Olen miettiyt matkaa hong kongiin ja sieltä hainaniin siten, et menomatkalla suoraan honkkareista hainaniin jossa viettäisin n. viikon ja sit takas honkkariin jossa oisin n. 4 päivää.
Onko hong kongin ja hainain välillä suoria lentoja? onko kuinka kalliita?
Kumpi olisi parempi paikka hainaissa, sanya vai haikou? jälkimmäinen kait saaren pääkaupunki, mut löysin yhden 5 tähden hotellin sen läheltä :D. Tarkoituksena olisi siis nautiskella jossain kylpylähotellissa kun ne tuollapäin ovat vielä suhteellisen edullisia.
honkkarit-hainan
6
1345
Vastaukset 6
- gwapo.ko
olin sanyassa aikoinaan ja hilton hotellissa. Muistaakseni aikas kaukana kaupungista n. 30 kilsaa.
Rannat upeat ja palvelu pelas.
Menimme ensin Honkkarista junalla Guangzhou n 1 - 2 tuntii kesti ja sieltä lento Sanyaan.. - on paljon
parempi paikka tulla kylpylöihin löhöilemään. keski- ja etelä hainanilla on monia kuumia lähteitä, kylpylöitä.
- vanhempi tieteenharjoittaja
Tulin juuri kolmen viikon matkalta Sanyasta. Maajärjestelyt hoiti hyvin Jenny Chang, löytyy sivuilta freesanya.com. Siellä on myös valmiita paketteja. Meillä meni niin, että Jenny hoiti lennot e-ticketinä ja me annettiin paketin hinta hänelle käteisenä saavuttuamme, kaikki meni hyvin.
Sanya on ehdottomasti parempi kuin haikou lomailuun, siellä on kymmeniä kilometrejä hiekkarantaa ja varma sää (tänään 30 päivällä 23 yöllä, vesi 25) Et kertonut budjettiasi, mutta jos haluat nautiskelua, valitse hotelli Yalong Bayltä siellä on kýmmenkunta 5 tähden hotellia. Minusta paras näkemistäni oli Horizon spa and resort, www.horizonsanya.com (kannattaa milestäni ottaa halvempi rakennus 1 se on viihtyisämpi) myös marriott tai mangrove tree käyvät. Crown Plaza on huono sillä ei ole kuin pieni oma ranta, sekin kuljetuksen päässä, muilla suoraan hotellin pihalta. Kolmen tunnin hoito kuorinta, hieronta, kasvohoito maksaa noin 150 euroa. Danghondai Bay on halvempi ja Sanya Bay vielä halvempi, molemmat toimivia, mutta luksuskylpylät ovat keskittyneet Yalong Baylle.
Jos haluat säästää rahaa, voit käydä joskus illallistamassa Daghodain tai Sanya Bayn (keskusta) alueella. Keskustassa esimerkiksi täyis gravery seisova pöytö soft drikeineen reilut 6 euroa vastaava Yalong baylla noin 20. Taksi keskustaan maksaa 10 euroa ja Danghodaille 6. Muista aina vaatia taksilta mittari päälle tai vaihda taksi, älä myöskään ota taksia suoraan hotellista (noin 30 %) tarjontaa kyllä riittää.
Hyvää matkaa - vanhempi tieteenharjoittaja
Valmiita paketeja ei tarvitse ottaa. Meillekin Jenny räätälöi paketin kolmessa eri hotellissa Sanya Bay - Vuoristo (kuumat lähteet) - Yalong Bay ja kuljetukset näiden välillä sekä kentälle , yhteensä yli 200 km
- Maija-matkailija
Hong Kongista on suoria lentoja Sanyalle. Meillä sellaiset varattu maaliskuun alkuun. Hyvissä ajoin varattuna (Dargonairin nettisivuilta) edestakainen lento 136 e/henkilö. Sanotaan, että halvemmaksi tulee mennä junalla Guangzhouhun ja lentää sieltä Sanyalle. Eipä taida loppujen lopuksi tulla, koska Guangzhou-Sanya -lennot (edestakaisin) maksavat halvimmillaan n. 100 e ja tuo Hong Kong -Sanya junamatka ymmärtääkseni 30 e. Jääpähän myös vaivannäkö vähemmäksi, kun meilläkin on lennot H:ki-Hong Kong.
- She4ver
Yksi vaihtoehto on mennä Honkkareista Shenzheniin ja sieltä lentää Sanyaan. Varasin itse lennot maaliskuulle ja hintaa oli noin 50e/suunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851226
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44478Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455