Onko kenelläkään kokemuksia lasten kanssa matkustamisesta Venezuelaan, miten meni pitkä lento, mitä kannattaa paikan päällä tehdä / nähdä? Vesipuistoja , huvipuistoja? Maistuiko paikallinen ruoka, mäkkäriä ei taida löytyä ;)? Lapsiystävällisin hotelli?
Paljon on kysymyksiä, toivottavasti joku jaksaa vastata, kiitos.
Matkalle voisi kenties lähteä...
LASTEN KANSSA
5
1312
Vastaukset 5
- manaana
aikakin Porlamarissa oli Mäkkäri, ruoka myös
hotellissa lapsille sopivaa - matkalta juuri palannut..
Mäkkäreitä kyllä löytyy Margaritalta, ja yleensä hotellien tarjoilu aika monipuolista..
- Kerho
Täälläkin haluttaisiin tietää missä ovat lapsiperheet... onko ketään ollut Punta Blancassa Cochen saarella, toimiko bamseklubi?
Maaliskuussa matkalle :)- Nimetön
14. tammikuuta tuli toinen suomalainen vetäjä, eli SuperKidseillä on nyt oma ja bamse-kerholaisilla oma vetäjä. Tytär tykkäsi ainakin Super-kidsin vetäjästä. Mun mielestä oli kanssa mukava ;)
T. iskä
- Juuri palannut
Hei!
Olimme Margaritalla hotelli Portofinossa 2- ja 3-vuotiaiden lasten kanssa tammikuussa. Lento tuntui tietysti aika pitkältä näin pienten lasten kanssa varsinkin menosuuntaan kun oli päivälento. Takaisin päin tultaessa tilanne oli jo parempi kan lapset rupesivat heti nukkumaan kun kone illalla lähti.
Lapset otettiin hyvin huomioon lentokentällä, ja pääsimme kaikkien jonojen ohi turvatarkastuksessa ja passijonoissa. Muuten tilanne olisi ollut hirveä koska jonot olivat PITKIÄ eivätkä liikkuneet ollenkaan. Takaisin tullessa eräs pariskunta taisikin mainita että eivät enää lähde Venezuelaan johtuen lentokentän järkyttävän hitaasta toiminnasta. Eli onneksi lapsiperheet säästetään siltä :)
Hotellissamme ei ollut Bamse-klubia, joten siitä en osaa sanoa mitään. Alueella oli kuitenkin lasten allas- ja leikkialue, jossa toimivat myös paikalliset lasten hoitajat. Vaaleaihoiset lapsemme saivat näiltä tytöiltä lähes jakamattoman huomion ja kielimuuri ei haitannut :) Lapset tykkäsivät tosi paljon! Hoitajat tekivät mm. kasvomaalauksia lapsille ilmaiseksi.
Muutenkin lapset saivat paljon huomiota paikallisilta ja naapurimaiden turisteilta. Allasalueella ei ollut pienistä kavereista pulaa ja kädestä vietiin milloin mihinkin. Aluksi tuntui myös oudolta kun ihmiset tulivat kysymään saavatko ottaa itsestään yhteiskuvia lastemme kanssa, mutta loppulomasta poseeraaminen meni lapsilla rutiinilla :)
Kaikin puolin kohde sopii mielestäni hyvin pientenkin lasten kanssa matkustaville, nimenomaan hotellien puolesta. On helppoa kun ruoat ja juomat sisältyy hintaan niin ei tarvitse etsiä joka ilta ravintolaa ja istua odottelemassa tilausta. Hotellissamme ei tarvinnut edes itse pitää huolta nesteen saannista kun baarimikko toi tilaamattakin lapsille kokista ja aikuisille oluet vähän väliä allasalueella makaillessamme.
Ihanaa oli ja voin suositella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901399
- 47831
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde70800Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit66755- 92755
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o158695- 20679
- 53618
- 51612
- 47611