Moi!
Kertokaa vinkkejä Kolmårdeniin liittyen.
Ruokapaikat? Pysäköinti? Tauot? Mitä pitää nähdä, mikä ei ole niin kiinnostavaa?
Myös ajoreittisuositukset Kapelskäristä kiinnostaa, kun ei Tukholmaan menevään laivaan mahtunut, eli kuinka kauan ja mitä reittiä ajaa aamu 7:ltä Kapelskäriin tulevasta laivasta Kolmårdeniin.
Sen jälkeen kaksi yötä Tukholmassa.
Kiitos!
Kolmården vinkkejä?
3
1327
Vastaukset
- svensson
Komårdenin eläinpuisto on kokonaiselämys, jonne ei kannata mennä väsyneenä, nälkäisenä tai janoisena. Sisäänpääsymaksu on nykyään turkasen kallis, niin että perillä olosta kannattaa ottaa kaikki mahdollinen irti.
Kappelskäristä ajetaan Tukholmaa kohti, muistaakseni E3:sta pitkin ja Tukholman ohi ajettaessa siirrytään E 4:lle. Matka kestänee alle kolme tuntia.
Tutustu Kolmårdeniin seuraavan sivun avulla:
http://www.kolmarden.com/templates/change_page.aspx - last year
VIIME VUONNA OLTIIN SIELLÄ. Kapelskäristä ajettiin Kolmårdeniin, se oli helppo nakki,hyvä tie E 4, opasteita tulee matkalla. Viking Linellä siis matka. Oli vitun kuuma päivä siellä silloin.huh huh! Ihmisiä myös reippaasti. Sinne kannattaa varata koko päivä, näkemistä piisaa ja kiertämistä. Aamulla kun laiva on satamassa hyvin ehtii ajaa ja kiertää siellä sinä päivänä. Sama reissu oli meillä eli Kapelskäristä eläintarhaan, kilometrejä en nyt muista vajaa 200km muistaakseni. Autoparkkipaikka oli joku 40 kruunua koko päivän parkkeerauksesta. Rahat työnnettiin automaattiin ja odotettiin jotain bilettiä, varatkaa reilusti kolikoita sitä varten, meillä jäi kesken rahat, onneks joku ruotsin mies vippas muutaman kolikon. Kannattaa kiertää ja ottaa kuvia siellä, ei siellä kovin usein tuu käytyä. Simpanssit hauskoja ja tiikerit kandee nähdä, ne oli tosi ärtsyjä kun niitä ruokittiin!
- last year
siinä lähistöllä oli hyvä leirintäalue, oli ihan täynnä silloin, muutaman kilometrin päässä, siellä oli ruokailumahdollisuus leirintäalueen kahvilassa. ihan kelpo safkat oli ja hyvät annokset. siis jos lähtiessä tekee mieli syödä! sen kautta tukholmaan ja sillä lailla pötsi täynnä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225585
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954831Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404784Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682235- 1222136
- 1081827
- 2561587
- 3731328
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591161- 2241160