kotitaloutta ei vielä näe digi-ohjelmia.
Suomi on a i n o a maa, joka on päättänyt pakkogigitalisoida myös kaapeliverkon.
Esimerkiksi naapurissa Ruotsissa ihmiset voivat valita, katsovatko he analogisia vai digitaalisia lähetyksiä.
Kaapelitelevisioissa digiaika ei lisää ohjelmien määrää samalla tavalla kuin antennitelevisioissa.
Suomessa on totuttu omien kansalaisten kiusaamiseen, etujen viemiseen, kasakoiden malliin.####
############
Suomi on a i n o a maa, joka on päättänyt pakkogigitalisoida myös kaapeliverkon.
Esimerkiksi naapurissa Ruotsissa ihmiset voivat valita, katsovatko he analogisia vai digitaalisia lähetyksiä.
Kaapelitelevisioissa digiaika ei lisää ohjelmien määrää samalla tavalla kuin antennitelevisioissa.
Suomessa on totuttu omien kansalaisten kiusaamiseen, etujen viemiseen, kasakoiden malliin.####
############
Vastaukset 33
Vanhimmat
Olen jo irtisanonut tv-lupani päättymään helmikuun lopussa! Pitäköön diginsä!
joku päättää, mitä minä teen!
Ja uusi tekniikka olisi aivan lähellä, nyt kuitenkin ensin digiboxit, sitten ne suurina röykkiöinä kaatopaikoille, ja teräväpiirtotekniikka tilalle parin vuoden kuluttua.
Suomessa ollaan nöyrää ja köyhää,
meille saa tehdä mitä vain.
digiin siirtyminen meni niin pieleen kuin ikinä voi mennä.
TV-järjestelmämme eli tämä PAL ei ole kansainvälinen. Ruotsissa on ja sieltä jotain kopsattu.
Nuo boxit maksavat maltaita, kun eivät käy sarjatuotantoon vaan täytyy laittaa "käsipelissä" pieniin sarjoihin.
Eikä sitten edes toimi.
Nykytekniikka on jo teräväpiirtoa. Sitä osataan täälläkin lähettää ja on lähetty ainakin Ruotsin ja Englannin yleiseen jakeluun.
Meilläkin voisi, mutta kun ei uskalleta sanoa, että joka ainoa digiboxi on pantava kaatopaikalle ja ostettava taas uudet! Hullujen touhua. Oman telkkarini vein kierrätyspaikalle ja totutellut pari kuukautta olemaan ilman koko toosaa. Hyvin pärjää.
aivan muuta!
Ehkä en olekaan riippuvaisuuksiin takertuvaa sorttia!
Riemastuttavaa! Hallitsen omaa elämääni!
joka paikassa yhtä ja samaa roskaa.
että nämä nykyjutut pian ovat käyttökelvottomia. Odotan aikaa, jolloin esim. taloyhtiöllä on jokin härveli, joka riittää. Aivan älytöntä tämä kuluttaminen. Toisaalta paasataan kestävästä kehityksestä, toisaalta pistetään ihmiset pakkokuluttamaan. Voi olla, että pitää odottaa, kunnes olen sidottu johonkin paikkaan esim. vanhainkotiin. Siellä sitten katselen laajakankaalta.
sitten, että kun tämä tekniikka kerran on ostettu (siis boxit), niin ne pitäisi myydä. Minä en osta boxia, muutenkaan tule katsottua juuri mitään tv:sta.
Tässä tuetaan kauppiaita, jotka on nämä laitteet maahan tuoneet. Osa on toki kotimaistakin, mutta miksi ihmeessä ne teki vanhaa tekniikkaa. Ja näin lyhyt käyttöaika oli tiedossa.
Rahastusta ja arvottoman roinan keräystä, kait se roina menee takaisin alkuperämaahan taas uusiokäyttöön. Jota sitten taas kerran olemme pakotetut ostamaan.
En minä ymmärrä tämmöstä kallista kierrätystä.
Hölmöläisten hommaa.
Jos tavallisessa elämässä murha olisi yhtä arkipäiväinen asia kuin telkussa niin...
Murhia tai niiden tutkimuksia saattaa tulla ainakin neljätä kanavalta yhtä aikaa.
Olen samaa mieltä. En voi ymmärtää,miksi Suomessa päättäjät eli häntä saa kääntää koiraa kuinka vaan. On käsittämätöntä monta muutakin asiaa, muun muassa se, että muka Filippiineiltä asti pitää tuoda hoitohenkilökuntaa Suomeen, Häkämiehen omituiset selitykset, miksi valtio suurimpana omistajana ei voi käyttää pörssiyhtiöissä valtaansa, leipäjonot kasvavat hyvinvointi Suomessa, silti ei köyhyydelle muka voi tehdä mitään jne.
Mikä vaivaa kansanedustajia? Ihmeellistä, että nyt kun kerrankin olisi voitu katsoa hyvää esimerkkiä Ruotsista, niin ei, pitää tehdä tämä pöhköäkin pöhkömpi digipäätös ehdottomana. Päättäjistä on tullut elntasonsa myötä entistäkin pöyhkeämpiä ja röyhkeämpiä. Mistä löytyisi mies tai nainen, joka toisi valoa tupaan hölmöläisille? Halosesta ei siihen ole ollut.
no kun suomalainen nuori ei enää halua olla hoitaja!
Nyt niitetään sitä,kun 1970-luvulla saatiin lapset päiväkotiin ja kaikki äidit työhön.
Sitä se on.
JA puhumattakaan surkeasta palkasta.
Asunnoista vielä...me "suuret ikäluokat" saatiin aikaiseksi "jokaiselle oma huone" koska olimme kasvaneet niissä "ihanissa" punaisissa mökeissä kaikki 16 ihmistä kahdessa huoneessa.
Nyt kukaan ei halua tavata ketään,kaikki ovat kasvaneet yksin omissa huoneissaan,sen päiväkotipäivän jälkeen!
"Neljännesmiljoonaa kotitaloutta ei vielä näe digi-ohjelmia." Kyllä näkisivät jos hankkisivat boksin tai digitelkkarin.
"Suomi on a i n o a maa, joka on päättänyt pakkogigitalisoida myös kaapeliverkon." Kuka päätti?? Esim.Helsingissä Welho jatkaa analogilähetyksiä ainakin vuoden ajan.
"Esimerkiksi naapurissa Ruotsissa ihmiset voivat valita, katsovatko he analogisia vai digitaalisia lähetyksiä." Ehkä kaapelissa,antennivastaanotossa tulee vain digisignaali.
"Kaapelitelevisioissa digiaika ei lisää ohjelmien määrää samalla tavalla kuin antennitelevisioissa"
Ei lisää koska kaapelissa oli jo huomattavasti enemmän kanavia kuin antennipuolella.
muu ei ole moista "uutista" kertonut / kuullut.
Welhosta kerroit!
väärän "uutisen" tänne.
Laitinen kertoo, miten kiva digitalisoitua televisiota on katsella.
www.iltalehti.fi
Kyllä dikijuttu on hyvä . Miksi meillä pitäisi
olla kuten naapurissa. Kiinassakin on 200mij,
taloudessa diki ja lisää tulee. Miksi narisette?
teräväpiirtotelkkarit,sillon ei tee digillä enää
yhtään mittään,joutaa kaatikselle.
on pian kaatopaikalla.
Kuinkas sitten suu pannaan?
Täällä Ruotsissa ei ole yhtäkään taloutta missä enää katseltaisiin analogisia lähetyksiä.
Pakkodigitalisointi on täällä viety pisteeseen.
kertoi koko sivun jutussaan 17.01.1008 tuon asian
juuri niin kuin avauksessa on sanottu.
Uskon HSanomia ennemmin kuin jotain nimetöntä valehtelijaa.
http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=34631
Kyllä sitten Ruotsin TV on vetänyt meitä höplästä kun sanoo että 15.10.2007 sammui viimeinenkin analoginen lähetyspiste.
Kyllä Hesari tietää paremmin nämä meidän asiat, niih! :-)
ei sitä tuossakaan kiistetä.
kuten Suomessa on jouduttu olemaan,
kasakoiden peloteltavissa.
Päättäjät jatkavat samalla sortotyylillä.
Helsingin Sanomat puhui totta 17.01.2008
KULTTUURI-sivullaan C 1.
Suomi pakkodigitalisoidaan, - Ruotsissa sitä vastoin kaapelitalouksissa valintamahdollisuus analogisen ja digin välillä.
Ken valittaa pakkodigitalisointiaan ja yleensä katsomiensa tv-ohjelmien kehnoutta, katsokoon peiliin.
Sieltä näkyy se tosi hölmö, joka ei luopunut viimeistään siinä vaiheessa televisiosta, televisioluvasta ja samalla kehnon järjestelmän kannattamisesta.
Yli kymmenesosa kansasta tosin seuraa kyseisenlaisia lähetyksiä ilman lupaa, mutta seuratkoot. Eipähän olla niidenkään tv-katselua kustantamassa.
Muuten, se luopuminen on vieläkin mahdollista tehdä.
Joka toinen päivä meinaan luopua telkkarista ja joka toinen päivä mietin digiboxin ostoa.
Katson niin vähän tuota nurkassa möllöttäjää, että toisaalta tuntuu ihan hullulta mennä siihen mitään lisävempaimia ostamaan.
Ja senkin tiedän, että jos tv:tä ei ole, niin varmaan joku ohjelma muka kiinnostaisi.
Entten tentten...
Oli vähän samanlainen tilanne.
Luovuttiin kuitenkin tv:stä.
Sen jälkeen ei ole luettu tv-ohjelmia eikä kaivattu koko laitetta. Säästyi samalla 200 euroa, vai paljonko se vuosimaksu nykyään onkin.
pysyy aika hyvin kärryillä, kun käväsee eri kanavien sivuilla.
Minä ole käynyt esim.Emmerdalen englantilaisilla sivuilla, joten hieman ruostunut kielitaitonikin kohenee samalla. Ja monilla muiden maiden tv- sivuilla. YLE:n sivustot jätän suosista rauhaan.
Juuri siksi analoginen TV olisi minulle sopinut, en jaksa katsella monia kanavia tai vaihdella niitä.
Jenkeissä käydessäni inhosin niitä kaikkia kymmeniä kanavi, oliko niitä 70, enkä enää ihmetellyt niitä 200kg:n kummajaisia, joita siellä ravintoloissa tai baareissa näki.
Nehän istuu, katsoo murhaa ja syö paperipussista ruokaa , juo cocista päälle.
En yhtään halua heidän kaltaisekseen.
Loka Laitisen pakina oli sitä samaa: DIGI-boxi ei maksanut kuin 500 € ja nyt yhtä kanavaa katson ja kahta nauhoitan, kaikki sarjat ja elokuvat ja murhat, --siinä sapuskat seassa...
En halua sellaista elämää.
kun ei missään tunnu.
painaa tuollainen sohvassa lojuva TV-kapula
kädessään ja pizza sekä oluttölkki vieressään.
Murhasta tuli totta.
kamalimmalta tuntui, kun hän luetteli kaikki vanhat radiot, televisiot, videot, soittimet, jääkaapit, pakastimet .. joiden romut ovat ullakaolla!
Sinnekö Suomi vie kohnta DIGI-televisionsa, DIGI-boxinsa ynnä muut vanhentuneen tekniikan romunsa!
Entäs sitten joskushan ne miljoonien vinttien rojukasatkin pitää sieltä ulos raahata?
...kuolemattomia tähtiä
Digi-TV muuttaa tämänkin:
YLE alkoi viikolla etsiä mahdollisimman pian kuolevia TV-esiintyjiä!
(IL:pikkutakki)