Mercure Paris Monty Opera Hotel?

"Odotusta täynnä"

Huhtikuun loppuun suunniteltu Pariisiin pidennettyä vkonloppua. Eka kertaa ollaan siellä liikkellä. Olisiko jollakin kokemuksia kyseisestä hotellista? Miten lentokenttä kyyditys onnistuu parhaiten? Tullaan pe aamuna ja lähdetään ma iltana. Lähin metroasema on Grands Boulevards. Siis taksi vai joku muu? Paljonko tästä on ns. keskustaan? Kaikki muukin tieto on tervetullutta, jos jotakuta kiinnostaa valistaa meitä vaille nelikymppistä pariskuntaa :)

2

1591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pariiiiisi

      Itsellä suunniteillä pariisinmatka kesäkuun alussa... Olen ollut aiemminkin pariisissa lukion ranskanryhmän kanssa, mutta sillon kaikki hoitui helposti kun mitään ei tise tarvinnut miettiä. :) Mutta toi Grands Boulevards on hyvän metrolinjan varrella, sillä linjalla suoraankin tai yhdellä vaihdolla pääsee jo hurjan moneen paikkaan.. Suosittelen paris visité- metrolipun hankkimista. Saa kulkea rajattomasti ja maksaa esim. kolmelta päivältä n.20e!(rakastuin metroon viime käynnillä, oli niin kätevä, ja itse metrolla menokin on elämys koska metroasemat ovat erilaisia riippuen paikasta)
      Teidän hotelli on siinä Operan alueella, eli käytännössä se on aivan keskustaa. Tai siis pariisin keskustahan on sen verran laaja että sen takia tuo metro on hyvä...Mutta tosta teidän metropysäkin kohdaltakaan ei oli kovinkaan pitkä matka esim. Louvreen ja LaFayetten ostoskeskukseen on tosi kyhyt matka.
      Tuo hotelli kannattaa laittaa hakuun www.tripadvisor.com, siitä on ainakin mulle ollu suurtahyötyä kun olen etsinyt hotellia kesäkuulle, koska tavoitteena olisi saada mahd edullinen, mutta siisti ja mukava hotelli.
      Tuolle Operan alueelle, eli varmaan kohtuullisen matkan päähän hotellistánne kulkee Charles de Gaulle kentältä bussi "Roissybus" ja takaisin, maksoi muistaakseni vaan jotain n.8e. Noista kaikista liikennejutuista ja muistakin, esim. hinnoista löytyy paljon täältä: http://www.ratp.info/touristes/index.php?langue=en

    • keskustassa

      Olen ollut pari vuotta sitten ko. hotellissa. Tulimme lentokentältä Roissybussilla Oopperan viereen ja kävelimme siitä hotelliin. Paluumatka tehtiin huvin vuoksi siten, että bussilla hotellin vierestä Gare du Nordille (muistaakseni tämän niminen asema?) ja siitä junalla lentokentälle. Molemmat oli käteviä tapoja, mutta lentoasemalla junalaiturilta oli yllättävän pitkä matka lähtöselvitykseen. Pidin suoraa bussia melkeinpä parempana vaihtoehtona.

      Hotellin sijainti on erinomainen. Kävelymatka moneen nähtävyyteen, mutta tosiaan bussi- ja metrohommatkin onnistuu mainiosti. Sijaitsee rauhallisella sivukadulla. Huoneemme oli ylimmässä kerroksessa, josta kivat näkymät (ransk.parveke) mm. Sacre Coeurin kirkolle. Huone oli aika tilava ja siisti. Itse ohjelmoitava tallelokero vaatekomerossa. Aamiainen yllättävän runsas. Meille ainakin jäi mukava kuva hotellista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3924
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3435
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2861
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2498
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1909
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1859
    7. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      37
      1815
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1787
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1478
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1258
    Aihe