Luin lehdestä, että tulevan viikon torstain K&R:t jakson nimi on " Näytät taitelija Arja Saijonmaalta, Brooke!"
Mielestäni tämä on ERITTÄIN paha tyylimoka. Tähän asti jaksojen otsikot ovat olleet siedettäviä, omalla tavallaan kornin hauskoja, mutta NYT on menty mauttomuuteen.
Miksi?
Siksi, että Arja Saijonmaa ei liity amerikkalaiseen miljööseen mitenkään, saati sarjan omaan Forrester-muotimaailman juoneen.
Vertaus johonkin amerikkalaiseen taiteilijaan olisi ehkä osunut paremmin.
Jakson nimi viittaa kääntäjän pilkkaavan sarjaa, ja tätä kautta hän pilkkaa myös sarjan katsojakuntaa.
Joten please, kääntäjä, jos luet tämän... pidä edelleen hauskat nimet, mutta pidä ne jokseenkin sarjan omassa sisäisessä muotissa ja miljöössä ja vähän yleismaailmallisimmissa käsitteissä.
Arja Saijonmaa tunnetaan kaiketi vain Ruotsissa ja Suomessa.
Nyt Brooke/Arja vertaus oli tyylitöntä!
Jaksojen tyhmät nimet
8
4168
Vastaukset
- huikui
teikäläiselläkin valituksen aihe. Hanki elämä
- soapscribe
No eipä noita jaksojen nimiä kannata niin tosissaan ottaa. Itse suhtaudun niihin huumorilla, aivan kuten itse sarjaankin. Mielestäni Kaunareiden otsikot ovat kaikessa lennokkuudessaan ja hulvattomuudessaan kielellä luovasti leikittelevää verbaalioopperaa, joka tavoittaa loistavasti sarjaan liittyvän koomisuuden ja liioittevan tyylin.
Täytyy tosin myöntää, että tuo Arja Saijonmaa-vertaus kyllä vähän ontuu. Brookea on verrattu jaksonnimissä aikanaan mm. nuoreen Catherine Deneuveen. Tämä ei mielestäni ollut vielä liian kaukaa haettua, koska Brooke kieltämättä muistutti tuohon aikaan etäisesti kyseistä kansainvälisesti tunnettua ranskalaisnäyttelijää, mutta vertaus taiteilija Saijonmaahan on lähes yhtä osuva kuin jos vertaisi Ridgeä ja Brookea Mattiin ja Merviin :D Brooke ei ainakaan minun silmissäni näytä yhtään Arja Saijonmaalta, vaikka mistä kulmasta katsoisi.
Olen samaa mieltä viestiketjun aloittajan kanssa siinä, että vertaukset sarjan kotimaassa tuntemattomiin suuruuksiin eivät toimi kovin hyvin tässä kontekstissa. Itse näkisin myöskin parempana pysyttelemisen sarjan omassa miljöössä ja roolihahmojen omassa kokemusmaailmassa.
Tiedoksi muuten, että Kaunareiden otsikoista eivät vastaa kääntäjät, vaan niiden takaa löytyy filmitoimittaja Beritta Markkula. Haluaisinkin lähettää hänelle lämpimät terveiset, ja kiittää hauskoista ja persoonallisista otsikoista (jotka useimmiten ovat osuvia ja oivaltavia) sekä onnistuneesta työstä K&R:n tunnelman välittäjänä ja sarjan puolestapuhujana. Keep up the good work! :)Niin kuin viestin alotuksessa sanottiin, toivottavasti pysytään sarjan sisälle liittyvissä jakson nimissä. Ite en muuten ees tiiä, kuka on Arja Saijonmaa.
- HyttRR
Suomalaiset käännöstyötä televisiosarjoihin tekevät henkilöt sairastavat suuruudenhulluutta sekä "taiteellisuutta", hyvät naurut tosin siitä kieltä ymmärtävät saa.
Näille "taiteilijoille" pitäisi kertoa että heidän työnsä on kääntää teksti eikä tulkita sitä. Rivi on rajoitteena teknisesti, olennaisen saa helposti mahtumaan siihenkin...älkää kääntäjät "tulkitko" tekstejä !- smoothie2
kai koskee myös kääntäjää! Jos nyt joskus sattuu kömmähdyksiä tai alilyöntejä, tuskin se ketään tappaa.
Eivät kaikki pidä kaikesta, miksi ihmeessä niin pitäisi ollakaan?
- *minä*
täysin naurettavaa ja noloa!! samaa mieltä kanssasi ;))
- Ruuke & Arja
Oliko Brookessa ja Saijonmaassa siinä jaksossa samaa näköä?
Mun mielestä oli vähän
mutta otsikko, no joo, olkoon................. - Jallu
Mitä väliä sillä on vaikka jaksojen nimi olisi kukkuu kukkuu stephanie lensi yli arja saijonmaan pesän... Kyseessä on kuvitteellinen sarja ja kuvitteelliset henkilöt ja se on kaikessa fiktiivisyydessäänkin ehkä oksettavin, epäaidoin ja samalla kuitenkin koomisin tv-sarja jonka tiedän. Itsestä on vaan hauskaa, että mitä pöljempiä nimiä tuollaiselle laitetaan! Saa hyvät naurut, ku nimet on päin helvettiiä ja mahollisimman dorkia!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.743860Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j933251Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1162547Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.191720Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m751516Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1261441- 991393
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä671387- 551103
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä581083