kroatiaan

matkaseuraa

olisko lähtijöitä kroatiaan?
ja koska?
seura kelpaa,
tähän asti ajanut yksin
onko joillakin uusia vinkkejä?,reittejä?

5

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vee kakkonen

      Käsittääkseni äijällä aika hyvä tietämys kohteesta ja varmaan myös neuvoo.
      Kirjoittelee enemmän tonne HD palstalle, mutta ajoittain myös tänne.

    • Nimetön

      Siitä ei ole montaa vuotta, kun sota loppui ja se lopputulos taisi olla Ahtisaarelle sopiva - ei välttämättä kaikille asukkaille?

      Itse tulin Sloveniasta 3pvää ennen, kuin todellinen sota alkoi siellä olisko ollut 91-92. KPllä uhkasivat rajalla, kun yritin passiin saada Jugoslavian leimaa. ZZR lähti tullikopilta vilkkaasti kohti Italiaa..

      No sulla on varmaan jotain mukavaa mielessä siellä päin? Olen itse kiertänyt nyt Italiaa ja varhaisemman nuoruuden aikaiset ajelut alpeilla ovat tehneet tehtävänsä ja sinne pitää päästä.

      Olen itse Tampereen kupeesta, joten Ryanairin suoria lentoja voi hyödyntää esim. viikonloppumatkailussa, koska minulla on tiedossa säilytys. Olen kyllä menossa vähän samaan suuntaan ja voisin viedä jo Helmi-maaliskuulla pyörän toiselle puolelle alppeja. Sieltä voisi sitten singahdella pariksi päiväksi johonkin lähikohteeseen, koska siellä kevät alkaa jo pari kuukautta ennen kuin täällä. Eikä esim. Bergamosta ole Triesteen varmaan kuin joku 350km-400km. Sen verran pääsee Pannarin tankillisellakin... Adrian meren rannat ovat kyllä kiinnostavia!
      Yksi asia niiltä kulmilta historian näkövinkkelistä kummastuttaa: vanhoissa historiankirjoissa kehittyi Euroopan johtavia kulttureja ja taidetta/rakennuksia tälle alueelle, mutta nämä ihmiset eivät ole pystyneet hyödyntämään historianperimäänsä oikein mitenkään. Potentiaalia olisi kyllä.

      • -kävijä-

        Enpä minäkään osaa sanoa "mix just kroatiaan", mutta sanoisinpa "mix ei".
        Siisti ja turvallinen paikka, inhimillinen hintataso, hyvät tiet, ei kaupustelijoita, hienoja maisemia ja nähtävyyksiä esim kansallispuistot. Uida voi melkein missä vaan ja historiallisia rakennuksiakin riittää lämmintä riittää - viime kesänä 30-35, silti lämmin ei ollut tukahduttavaa leudon tuulen ansiosta kaiketi.

        Voisinpa mennä vaikka uudelleenkin, oli se niin mainio reissu.


      • -kävijä-
        -kävijä- kirjoitti:

        Enpä minäkään osaa sanoa "mix just kroatiaan", mutta sanoisinpa "mix ei".
        Siisti ja turvallinen paikka, inhimillinen hintataso, hyvät tiet, ei kaupustelijoita, hienoja maisemia ja nähtävyyksiä esim kansallispuistot. Uida voi melkein missä vaan ja historiallisia rakennuksiakin riittää lämmintä riittää - viime kesänä 30-35, silti lämmin ei ollut tukahduttavaa leudon tuulen ansiosta kaiketi.

        Voisinpa mennä vaikka uudelleenkin, oli se niin mainio reissu.

        Kotimaan kielellä http://www.dalmatiino.net/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5701
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4677
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4132
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      63
      3661
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3611
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3348
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3321
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      59
      3180
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2850
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2481
    Aihe