katsokaa venäjän
urotekoja
131204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
miten tämä liittyy Venäjälle suuntautuvaan matkiluun. Eikös nuo partisaanit tulleet sieltä tänne.
Yrittiväthän ne saada Suomen itselleen, sitten koko maamme alueet käsittelisivät Venäjänmatkailua...
Toisaalta, mikäs on viimeinen sota minkä venäläiset ovat itse ilman apureita voittaneet...?
ilman apureita.. no apureiden kanssa ... no yleensäkin...
Miksi pitää aina valita apureiksi luusereita???
neuvostopartisaaneja, eli siis puolueorganisatioon kuuluvia henkilöitä? Kaukana nykyvenäjästä.
sitä pohtimaan poijaat. Matkailulle ei ole mitenkään eduksi ottaa politiikkaa mukaan kuvaan eikä joskus tehtyjä rikoksia. Matkailulla on ihan muu tarkoitus. Tutustua kohdemaahan, tapoihin, kulttuuriin ym. ilman politiikkaa.
Kyllähän matkailua minä en saa noin pieniin raameihin mahtumaan. Itse matkaillessa keskustelut alkuasukkaiden kanssa kääntyvät hyvinkin usein politiikkaan, uskontoon ym kansojen eroavaisuuksiin. Kohdemaan tapoja ei voi ymmärtää ymmärtämättä historiaa.
Jos jollekin perusturistille bussimatkalla riittää "hyvää päivää kirvesvartta - ompas kaunis ilma tänään" niin kaikkia matkustavaisia ei passaa samaan karsinaan laittaa.
Sota on sotaa ja se on julmaa. Luuletko, että suomalaiset sotilaat olisivat tarjoneet tikkaria vihollis lapsille??? Tämä on matkailupalsta eikä mikään sotatanner, on jo aika haudata sotakirveet!!!
on ihan oma foorumi, jolla tääkin juttu on puhki puhuttu jo kymmeniä kertoja, ai niin siksi pitää levittää muualle, jos joku ei olisi sattunut lukemaan. Matkailu on matkailua ja historia on historiaa. Terve tuloa tähän päivään.
Kyllähän matkailu ja historia kulkevat käsi kädessä. Joka kaupungissa on historiallisia kohteita joihin turistit tutustuu. Meilläkin on kalliomaalauksia matkailukohteina vaikkei ne mitenkään ole tätä päivää.
No museoita lienee turha puhua, eivät sitten taida liittyä matkailuun mitenkään...
Partisaanimuseot ovat joskus aivan mielenkiintoisia matkailukohteita niiden tarjotessa ns. voittajavaltion näkemyksen asiaan. Varsinaiseen partisaanimuseoon olen törmännyt Murmanskin alueella Polajarnyi Zorin kaupungissa, Kantalahden museossa partisaanit olivat muistaakseni yksi teema muiden joukossa.
Kyllä minusta sotamuseotkin kuuluvat matkailuun ja esimerkiksi Pohjoisen laivaston museo Murmanskissa oli kiinnostava. Tietysti kiinnostuksen kohteet vaihtelevat yksilöittäin mutta joskus vaihtelu virkistää.
Ennen matkailu ja historia kulkivat käsi kädessä, silloin mentiin Leningradiin Viipurin linnan ja pyöreän tornin vierestä.
Nykyisin on tuo historia asbekti saatu häivytettyä kun mennään ohitustietä Pietariin.
Kyllähän nämä "isänmaan ystävien" teot kertoo millaisesta kulttuurista nämäkin alkuasukkaat ovat tulleet. Edes simpanssi ei tapa viatonta ihmislasta.
Kyllä se Simpanssi tappaa ihmislapsenkin ja jopa syö saadessaan. Mutta sehän on molemmin puolista käytäntöä kiten eilen maikkarilla nähtiin.