Turvaistuin olisi pelastanut

kummi....

Minun 4,5 vuotias kummityttöni oli rajussa kolarissa 90 luvulla,hän oli isänsä autossaan vain pelkässä turvavyössä.Silloin ja nykyäänkin on lapsilla tapana laittaa turvavyö kainalon alta tai selän takaa.Muistan poliisin raportista vain sen että turvaistuin olisi hänet pelastanut tai vyö oikein käytettynä istuinkorokkeen kera.Tuli tuo mieleen kun taas näin lapsia vöissä väärinkäytettynä,olisi syytä miettiä jos sattuu niin käy huonosti.

4

1460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kitta 83

      Jokainen joka rakastaa lasta ei tyydy pelkkään lannevyöhön,joka sekin on 30% parempi kun olla ilman turvavyötä,valitettavasti vieläkin näkee lapsia ilman turvavöitä.Kokemäellä sattuneessa kolarissa eilen lensi 1,5v ulos autosta,toinen lapsi myöskin ilman turvaistuinta ja aikuiset vöitä.

      Kuinka voi olla nykyäänkin tuollaisia toopeja,istuinkoroke tai tyyny on pieni hinta siitä suojasta minkä ne tarjoaa,mutta niitä on aina käytettävä.

    • niffariini

      Vähän riippuu autosta, mutta periaatteessa alle 140 cm lapsi pitäisi istua aina korokkeen päällä jotta turvavyö voi kulkea oikein ja suojata kuten sen tehtävä on. Etupenkillä pitää jopa alle 150 cm olevan lapsen käyttää vielä koroketta jotta turvatyyny auttaa lauetessaan kuten sen kuuluu. Ellei takapenkillä tavallinen istuinkoroke riitä siihen, että turvavyö asettuu lapselle oikein, on olemassa erilaisia vyön ohjaimia asian korjaamiseksi. Tiedustella voi hyvin varustetuista lastentarvikeliikkeistä. Taatkaa lastenne turvallisuus ettei tartte loppuikää jossitella !

      • kummi.

        Siinä autossa ei ollut airbageja joten niistä ei ollut vaaraa lapselle.Kuoleman aiheutti ylävartalon ja pään iskeytyminen lähinnä,ja sen olisi olkavyö pitänyt paikoillaan.Toinen olisi ollut turvaistuin omilla 5-pistevöillä käytettynä.


    • essu

      Turvaistuimet pelasti lapsemme,mummi lantiovyössä kuoli,Oikein käytetty vyö olisi pelastanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      968
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      174
      872
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      806
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      752
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      675
    Aihe