin se ketään tappaa.

        Eivät kaikki pidä kaikesta, miksi ihmeessä niin pitäisi ollakaan?


    • *minä*

      täysin naurettavaa ja noloa!! samaa mieltä kanssasi ;))

    • Ruuke & Arja

      Oliko Brookessa ja Saijonmaassa siinä jaksossa samaa näköä?
      Mun mielestä oli vähän
      mutta otsikko, no joo, olkoon.................

    • Jallu

      Mitä väliä sillä on vaikka jaksojen nimi olisi kukkuu kukkuu stephanie lensi yli arja saijonmaan pesän... Kyseessä on kuvitteellinen sarja ja kuvitteelliset henkilöt ja se on kaikessa fiktiivisyydessäänkin ehkä oksettavin, epäaidoin ja samalla kuitenkin koomisin tv-sarja jonka tiedän. Itsestä on vaan hauskaa, että mitä pöljempiä nimiä tuollaiselle laitetaan! Saa hyvät naurut, ku nimet on päin helvettiiä ja mahollisimman dorkia!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      74
      3860
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      93
      3251
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      116
      2547
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      19
      1720
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      75
      1516
    6. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      126
      1441
    7. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      99
      1393
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      67
      1387
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1103
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      58
      1083
    Aihe