näytön

miten saisin korjatua kun ubuntu 7.04 päivitettiin 7.10 versioon niin kun kirjautunut sisään näyttö pimeenä? muuta keinoa kun uudelleenasennus?
1146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Sun tarvii ehkä ottaa toistaiseksi vesa-ajuri käyttöön kunnes saat ongelman ratkaistua paremmin, vesalla pääset kuitenkin edes graafiseen tilaan. Vesan asentaminen tosin edellyttää komentorivin käyttämistä.

Käynnistä kone siltä toiselta riviltä, ellei grubin valikko yleensä näy buutissa napsuttele esciä käynnistyksen jälkeen niin pääset valikkoon. Sieltä valitset toisen tai siis sen rivin jonka lopussa lukee (recovery mode) ja buuttaat siitä. Ruutu vilisee tekstiä ja pysähtyy kohtaan jossa kehoitetaan antamaan rootin salasana tai jatkamaan painamalla Ctrl D, tässä annat sen rootin salasanan jos sulla on sellainen ja painat enter.

Ellet ole antanut rootille salasanaa niin sun täytyy jatkaa painamalla Ctrl D mikä aiheuttaa sen että yritetään käynnistää ajotasolle 2 eli normaalisti tuon korjaustilan (ajotaso 1) sijasta. Kun joudut taas mustan ruutun niin kokeile painaa Ctrl F6 jolloin siirryt komentoistuntoon, toivotaan että näppäimet toimii normaalisti kun vika on xorg.confissa.

Joka tapauksessa kun jotenkin olet selviytynyt komentoistuntoon ja päässyt kirjautumaan sisään joko rootina tai itsenäsi niin komennat "nano /etc/X11/xorg.conf" tai "sudo" vielä rimpsun eteen jos menit sisään itsenäsi eli userina. Sivulle TÄYTYY tulla paljon tekstiä, ellei tule niin olet tehnyt kirjoitusvirheen olloin suljet tämän nanon ja tarkistat kirjoitusasun, isot ja pienet kirjaimet ovat siis eri asioita ja merkityksellisiä, kaikki on kirjoitettava täsmälleen oikein. Etsi nyt sivun lopusta "Section Driver" ja siitä kohta "Driver" jossa lukee joko ati, fglrx, nvidia, nv tms. riippuen mikä näytönohjain sulla on. Siirry siihen heittomerkkien väliin ja pyyhi vanha ajuri siitä pois ja kirjoita tilalle vesa eli siinä lukee sitten "vesa".

Sulje nano painamalla Ctrl X ja vastaa "y" kun kysytään tallennetaanko. Lopuksi jos olet recovery modessa rootina niin kirjoitat "init 2" mutta jos olet kirjautunut itsenäsi sisään niin kirjoitat "sudo invoke-rc.d gdm restart" TAI "sudo /etc/init.d/gdm restart" jolloin grafiikka käynnistyy uudelleen ja ottaa vesa-ajurin mukaan.

Nyt sun pitäisi päästä karkeaan grafiikkaan jossa voit jatkaa korjausta. Kerrohan meillekin mikä näytönohjain sulla on, muuten ei voida auttaa enempää..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pimeneminen kirjoitti:

miten saisin korjatua kun ubuntu 7.04 päivitettiin 7.10 versioon niin kun kirjautunut sisään näyttö pimeenä? muuta keinoa kun uudelleenasennus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu