Parketti vai vahattu puulattia

Kahden vaiheilla

Kumpi on parempi ja kumpi on kestävämpi?

2

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timbermanni

      riippuu puulaadusta,itse pidän enemmän parketista ,on helppo laittaa itse (lukkopontti)ei rakoile eli tulee kaikinpuolen siisti ja huoleton lattia .vahatut pinnat tulee noin vuoden välein uusia ,on aika työläitä.käytän nykyään paljon merbauta (tosi kova laatu)sekä tietenkin tammea(kestää vähintään 15 vuotta hyvänä)koivu mänty hellästi pidettäviä.mutta saahan sitä vahattuna näita parkettejakin

    • oikeasti "lankku"

      eli lautalattiasta ? eikä mistään puulattiasta malliin timber,jotain. Myyjät niin mielellään puhuvat puulattiasta vaikka myyvät parkettia (kuten edellä mainittu) ,ero on siinä että aina kun tavara ei ole läpi samaa puuta vaan se on kerrostettu se ei ole aito puulattia. tuossa vuosi sitten etsiskelimme jotain muuta kuin mänty- tai koivu-lattialautaa ja alvarinsa törmäsimme parketteihin. lopulta löysimme puulattiamme ja nyt en vaihtaisi sitä pois. Saimme myös ratkaistua ongelmamme lattialämmityksen yhteen sopivuudesta,kun lattialankku ei ole kuin 16mm. paksu ja asennettiin uivana kun siinä oli lukkopontti. = lankkulattian ulkonäkö ja lautaparketin huolettomuus. Mutta takaisin asiaan.

      Erona siis on pintakäsittely, parkettia ja massiivipuuta yleensä saa (ainakin toisilta toimittajilta )melkein kumpana haluaa. Jotenkin näin menee opastus jonka selvästi ammattitaitoinen myyjämme meille kertoi:
      " lakattu - siinä on pinta kestävämpi ja lakka myös tekee siitä huomattavasti kestävämmän kolhuja vastaan, myös siivous ja huolto on helpompaa.
      Vahattu- siinä pinta ei ole niin kova, mutta enemmän mattamainen ja tuntuu puulta aavistuksen enemmän kuin lakattu. siihen on helpompi saada aikaiseksi jälkiä tai sitten jos tahraat sitä sen voi pyyhkäistä tarvittaessa vaikka vahanpoistoaineella ja saat tahrat yleensä pois helpommin.Tämä vaatii kuitenkin sen että huollat sitä säännöllisesti uusinta käsittelyllä vähintään kerran vuodessa.Jos laiminlyöt tämän kuivuu ja kuluu pintavaha niin että kun tipautat siihen tahraavaa ainetta niin tahra ei enää lähdekkään samalla tavalla pois. latialämmitys myös kuivattaa öljyvahaa ja saattaa aiheuttaa sen että hoitokäsittely väli on tiheämpi. ja jos haluaisit tummemman lattian hoitovahauksen yhteydessä täytyy olla tarkkana ettei jää niin sanottuja rajoja vahakerrosten reunakohtiin."

      Lopulta omalta kohdaltamme valinta ei siis ollut vaikeakaan pintakäsittelyn suhteen. Ei suunnattomasti viehätä ajatus siitä että saisi kerran vuodessa siirtää huonekalut ja muut pois huoneesta saadakseen vahattua /öljyttyä sen rajattoamasti. olishan tietysti tullut kääytyä vuosittain kaikki tilbehöörit läpi samalla muuta ei kiitos. Se että jos joudumme 10-15 vuoden päästä ehkä lakkaamaan lattiaamme uusiksi lapsiperheenä yksi eläin (isäntä?)kuullosti pieneltä vaivalta sen rinnalla.
      Toivottavasti osasin kertoa jotain joka helpottaa päätöstänne. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      1436
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1405
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1184
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1097
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      33
      925
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      904
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      845
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      817
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe