Karlovy Vary

Kylpylät kutsuu

Onko kellään kokemusta Karlovy Varysta? Olen menossa helmikuun loppupuolella sinne ja hotelli vinkkiä kaipaan? Onko kellään kokemusta kylpylöistä siellä? Kannattaako varata paikan päällä eri hoidot vai näin etukäteen? Kiitos etukäteen vastauksista

9

4147

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielenkiinnolla

      Terve. Itsekkin olen ajatellut jos menis käymään. Ilmoittele minkälaista oli. ja millä menit prahasta---Karlovyn. Lentokenttä taksilla näyttäisi pääsevän mutta hinta? Linja-autoja näyttäisi menevän vartinvälein? kielitaito ei riittänyt. Kerro kuulumisia.

      • Kylpylä kutsuu

        Menen bussilla Prahasta Karlovy Varyyn, Florencen asemalta lähtee bussi sekä Dejvicasta. Maksaa muutaman euron ja perillä olet alta 2 h.
        Sen verran olen saanut tietoja spa-hoidoista hotellista missä yövyn, Humbolt Park&Spa, että ovat aika arvokkaita verrattuna esim Podebradyn kylpylään, missä olen kahdesti ollut. Mutta luulen että taso on aivan eri luokkaa Karlovy Varyssa.
        Ilmoittelen sitten kokemuksista sinulle


      • WPR
        Kylpylä kutsuu kirjoitti:

        Menen bussilla Prahasta Karlovy Varyyn, Florencen asemalta lähtee bussi sekä Dejvicasta. Maksaa muutaman euron ja perillä olet alta 2 h.
        Sen verran olen saanut tietoja spa-hoidoista hotellista missä yövyn, Humbolt Park&Spa, että ovat aika arvokkaita verrattuna esim Podebradyn kylpylään, missä olen kahdesti ollut. Mutta luulen että taso on aivan eri luokkaa Karlovy Varyssa.
        Ilmoittelen sitten kokemuksista sinulle

        Itselläni samoja suunnitelmia, matkustan Prahaan huhtikuussa ja ajattelin Karlovy Varyssa käydä kylpylässä. Mielenkiinnolla odottelen kokemuksianne :)


    • hemmo.tellu

      Me asustimme Karlovy varyssa Grand Hotel Pupp:ssa. Oli kyllä hieno paikka, suosittelen lämpimästi.
      www.pupp.cz

    • Kävin kesäkuun lopulla

      kaunein kaupunki. Siis aivan mahtavan upea kaupungin keskusta.
      Hotelleista en osaa sanoa hienoja tosin näyttivät olevan.Enkä osaa sanoa kylpylöistäkään.

      Ehkä kannattaa ainakin hotelli varata etukäteen.
      Turisteja siellä oli aika paljon.Helmikuussa varmaan vähän vähemmän käy niitä.

    • kylpylät kutsuu

      Tuli käytyä Karlsbadissa ja suosittelen lämpimästi.Niin kaunis kaupunki (ydin) ja kuumia juomalähteitä joka puolella josta kannattaa hörpätä mineraalivettä (toki n 2dl/pvä). Asuin Humboldt Prak&Spa hotellissa ja voin lämpimästi suositella. Lääkärintarkastus (verenpaine) oli ensimmäiseksi ja oli ilmanen, hän sitten neuvoi sopivia kylpyjä.
      Hotelli oli lux ja Booking.com:in kautta kun "kyttäsin" hintaa puolhoitopaketiille, se aleni roimasti kun ko päivä läheni.MAksoimme 115 euroa kahdelta jossa 6 kylpyä, 30m2 ihana huone ja illallinen/aamiainen.
      Bussi oli halpa 120 korunaa Prahasta ja 1.45 h kesti.
      ILman muuta menen uudestaan sinne. Sopisi hyvin kuherruskuukautta viettävälle parille....

      Ps. Prahassa hinnat kallistuu...

      • bussilla

        Terve. Ollaan menossa mutta missä sijaitsee se Florencen bussiasema. Miten karlovyn päässä? onko pitkäkin matka karlovyn keskustaan sekä olisi tarkoitus käydä hotell puppissa vaikka kahvilla. Kun on ollut muutamassa leffassa niin on pakko käydä katsomassa.


      • kylpylät kutsuu
        bussilla kirjoitti:

        Terve. Ollaan menossa mutta missä sijaitsee se Florencen bussiasema. Miten karlovyn päässä? onko pitkäkin matka karlovyn keskustaan sekä olisi tarkoitus käydä hotell puppissa vaikka kahvilla. Kun on ollut muutamassa leffassa niin on pakko käydä katsomassa.

        Florencen bussiasema on keskustassa, metropysäkin ulottuvilla.Itse nousin Dejvican pysäkilta. Hyvät kyltit, joten löydettiin pysäkki tosi nopeasti. Bussi on paras vaihtoehto, junalla kestää..... Karlovy Varyssa bussi pysähtyy ihan ydinkeskustaan, kommunistiaikaisen Thermal hotellin lähettyville (ihan hirveä hotelli). Puppi on kävelykadun varrella, kävelykadun päässä. Tosi lähellä joten löydät sinne helpolla.


    • KTM400EXCR

      Moi!

      Kuuma vihje Karlovy Varysta. James Bondia on muuten filmattu siellä. Ja taitaa olla niin, että Grand hotel Puppissa taitaa olla filmissä näkyvä kasino.

      Muutama vuosi sitten kaupungissa käydessämme katukuvaa rikasti alueella lomailevat arabiseurueet.

      p.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      413
      1711
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      1142
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      86
      965
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      936
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      55
      858
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      809
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      797
    8. 60
      790
    9. 62
      773
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      756
    Aihe