Turvaistuin olisi pelastanut

kummi....

Minun 4,5 vuotias kummityttöni oli rajussa kolarissa 90 luvulla,hän oli isänsä autossaan vain pelkässä turvavyössä.Silloin ja nykyäänkin on lapsilla tapana laittaa turvavyö kainalon alta tai selän takaa.Muistan poliisin raportista vain sen että turvaistuin olisi hänet pelastanut tai vyö oikein käytettynä istuinkorokkeen kera.Tuli tuo mieleen kun taas näin lapsia vöissä väärinkäytettynä,olisi syytä miettiä jos sattuu niin käy huonosti.

4

1494

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kitta 83

      Jokainen joka rakastaa lasta ei tyydy pelkkään lannevyöhön,joka sekin on 30% parempi kun olla ilman turvavyötä,valitettavasti vieläkin näkee lapsia ilman turvavöitä.Kokemäellä sattuneessa kolarissa eilen lensi 1,5v ulos autosta,toinen lapsi myöskin ilman turvaistuinta ja aikuiset vöitä.

      Kuinka voi olla nykyäänkin tuollaisia toopeja,istuinkoroke tai tyyny on pieni hinta siitä suojasta minkä ne tarjoaa,mutta niitä on aina käytettävä.

    • niffariini

      Vähän riippuu autosta, mutta periaatteessa alle 140 cm lapsi pitäisi istua aina korokkeen päällä jotta turvavyö voi kulkea oikein ja suojata kuten sen tehtävä on. Etupenkillä pitää jopa alle 150 cm olevan lapsen käyttää vielä koroketta jotta turvatyyny auttaa lauetessaan kuten sen kuuluu. Ellei takapenkillä tavallinen istuinkoroke riitä siihen, että turvavyö asettuu lapselle oikein, on olemassa erilaisia vyön ohjaimia asian korjaamiseksi. Tiedustella voi hyvin varustetuista lastentarvikeliikkeistä. Taatkaa lastenne turvallisuus ettei tartte loppuikää jossitella !

      • kummi.

        Siinä autossa ei ollut airbageja joten niistä ei ollut vaaraa lapselle.Kuoleman aiheutti ylävartalon ja pään iskeytyminen lähinnä,ja sen olisi olkavyö pitänyt paikoillaan.Toinen olisi ollut turvaistuin omilla 5-pistevöillä käytettynä.


    • essu

      Turvaistuimet pelasti lapsemme,mummi lantiovyössä kuoli,Oikein käytetty vyö olisi pelastanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1486
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1304
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      784
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      118
      750
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      56
      657
    6. 50
      632
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      36
      568
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      539
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      505
    10. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      280
      489
    Aihe