Valk. KESYHIIRI POIKA.

PORI. Annetaan!

Lahjoitetaan valkoinen kesyhiiri-poika,ikään.2-3kk!!

Annetaan pakon edessä pois, sillä ei tule yhen hiirulaisemme kanssa toimeen :( Muiden kanssa kyllä.

HYVÄÄN KOTIIN!!!

[email protected]

6

1780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • catitus81

      Että uroshiiret asutetaan yksin? Vaikka kaksi tai kolmekin uroshiirtä tulisivat vauvoina toimeen keskenään niin isompina ne alkavat tapella ja huonolla tuurilla tappaa toisensa. Eli urokset vain ja ainoastaan yksineläjiksi.

      • En tosiaan.

        Meillä koko poikueen ainoat pojat yhdessä kimpassa, olleet aina (3kpl).

        Yksi tosin kuoli nyt hiljattain sitten pois (luultavasti kasvain, eläinlääkäri katsoi, ja jouduttiin lopettamaan n. 1,5v ikäisenä). Nykyään meillä kolme tyttöä ja kolme poikaa. Molemmat omana joukkueenaan terroissaan.

        Tosin ei meillä tämän enempää hiirivauvoja ole ollut mutta kyllä jotkut vaan tulevat toimeen (opiskellut olen asiaa). Luonteesta riippuu ja varsinkin määrästä.
        Lisäksi vanhemmat olivat hyvin, hyvin rauhallisia ja luottavaisia yksilöitä molemmat, eivät todellakaan ole "uusia tulokkaita" (tyttö ainakaan) syrjinyt tai purenut vaikka kyllä tytöille tuli pari kertaa hoitoon yksi uusi hiirulaistyttönen. Vähän oli arvojärjestys -kiistoja mutta vain johtavalta hiireltä ja sekin kesti muutaman tunnin jonka jälkeen oltiin kaikki samaa laumaa.

        Hiirten kanssa kaikkea on kestetty ja takapakkia tullut, mutta pojat pysyttelevät omassa rauhassaan ja onnellisia ovat kaikki. Suht. kesyjä ja kilttejä kolmosia.
        ..Tosin, tytöt vievät voiton kesyydessä ;)

        Eipä tässä muuta.

        Mukavaa kesän odotusta!


    • kiinnostunut.

      Hei!
      Olisin kiinnostunut hiirestä, onko häkkiä mahdollisuus ostaa?

      • sorsa546

        Minkä hiton takia ottaa eläin, jos ei ota hoidosta tai lajista tarpeeksi selvää?
        Uroksiahan _ei yhdessä kannata_ pitää, sillä vaikkei niitä tappeluja alussa synny, niin myöhemmin voi ja useimmiten syntyy riitoja. Ja ne eivät ole pieniä! Niinkuin catitus81 sanoi, niin toinen hiiri voi kuolla.

        Tietämättömien kannattaa lukea netti-haisulien sivuilta lisää hiiristä, sillä mielestäni jo tuo uroksien yksin pitämisen pitäisi olla itsestään selvää(sitähän painotetaan myös niissä ikivanhoissa ja muuten yleensä virheellisissä hiiri kirjoissakin). Tosin ymmärrän, jos joku on virheellisesti myydessään hiiret sanonut, että pojat voi pitää yhdessä.


    • tykää hiiruleista

      olisin kiinnostunut ku oon ettinny uros hiirtä jo aika pitkää mut missä paikka kunnalla tää hiiruli on

      • Viesti on 2 vuotta vanha, joten eiköhän hiiri ole jo löytänyt paremman paikan jostain.. ;) Lisäksi tuosta saan kyllä selvästi käsityksen, että on Porissa. Mikäli haeskelet urosta siltä alueelta, otappa yhteyttä. Meillä on tulossa luovutusikään esim. lk beige uros. Jos taas asut kauempana, kannattaa ottaa yhteyttä oman alueen kasvattajiin, jotka löytyvät täältä:
        http://www.hiiret.fi/fin/yhdistys/?pg=1&sub=3


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      116
      2276
    2. 129
      1822
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1216
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      93
      1160
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      72
      1060
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      1013
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      75
      965
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      945
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      922
    Aihe