ristopeeri

paulinoQ

nii tietääkö kukaan millon ilmestyy se kolmas christopher paolinon kirja. siis jatkoa eragonille ja esikoiselle. ja kentie minkä niminen? :)

1

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alyxandria

      Paolinin sarjan kolmas kirja ilmestyy alkuperäiskielellä, siis englanniksi 20.9.2008. Kirjan nimi on Brisingr.

      Suomennoksesta ei vielä ole tietoa, mutta eiköhän tuo kohtalaisen äkkiä tule, kun on ollut sen verran suosittu sarja. Sarja on muuten venähtänyt neljään osaan, ilmestyvä kirja ei siis ole sarjan viimeinen.

      Paolini sanoi Random House Children's Books:in haastattelussa 30.10.2007, että vaikka hän alunperin 15-vuotiaana suunnitteli sarjan trilogiaksi, hän tajusi kahden ensimmäisen osan kirjoittamisen jälkeen että loppuosa tarinasta olisi aivan liian laaja yhteen osaan. "Ollakseni todenmukainen hahmoilleni ja tarttuakseni kaikkiin juonenkäänteisiin ja kysymyksiin joita Eragon ja Esikoinen herättivät, on minun jaettava sarjan loppuosa kahteen kirjaan."

      Kolmannen kirjan nimestä Paolini kertoo Random House Children's Books:in 16.10.2008 julkaisemassa uutistiedotteessa näin: "'Brisingr' on yksi ensimmäisistä sanoista, joita ikinä ajattelin tämän osan nimeksi ja se on aina tuntunut oikealta. Ensimmäisenä Eragonin oppimana muinaiskielen sanana, sillä on ollut erityistä merkitystä hänen perintönään Lohikäärmeratsastajana. Tässä uudessa kirjassa sana paljastuu vielä merkittävämmäksi."

      Pahoittelen pikaisten käännösten kapulakieltä ja virheitä...tähän aikaan aamuyöstä ajatukset eivät oikein enää kulje. Mutta eiköhän noista ainakin suunnilleen saa selvää. Jos haluaa, alkuperäiset haastettelunpätkät ja lisätieto englanniksi löytää täältä:
      http://childrensbooks.about.com/od/whatsnewhot/ss/brisingr.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      371
      11864
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      42
      3537
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2720
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2354
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe