Turvaistuin olisi pelastanut

kummi....

Minun 4,5 vuotias kummityttöni oli rajussa kolarissa 90 luvulla,hän oli isänsä autossaan vain pelkässä turvavyössä.Silloin ja nykyäänkin on lapsilla tapana laittaa turvavyö kainalon alta tai selän takaa.Muistan poliisin raportista vain sen että turvaistuin olisi hänet pelastanut tai vyö oikein käytettynä istuinkorokkeen kera.Tuli tuo mieleen kun taas näin lapsia vöissä väärinkäytettynä,olisi syytä miettiä jos sattuu niin käy huonosti.

4

1458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kitta 83

      Jokainen joka rakastaa lasta ei tyydy pelkkään lannevyöhön,joka sekin on 30% parempi kun olla ilman turvavyötä,valitettavasti vieläkin näkee lapsia ilman turvavöitä.Kokemäellä sattuneessa kolarissa eilen lensi 1,5v ulos autosta,toinen lapsi myöskin ilman turvaistuinta ja aikuiset vöitä.

      Kuinka voi olla nykyäänkin tuollaisia toopeja,istuinkoroke tai tyyny on pieni hinta siitä suojasta minkä ne tarjoaa,mutta niitä on aina käytettävä.

    • niffariini

      Vähän riippuu autosta, mutta periaatteessa alle 140 cm lapsi pitäisi istua aina korokkeen päällä jotta turvavyö voi kulkea oikein ja suojata kuten sen tehtävä on. Etupenkillä pitää jopa alle 150 cm olevan lapsen käyttää vielä koroketta jotta turvatyyny auttaa lauetessaan kuten sen kuuluu. Ellei takapenkillä tavallinen istuinkoroke riitä siihen, että turvavyö asettuu lapselle oikein, on olemassa erilaisia vyön ohjaimia asian korjaamiseksi. Tiedustella voi hyvin varustetuista lastentarvikeliikkeistä. Taatkaa lastenne turvallisuus ettei tartte loppuikää jossitella !

      • kummi.

        Siinä autossa ei ollut airbageja joten niistä ei ollut vaaraa lapselle.Kuoleman aiheutti ylävartalon ja pään iskeytyminen lähinnä,ja sen olisi olkavyö pitänyt paikoillaan.Toinen olisi ollut turvaistuin omilla 5-pistevöillä käytettynä.


    • essu

      Turvaistuimet pelasti lapsemme,mummi lantiovyössä kuoli,Oikein käytetty vyö olisi pelastanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      347
      2969
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1275
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1225
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe