Valk. KESYHIIRI POIKA.

PORI. Annetaan!

Lahjoitetaan valkoinen kesyhiiri-poika,ikään.2-3kk!!

Annetaan pakon edessä pois, sillä ei tule yhen hiirulaisemme kanssa toimeen :( Muiden kanssa kyllä.

HYVÄÄN KOTIIN!!!

[email protected]

6

1799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • catitus81

      Että uroshiiret asutetaan yksin? Vaikka kaksi tai kolmekin uroshiirtä tulisivat vauvoina toimeen keskenään niin isompina ne alkavat tapella ja huonolla tuurilla tappaa toisensa. Eli urokset vain ja ainoastaan yksineläjiksi.

      • En tosiaan.

        Meillä koko poikueen ainoat pojat yhdessä kimpassa, olleet aina (3kpl).

        Yksi tosin kuoli nyt hiljattain sitten pois (luultavasti kasvain, eläinlääkäri katsoi, ja jouduttiin lopettamaan n. 1,5v ikäisenä). Nykyään meillä kolme tyttöä ja kolme poikaa. Molemmat omana joukkueenaan terroissaan.

        Tosin ei meillä tämän enempää hiirivauvoja ole ollut mutta kyllä jotkut vaan tulevat toimeen (opiskellut olen asiaa). Luonteesta riippuu ja varsinkin määrästä.
        Lisäksi vanhemmat olivat hyvin, hyvin rauhallisia ja luottavaisia yksilöitä molemmat, eivät todellakaan ole "uusia tulokkaita" (tyttö ainakaan) syrjinyt tai purenut vaikka kyllä tytöille tuli pari kertaa hoitoon yksi uusi hiirulaistyttönen. Vähän oli arvojärjestys -kiistoja mutta vain johtavalta hiireltä ja sekin kesti muutaman tunnin jonka jälkeen oltiin kaikki samaa laumaa.

        Hiirten kanssa kaikkea on kestetty ja takapakkia tullut, mutta pojat pysyttelevät omassa rauhassaan ja onnellisia ovat kaikki. Suht. kesyjä ja kilttejä kolmosia.
        ..Tosin, tytöt vievät voiton kesyydessä ;)

        Eipä tässä muuta.

        Mukavaa kesän odotusta!


    • kiinnostunut.

      Hei!
      Olisin kiinnostunut hiirestä, onko häkkiä mahdollisuus ostaa?

      • sorsa546

        Minkä hiton takia ottaa eläin, jos ei ota hoidosta tai lajista tarpeeksi selvää?
        Uroksiahan _ei yhdessä kannata_ pitää, sillä vaikkei niitä tappeluja alussa synny, niin myöhemmin voi ja useimmiten syntyy riitoja. Ja ne eivät ole pieniä! Niinkuin catitus81 sanoi, niin toinen hiiri voi kuolla.

        Tietämättömien kannattaa lukea netti-haisulien sivuilta lisää hiiristä, sillä mielestäni jo tuo uroksien yksin pitämisen pitäisi olla itsestään selvää(sitähän painotetaan myös niissä ikivanhoissa ja muuten yleensä virheellisissä hiiri kirjoissakin). Tosin ymmärrän, jos joku on virheellisesti myydessään hiiret sanonut, että pojat voi pitää yhdessä.


    • tykää hiiruleista

      olisin kiinnostunut ku oon ettinny uros hiirtä jo aika pitkää mut missä paikka kunnalla tää hiiruli on

      • Viesti on 2 vuotta vanha, joten eiköhän hiiri ole jo löytänyt paremman paikan jostain.. ;) Lisäksi tuosta saan kyllä selvästi käsityksen, että on Porissa. Mikäli haeskelet urosta siltä alueelta, otappa yhteyttä. Meillä on tulossa luovutusikään esim. lk beige uros. Jos taas asut kauempana, kannattaa ottaa yhteyttä oman alueen kasvattajiin, jotka löytyvät täältä:
        http://www.hiiret.fi/fin/yhdistys/?pg=1&sub=3


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      246
      14328
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      144
      3753
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3702
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1440
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      347
      1389
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      41
      1180
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      10
      976
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      44
      893
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      841
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      90
      736
    Aihe