Mietin,et kun bordercolliella on lähes koko pää valkoinen,niin onko se automaattisesti sinisilmäinen? ( pennut niin pienen pieniä vielä etten voi nähdä vielä )
Voiko pentujen silmien väri muuttua kasvaessa?vai onko ne samanväriset heti auettuaan?
Onko valkopäisillä koirilla kuuroutta?
Varmaan historian tyhmimmät kysymykset,mutta ois kiva jos joku viitsisi vastata.Kiitos.:)
Voiko pentujen silmien väri muuttua kasvaessa?vai onko ne samanväriset heti auettuaan?
Onko valkopäisillä koirilla kuuroutta?
Varmaan historian tyhmimmät kysymykset,mutta ois kiva jos joku viitsisi vastata.Kiitos.:)
Vastaukset 9
Vanhimmat
mennä muuttamaan jotain ihan oleellista
Tuota rotua en tunne riittävän hyvin,joten ekaan en voi vastata.Mutta ei ole ainakaan kaikilla muilla valkopäisillä/valkoisilla roduilla.
Voi ja useinmiten normaalisti muuttuu.Jos on siis kyse vaan pikkupentujen "sinisyydestä".
Mielenkiintoinen kysymys tuo viimeinen.Sanoisin näin,että luin juuri jonkunaikaa sitten artikkelin,jossa kerrottiin tuon ja runsaasti valkoista olevan pään mahdollisista yhteyksistä kuuroutta aiheuttavan geenin yhteydessä.
Valkoiset,varsinkin tietyissä roduissa,on jo kauan tutkittu/havaittu värillä olevan yhteyttä.Siksi jossain roduissa tehdäänkin kuulotutkimuksia jo pikkupennuille.
Ei ollut tyhmiä kysymyksiä,toivottavasti ei vastauksiakaan :=))))
Kuurouden riski on nimenomaan yksilöillä, joilla valkoinen väri ulottuu korvan "päälle" eli korvassa ei ole pigmenttiä. Ja pikkupennuilla on siniset silmät josta se väri sitten vaihtuu yleensä jonkunsävyiseksi ruskeaksi. Sen jälkeen silmien väri ei enää muutu (lukuunottamatta sitä että saattaa vielä jonkun kuukauden ajan esim. tummentua hiukan).
Sitä en osaa sanoa, onko bordercollieilla aina valkoisen ympäröimä silmä sininen...usein kai näin on?
Jäin vielä miettimään sitä,että kun ne pennun silmät aukee,niin näkeekö heti,että jollakin pennulla jää silmä siniseksi?Onko se jotenkin paljon vaaleamman sininen alusta alkaen?
Mitäs jos on bordercollie-cocktail rotuna,onko samat mahdollisuudet syntyä kuuro pentu,jos pää valkoinen juuri korvienkin kohdalta?
Mä nyt jankkaan ja jankkaan tästä aiheesta,toivottavasti joku jaksaa vastata vielä.Näytitte olevan paremmin perillä tästä asiasta kuin mie.:)
tuo pigmentin puute korvissa aiheuttaa saman vaivan rodulla kuin rodulla. Ei valkopäinen koira tietystikään ole välttämättä kuuro vaan voi kuulla ihan normaalisti, mutta kuurouden riski on suurempi kuin värillisen pään omaavalla koiralla.
Tuosta silmien väristä en osaa sanoa että onko siniseksi jäävä silmä eri värinen pennulla...
syntyi kerran mustalle koiralle päästä varpaisiin täysin valkoinen pentu.
Koirasta ei tullut kuuroa, eikä sinisilmäistä ja turkin värikin muuttui niin, että vaalella pohjalle kasvoi mustia ja harmahtavia raita karvoja. Hieno ja harvinainen turkinväritys, mitä nykyisin on vaikea saada esille...Meille tämän värinen pentu syntyi sattuman oikusta.
se on varmaan ollut tosi ihana.:) Minkärotunen on?
Enpä usko,mutta en ole varma.On noita muutamia rotuja,joiden silmien väritys saa/on poikkeavaa.Ne ehkä voisivat tietää.
On.Siis mahdollisuus.Koska se geenitekijä siellä vaikuttaa (päänalue).
paimenkoira.