Nyt on siis Hypnoosiliiton puheenjohtaja Antti Rimaaja ilmoittanut olevansa puoskarilain puolesta, joten asian käsittely hallituksessa odottaa. Ajatellen porukan monensortin taustoja, tämä on yllättävää ja rankasti rohkeaa. Varmaan välttämätöntäkin, että mädät oksat vesurilla karsitaan. Samalla ehkä sitten irti niistä "U:n ja S:n" ja kumppaneiden tasoisista hommista elikkäs naispotilaiden terrorisoinneista joita jo 70-luvulla puitiin, ja puidaan kait vastaavia vieläkin? Ja SHY saa lakata katsomasta pitkin nenänvartta näitä "viikonloppukoulutettuja", joita on varmaan syystäkin arvosteltu Hypnologiassa ihan äskekin.
HYPNOOSILIITTO
TEKIKIN YLLÄTYKSEN!
13702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hypnoosiliiton vuosikokous on 26-27.08. saa nähdä tuleeko sieltä vuosikokouksen / hallituksen taholta mitään mainintaa asiasta. Ainoa lain puolesta liputtanut Tapani Henttonen ei ole enää hallituksen jäsen, joten jää nähtäväksi mikä on tulos?
Toisaalta ihmetyttää tuo Henttosen rohkeus / tyhmyys esiintä täällä "Teolaisena maallikkosuggerina",
tuskin on Tehyn jäsen.
mielenterveydenhoitajat kuuluvat tehyyn...kuules
Tai JHL:ään tai Superiin. Tai Loimaan kassaan.
Mitään "teolaisia" ei ole. Eikä Teon "listoilla" ole suggereja.
Jos ei kuulu mihinkään hoitajaliittoon. voi välttää ammattieettiset säännöt!!
JHL:n jäsen ei voi olla hoitajia...Täh?
Kappas kun opin tämänkin.
Jo minua ihmetyttikin, että millä ilveellä TEHY saattoi kiristää 0,8 prosentin kokonaislisäedun 2200-2400€/kk ansaitseville erikoissairaanhoitajilleen uhkaamalla 87 vuotiaan äitini verisuonikirurgian lykkäämisellä.
Jota leikkausta ei...enää tehdäkään.
Pääasia, että saitte palkankorotuksenne, te tehytehy...vähäosaiset.
Terveisin,
Markku Paunonen (JHL:n jäseniä tästä päivästä lähtien TEHYläisten toimeksiannosta kummeksuen.)
PS. Voi luoja paratkoon!
Sama
Sekaannuksia hypnopalstan kirjoittelijalla: hoitajia on JHL:ssä, Superissa, Tehyssä, Terveydenhoitajaliitossa.
Jokaiselle ammattijärjestöllä on omat eettiset sääntönsä, jos toimija ei ilmoita mihin ammattijärjestöön hän kuuluu, niin on mahdotonta tietää, minkä ammattieettisen valvonnan alainen hän on.
Osa hoitajista on villejä tai kuuluu Loimaan kassaan.
suurin osa kuuluu tehyyn...
Entä toisen maallikkohypnoosiliikkeen SHY:n ja Olavi Tennin kanta puoskarilakiin?
Tenni, Olavi, ilmoitti jossain vaiheessa ammatikseen saarnaaja. Etsin Hänen tietojaan eri kirkkokunnista, mutta yksikään ei tunnistanut Olavi Tenniä...saarnaajana.
Muita tiedostoja ei edes kiinnosta hakeakaan. Riittää, että on katsonut silmiin sekä Peter von Harpea, että Risto Santavuorta.
Muiden nimien ääneen lausuminen on turhaa älämölöä.
Kiitos, että kohtasin Teidät!
(Osatakseni käsittää, kuka Ihminen oikeasti on!)
Terveisin,
Markku Paunonen
3 vkl hypnokurssit => deraboimaan = H-liiton suggerit!
näiden kahden "maallikko" järjestön välillä, että SHY väittää kouluttavansa suggestoterapeutteja, jaettä koulutus johtaa ammatilliseen pätevyyteen ja arvostukseen.Ja että kurssin käytyään saa oikeuden käyttää ammattinimikettä suggestoterapeutti shy
Hypnoosiliitto ei kouluta terapeutteja, eikä sitä tee jäsenyyteen johtava kussituskaan. Eikä kenellekään ole sellaista luvattu. Hypnoosiliitto ei myönnä mitään ammattinimikette. Sen jäsenistöä yhdistää kiinnostus hypnoosiin. Hypnoosiliitto ei ole terveydenhuollon laiton toimijärjestö, ei ammattiliitto eikä työnvälitystoimisto.
Niin,että deraboi sinä vaan ihan rauhassa omiin nimiisi
ERO on siinä 18.1.2008: "näiden kahden "maallikko" järjestön välillä, että SHY väittää kouluttavansa suggestoterapeutteja, jaettä koulutus johtaa ammatilliseen pätevyyteen ja arvostukseen.Ja että kurssin käytyään saa oikeuden käyttää ammattinimikettä suggestoterapeutti shy"
- Satuja ja tarinoita: SHY:n "suggestoterapeutti"-touhua eivät tunne eivätkä tunnista TeO, Opetushallitus tai Opetusministeriö tai lainsäädäntö. Titteli on sepite, laillista pätevyyttä tai valtuuksia kurssitus ei anna, arvostus on nolla ja kurssien sisältöä ei valvo mikään viranomainen tai tiedejärjestö. Huuhaa!
"Hypnoosiliitto ei ole terveydenhuollon laiton toimijärjestö, ei ammattiliitto eikä työnvälitystoimisto."
- Tulee tuosta mieleen kylläkin SHY:n terapeuttitoimi.
Mistä juontuu tämä puhe "3 viikonlopun terapeuteista"? Onko valmennusterapeuteissa sitten muka 3 vkl pohjalta "suggestoterapeutteina" toimivia?
Nolon SHY-maineen vuoksi titteli on sitaateissa.