Maanantaina tv-uutinen siitä, että kotona takan polttaminen aiheuttaa enemmän päästöjä kuin liikenne. Jutussa ensin zoomattiin jotain pääkaupunkiseudun paremmintulevaa omakotitalolähiötä ja kappas, kadun laidassa seisoi vanha, öbaut 92-93-mallinen Nevada, joka on erittäin suuripäästöinen Rellu-malli. Ei tässä viestissäni ole mitään muuta järkeä kuin että uskaltaisin väittää, että tuo uutinen jää sikäli harvinaiseksi, koska siinä ehkä viimeisen kerran vilahtaa 21/Nevada, jota muutenkaan ei koskaan Suomeen tuotu paljoa.
bongattu 21/Nevada
öylätti
2444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen muutaman kerran nähnyt ihan viime aikoina Renault Safranen/25:n. Ei niitäkään aikonaan varmaan montaa mennyt. Hyvin ovat kestäneet näköjään.
Toinen eksoottinen auto minkä olen myös nähnyt on Citroen XM Break 3.0 V6 -koneella. Ostapa sellainen. Saat halvalla.
...niitä ihan vilisee. Varsinkin 7-hengen malleja. Ollaan nimittäin lestis-alueella. Ei se mikään isopäästöinen ole, se syö niin vähän.