koulun kustannukset

äitikkö

Käsittääkseni Steinerkoulu on ilmainen? Miten käytännässä, eli veloitetaanko vanhemmilta esim materiaalimaksuja 300 e kuussa?

3

1066

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kouluun

      ja kysy.

    • Steinerlaisten äiti

      300 e vuodessa ja sekin on periaatteessa vapaaehtoinen. Tai joku voi maksaa vähemmän ja joku taas enemmän, rahatilanteestaan riippuen. Lisäksi on talkootöitä, joihin voi osallistua ja siten tienata koululle rahoja.

    • ............

      Meillä perusopetuksessa 80 e kuussa vapaaehtoinen tukimaksu ja lukiossa astetta pakollisempi ns. materiaalimaksu 2 x lukukaudessa 130 e. Toki sielläkään kenenkään koulunkäynti ei ole rahasta kiinni. Osa pystyy tukemaan enemmän koulua, osa ei ollenkaan.

      Valtiontukihan kattaa pääpiirteissään opetustoiminnan kulun. Sen sijaan steinerkoulut hoitavat muut kulut (esim kiinteistönhuolto, koulurakennukset) tukimaksuilla, varainhankintatapahtumilla, talkootyöllä ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1852
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      139
      992
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      891
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      655
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      638
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      99
      611
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      538
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      57
      537
    Aihe