JS/Downloader.Agent virus

Akentti

Surfaillessani tässä netissä eräänä päivänä AVG Free Edition varoitti viiruksesta, "Threats found!" tai jotain sellaista punaisella tekstillä. Ohjelma kysyi, jos haluaisin "heal" sen tai panna karanteeniin (Vault). Ennen kun ehdin tehdä yhtään mitään, ruutu hävisi, kone sammui ja boottasi uudelleen itsestään. Eräässä vaiheessa käyttäessäni konetta CD-soittimen luukku aukesi itsestään.

Ajoin AVG:n, ja se sanoi koneessa olevan viiruksen, JS/Downloader.Agent.

Olin muutamaa viikkoa aikaisemmin ottanut kovalevystä kuvan (image) Acronis True Image ohjelmalla, joka palauttaa koko kovalevyn käyttöjärjestelmineen kaikkineen aikaisemmasta kuvasta. Image on ulkoisella usb-levyllä (Western Digital 60 GB) osiossa, joka on Windowsilta piilossa, ja siellä on myös muita turvakopioita, mm. word-tiedostoja, valokuvia, videoita yms.

Palautin levyn aikaisempaan tilaan. Mutta jälkeenpäin tuli mieleen, että oliskohan viirus voinut kopioida itsensä ja kätkeytyä sinne ulkoiseen kovalevyyn tai ladata sinne jotain muita trojaneja tai matoja. Siinä tapauksessa minne sinne se voisi kätkeytyä? En ole vielä avannut siellä yhtään tiedostoa.

Olen tarkistanut ulkoisen levyn AVG:llä, AVG Anti-Spywarella, Ad-Awarella, Spybotilla, RogueRemoverilla ja ties millä, mutta viruksia tai matoja ei tunnu olevan.

Mitenköhän saan varmasti tietää, onko kone todella puhdas viruksista ja trojanesita?

1

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kepe.

      Hijackthis ohjelmalla.

      Lataa
      http://www.trendsecure.com/portal/en-US/threat_analytic s/HJTInstall.exe
      HJTInstall.exe

      * Tallenna HJTInstall.exe työpöydällesi.
      * Tuplaklikkaa HJTInstall.exe -kuvaketta työpöydälläsi.
      * Oletuksena se asentaa itsensä hakemistoon C:\Program Files\Trend Micro\HijackThis
      * Klikkaa Install
      * Asennusohjelma luo HijackThis-kuvakkeen työpöydälle.
      * Kun asennus on valmis, se käynnistää HijackThisin
      * Klikkaa Do a system scan and save a logfile-painiketta. Ohjelma aloittaa skannauksen ja lokin pitäisi avautua Muistioon.
      * Klikkaa ensin "Muokkaa > Valitse kaikki" sitten "Muokkaa > Kopioi" kopioidaksesi koko lokin sisällön.
      * Liitä lokin sisältö seuraavaan vastaukseesi.
      *ÄLÄ käytä Analyse This-nappulaa, sen löydöt ovat vaarallisia väärinymmärrettyinä.
      *ÄLÄ fixaa HijackThis-ohjelmalla vielä mitään. Suurin osa sen löydöistä ovat joko harmittomia tai jopa tarpeellisia.

      Ja logi sitte tonne noin.. ------> http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000628&subcat=758

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2332
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      429
      2193
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      98
      1190
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      995
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      839
    6. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      16
      807
    7. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      800
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      786
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      167
      717
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      33
      715
    Aihe