kroatiaan

matkaseuraa

olisko lähtijöitä kroatiaan?
ja koska?
seura kelpaa,
tähän asti ajanut yksin
onko joillakin uusia vinkkejä?,reittejä?

5

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vee kakkonen

      Käsittääkseni äijällä aika hyvä tietämys kohteesta ja varmaan myös neuvoo.
      Kirjoittelee enemmän tonne HD palstalle, mutta ajoittain myös tänne.

    • Nimetön

      Siitä ei ole montaa vuotta, kun sota loppui ja se lopputulos taisi olla Ahtisaarelle sopiva - ei välttämättä kaikille asukkaille?

      Itse tulin Sloveniasta 3pvää ennen, kuin todellinen sota alkoi siellä olisko ollut 91-92. KPllä uhkasivat rajalla, kun yritin passiin saada Jugoslavian leimaa. ZZR lähti tullikopilta vilkkaasti kohti Italiaa..

      No sulla on varmaan jotain mukavaa mielessä siellä päin? Olen itse kiertänyt nyt Italiaa ja varhaisemman nuoruuden aikaiset ajelut alpeilla ovat tehneet tehtävänsä ja sinne pitää päästä.

      Olen itse Tampereen kupeesta, joten Ryanairin suoria lentoja voi hyödyntää esim. viikonloppumatkailussa, koska minulla on tiedossa säilytys. Olen kyllä menossa vähän samaan suuntaan ja voisin viedä jo Helmi-maaliskuulla pyörän toiselle puolelle alppeja. Sieltä voisi sitten singahdella pariksi päiväksi johonkin lähikohteeseen, koska siellä kevät alkaa jo pari kuukautta ennen kuin täällä. Eikä esim. Bergamosta ole Triesteen varmaan kuin joku 350km-400km. Sen verran pääsee Pannarin tankillisellakin... Adrian meren rannat ovat kyllä kiinnostavia!
      Yksi asia niiltä kulmilta historian näkövinkkelistä kummastuttaa: vanhoissa historiankirjoissa kehittyi Euroopan johtavia kulttureja ja taidetta/rakennuksia tälle alueelle, mutta nämä ihmiset eivät ole pystyneet hyödyntämään historianperimäänsä oikein mitenkään. Potentiaalia olisi kyllä.

      • -kävijä-

        Enpä minäkään osaa sanoa "mix just kroatiaan", mutta sanoisinpa "mix ei".
        Siisti ja turvallinen paikka, inhimillinen hintataso, hyvät tiet, ei kaupustelijoita, hienoja maisemia ja nähtävyyksiä esim kansallispuistot. Uida voi melkein missä vaan ja historiallisia rakennuksiakin riittää lämmintä riittää - viime kesänä 30-35, silti lämmin ei ollut tukahduttavaa leudon tuulen ansiosta kaiketi.

        Voisinpa mennä vaikka uudelleenkin, oli se niin mainio reissu.


      • -kävijä-
        -kävijä- kirjoitti:

        Enpä minäkään osaa sanoa "mix just kroatiaan", mutta sanoisinpa "mix ei".
        Siisti ja turvallinen paikka, inhimillinen hintataso, hyvät tiet, ei kaupustelijoita, hienoja maisemia ja nähtävyyksiä esim kansallispuistot. Uida voi melkein missä vaan ja historiallisia rakennuksiakin riittää lämmintä riittää - viime kesänä 30-35, silti lämmin ei ollut tukahduttavaa leudon tuulen ansiosta kaiketi.

        Voisinpa mennä vaikka uudelleenkin, oli se niin mainio reissu.

        Kotimaan kielellä http://www.dalmatiino.net/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3042
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2314
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2153
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      344
      1909
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1566
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1418
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1258
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe