Ilmanpoisto

Kerrostalon saunassa on ilmanpoisto kiukaan päällä katossa ,on lukittu ½ asentoon. Onko tietoa mitä tapahtuu rakennukselle kun kuuna löyly virtaa imastointiputkistoon , talossa kerosia 6 ja siellä poisto - imuri.ONKO TIETOA.
8902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oletko varma että se on poisto? Jos on niin ainakin se on täysin väärässä paikassa. Se imee lämmön, löylyn ja raittiin ilman ulos saman tien harakoille. Tarkoittaa sitä että löylyttelijät jää siitä paitsi. Poisto tulee olla joko oven alta pesuhuoneen puolelta tai lauteiden alta lattian rajassa. Tulo pitää olla kiukaan yläpuolella. Näin saadaan saunaan tasainen lämpö ja energiaa tarvitaan huomattavasti vähemmän saunan lämittämiseen.

Jos se on poisto niin vaihda se kokonaan suljettavaan ventiiliin, ja pidä se kiinni saunomisen aikana...

Äänestä
  • Ilman tulo on lauteitten alla .Odotan ammattimihet vastaamaan koska ovat tällaisen keksineet.Uskon että näitä saunoja on täällä saunojen maassa PALJON

    Äänestä

  • Tuuletusmääräykset kirjoitti:

    Ilman tulo on lauteitten alla .Odotan ammattimihet vastaamaan koska ovat tällaisen keksineet.Uskon että näitä saunoja on täällä saunojen maassa PALJON

    Mistäköhän tuuletusmääräyksistä sinä tollasta luit??Taitaa pakkasella olla pallis huurussa jos lauteiden alle tuloilman järjestät.Kyllä se tulo-ilma pitäs tulla sinne kiukaan viereen tai seinään sen päälle.Poisto kattoon ja seinään ylä lauteen alle.Kylpiessä kattopoisto kiinni ja kuivatuksessa laittaa auki.

    Äänestä

Hölmössä paikassahan tuo on, mutta tällaisia virityksiä on kotimaa täynnä. Et sitä siirtää voi ilman mittavaa remonttia, eli sen kanssa on vaan pärjättävä.
Jos on löylyongelmia, niin vaihda tilalle suljettava venttiili - ei mene löylyt saman tien pihalle. Siis periaatteena se, että saunaa lämmitettäessä venttiili kiinni, saunottaessa kiinni, tai vain hieman raollaan. Saunomisen jälkeen auki, tai ainakin osittain auki.

Mitään vaurioita se lämmin ilma ei hormeille, eikä rakennukselle aiheuta ja kyllä ne putket kestää ilman kosteudenkin vaikutuksetkin.

Äänestä
  • Mitä jos saunassa oleva poisto kiini kun oven alta se ilma pääsee pesuhuoneen ilmanpoistoon. Kylläkait tälläinen ratkaisu pitäsi kevata kaikille, sanoon kuka on erimieltä.Jokunnäkönen komromissi pitäsi löytää.

    Äänestä

  • Lämminmies kirjoitti:

    Mitä jos saunassa oleva poisto kiini kun oven alta se ilma pääsee pesuhuoneen ilmanpoistoon. Kylläkait tälläinen ratkaisu pitäsi kevata kaikille, sanoon kuka on erimieltä.Jokunnäkönen komromissi pitäsi löytää.

    ammattisuunnittelija, poisto pesuhuoneen kautta ja saunan kattopoisto pidetään kiinni saunomisen ja lämmittämisen aikana.

    Äänestä

  • Lämminmies kirjoitti:

    Mitä jos saunassa oleva poisto kiini kun oven alta se ilma pääsee pesuhuoneen ilmanpoistoon. Kylläkait tälläinen ratkaisu pitäsi kevata kaikille, sanoon kuka on erimieltä.Jokunnäkönen komromissi pitäsi löytää.

    Jos sulla on tulo lauteiden alla lattian tasossa ja poisto oven alta pesuhuoneen kanavaan, niin saat lattian tasoon kivan kylmän ilmapatjan, mutta hengityskorkeudella ilma ei vaihdu vähääkään.

    Vedä tuloilma putkea pitkin kiukaan päälle, tai jos Kastorin AFS-kiuas, niin allekin. Poisto oven alta. Katon räppänä kiinni saunomisen ajan, muuten auki. Alkaa löyly maistumaan.

    Äänestä

Ei sille mitään käy, kyllä ne putket kuivaa itsestään. Anna olla vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuuletusmääräykset kirjoitti:

Kerrostalon saunassa on ilmanpoisto kiukaan päällä katossa ,on lukittu ½ asentoon. Onko tietoa mitä tapahtuu rakennukselle kun kuuna löyly virtaa imastointiputkistoon , talossa kerosia 6 ja siellä poisto - imuri.ONKO TIETOA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu