LASTEN KANSSA

Venezuelaan

Onko kenelläkään kokemuksia lasten kanssa matkustamisesta Venezuelaan, miten meni pitkä lento, mitä kannattaa paikan päällä tehdä / nähdä? Vesipuistoja , huvipuistoja? Maistuiko paikallinen ruoka, mäkkäriä ei taida löytyä ;)? Lapsiystävällisin hotelli?

Paljon on kysymyksiä, toivottavasti joku jaksaa vastata, kiitos.
Matkalle voisi kenties lähteä...

5

1286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • manaana

      aikakin Porlamarissa oli Mäkkäri, ruoka myös
      hotellissa lapsille sopivaa

    • matkalta juuri palannut..

      Mäkkäreitä kyllä löytyy Margaritalta, ja yleensä hotellien tarjoilu aika monipuolista..

    • Kerho

      Täälläkin haluttaisiin tietää missä ovat lapsiperheet... onko ketään ollut Punta Blancassa Cochen saarella, toimiko bamseklubi?
      Maaliskuussa matkalle :)

      • Nimetön

        14. tammikuuta tuli toinen suomalainen vetäjä, eli SuperKidseillä on nyt oma ja bamse-kerholaisilla oma vetäjä. Tytär tykkäsi ainakin Super-kidsin vetäjästä. Mun mielestä oli kanssa mukava ;)

        T. iskä


    • Juuri palannut

      Hei!

      Olimme Margaritalla hotelli Portofinossa 2- ja 3-vuotiaiden lasten kanssa tammikuussa. Lento tuntui tietysti aika pitkältä näin pienten lasten kanssa varsinkin menosuuntaan kun oli päivälento. Takaisin päin tultaessa tilanne oli jo parempi kan lapset rupesivat heti nukkumaan kun kone illalla lähti.

      Lapset otettiin hyvin huomioon lentokentällä, ja pääsimme kaikkien jonojen ohi turvatarkastuksessa ja passijonoissa. Muuten tilanne olisi ollut hirveä koska jonot olivat PITKIÄ eivätkä liikkuneet ollenkaan. Takaisin tullessa eräs pariskunta taisikin mainita että eivät enää lähde Venezuelaan johtuen lentokentän järkyttävän hitaasta toiminnasta. Eli onneksi lapsiperheet säästetään siltä :)

      Hotellissamme ei ollut Bamse-klubia, joten siitä en osaa sanoa mitään. Alueella oli kuitenkin lasten allas- ja leikkialue, jossa toimivat myös paikalliset lasten hoitajat. Vaaleaihoiset lapsemme saivat näiltä tytöiltä lähes jakamattoman huomion ja kielimuuri ei haitannut :) Lapset tykkäsivät tosi paljon! Hoitajat tekivät mm. kasvomaalauksia lapsille ilmaiseksi.

      Muutenkin lapset saivat paljon huomiota paikallisilta ja naapurimaiden turisteilta. Allasalueella ei ollut pienistä kavereista pulaa ja kädestä vietiin milloin mihinkin. Aluksi tuntui myös oudolta kun ihmiset tulivat kysymään saavatko ottaa itsestään yhteiskuvia lastemme kanssa, mutta loppulomasta poseeraaminen meni lapsilla rutiinilla :)

      Kaikin puolin kohde sopii mielestäni hyvin pientenkin lasten kanssa matkustaville, nimenomaan hotellien puolesta. On helppoa kun ruoat ja juomat sisältyy hintaan niin ei tarvitse etsiä joka ilta ravintolaa ja istua odottelemassa tilausta. Hotellissamme ei tarvinnut edes itse pitää huolta nesteen saannista kun baarimikko toi tilaamattakin lapsille kokista ja aikuisille oluet vähän väliä allasalueella makaillessamme.

      Ihanaa oli ja voin suositella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11023
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5511
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      174
      4497
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      50
      3997
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      56
      3872
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      28
      3531
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3127
    Aihe