Finncommin ongelmat

Ihmetyttä Finnairin kumppanin touhu. Joka päivä on lukuisia peruttuja lentoja. Esim. tänäänkin illalla kaksi lentoaHelsingistä Tampereelle on peruttu ja lennot Helsingistä Turkuun, Poriin ja Vaasaan.
41026
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Finncomm kärsii kovasta kapteenipulasta, joka aiheuttaa näitä peruutuksia. Finncomm tulee ostamaan tämän takia palveluita irlantilaiselta Aer Arann yhtiöltä, joka tulee omalla kalustollaan ja miehistöllään operoimaan Finncommin reittejä.

Äänestä

Finncommille yhteistyösopimus Aer Arannin kanssa
18.1.2008 16:07:00

Finncomm Airlines on solminut yhteistyösopimuksen irlantilaisen Aer Arann -lentoyhtiön kanssa. Aer Arann tulee operoimaan Finncommin reiteille ja helpottamaan yhtiön tämänhetkisestä kapteeni- ja kalustopulasta aiheutuvia paineita.

Aer Arann toimittaa Suomeen lentokoneen ja miehistöt. Matkustamossa työskentelee myös Finncommin omaa henkilökuntaa. Sopimuksen tarkoituksena on helpottaa Finncommin kapteenipulaa ja nostaa lentojen säännöllisyys takaisin hyvälle tasolle. Aer Arannin lentokone on lähes uusi ATR 72-500 -lentokone, joka on samaa sarjaa, jolla myös Finncomm operoi.

Finncomm halusi tiedotteensa mukaan kumppaniksi hyvämaineisen lentoyhtiön, joka lentää uusilla koneilla ja samalla konetyypillä kuin Finncomm. Näin voidaan varmistaa, että Helsinki-Vantaalta löytyvät tarvittavat huoltopalvelut ja tekninen osaaminen.

Kasvukipuja vuonna 2007

Suomen talouskasvu on kehittynyt hyvin viime vuosina ja työvoimapulasta on puhuttu paljon. Operatiivisessa lentotoiminnassa Finncommin vuosi sitten asettamat lisävaatimukset kokemuksesta kapteenin pätevyydelle johtivat kapteenipulaan, ja tilanteen korjaaminen kestää vielä jonkin aikaa. Kapteenipula on hidastanut hieman yhtiön kasvua ja vaikuttanut myös lentotoiminnan säännöllisyyteen.

Finncommin ja Golden Airin yhteistyö loppui vuodenvaihteessa ja samalla Saab-lentokoneet poistuivat kotimaan liikenteestä neljä kuukautta suunniteltua aikaisemmin. Tämä on aiheuttanut kalustovajeen, joka on osaltaan vaikeuttanut operointia alkaneena vuonna. Syynä luopumiseen oli Saab-linjahuollon tuottajan Saab-huoltotoiminnan lopettaminen vuodenvaihteessa.

Finncomm Airlines on yksi suomalaisista kasvuyrityksistä. Vuonna 2004 yhtiön liikevaihto oli n. 15 milj. €, vuonna 2007 liikevaihto oli lähes 74 milj. € ja vuodelle 2008 on budjetoitu 90 milj. €. Matkustajamäärissä mitattuna Finncomm nousi kotimaassa toiseksi suurimmaksi lentoyhtiöksi.

Aer Arann

Aer Arann on irlantilainen lentoyhtiö, joka on aloittanut lentotoiminnan vuonna 1970. Vuonna 2006 Aer Arann kuljetti 1,1 milj. matkustajaa. Irlannin sisäisten lentojen lisäksi yhtiö lentää Isoon-Britanniaan ja Pohjois-Ranskaan.

Äänestä
  • koko vitun Finnair voisi spreijata logonsa umpeen.

    Kohta kaikki sille kuuluvat työt hoitavat erilaiset alihankkijat.
    Vastuun laiminlyödyistä ja huonosti hoidetuista töistään vinnairilaiset ovatkin jo sysäämässä harteiltaan. Vierittävät syyt muille niinkuin vinnairilaisia ei olisikaan.

    Tulee mieleen savolaisyritykset joille sattuu moka; tavaran toimituksen myöhästyminen tms.
    Valitukseeen vastataan että no voi sun p...ele; se pojan saatana.. vaikka poikaa ei töissä olisikaan.

    Jotenkin tuntuu ettei tällä menolla koko Vinnairia ole enää olemassa muutaman vuoden kuluttua.

    Äänestä

  • 26 x kirjoitti:

    koko vitun Finnair voisi spreijata logonsa umpeen.

    Kohta kaikki sille kuuluvat työt hoitavat erilaiset alihankkijat.
    Vastuun laiminlyödyistä ja huonosti hoidetuista töistään vinnairilaiset ovatkin jo sysäämässä harteiltaan. Vierittävät syyt muille niinkuin vinnairilaisia ei olisikaan.

    Tulee mieleen savolaisyritykset joille sattuu moka; tavaran toimituksen myöhästyminen tms.
    Valitukseeen vastataan että no voi sun p...ele; se pojan saatana.. vaikka poikaa ei töissä olisikaan.

    Jotenkin tuntuu ettei tällä menolla koko Vinnairia ole enää olemassa muutaman vuoden kuluttua.

    terveiset palstalle. Sir Vilikö se siellä uhoaa? Kiitos terveisitä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MiccoK kirjoitti:

Ihmetyttä Finnairin kumppanin touhu. Joka päivä on lukuisia peruttuja lentoja. Esim. tänäänkin illalla kaksi lentoaHelsingistä Tampereelle on peruttu ja lennot Helsingistä Turkuun, Poriin ja Vaasaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu