(Kirjoitan tänne, koska tiedän, että olet usein täällä.)
Eikö niin, että (potentiaalisia) velkoja ei ole pakko periä...?
Siis että velkojen perimisestä voi aina kieltäytyä, vai miten on...?
Jos siis esim. lasten isällä/äidillä ei ole lapsilleen muuta kuin velkaa/lainaa "annettavanaan"...?
Eikö niin, että (potentiaalisia) velkoja ei ole pakko periä...?
Siis että velkojen perimisestä voi aina kieltäytyä, vai miten on...?
Jos siis esim. lasten isällä/äidillä ei ole lapsilleen muuta kuin velkaa/lainaa "annettavanaan"...?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä saa, vastasin, vaikken olekkaan kysytty henkilö.
Joo, tänks. Onkos se sitten aina TÄYDELLINEN perinnöstä kieltäytyminen, ei esim. osittainen...?
Siis jos olisi JOTAIN perittävää, mutta loput sitten suurelta osin velkoja tms...?
Ymmärsinkö oikein, että olisit saamassa perintöä ... jnka jäämistö on negatiivinen (enemmän velkaa kuin omaisuutta)... no kuka hullu sellaisen perinnön ottaa vastaan? Kuten yllä kerrottiin, perinnöstä saa kieltäytyä.
Siis... kun henkilö kuolee, hänen kuolinpesästään vähennetään tasinko aviopuolisolle jos elossa eikä avio-oikeutta rajoitettu avioehdolla, sitten vainajan velat maksetaan ... ja perillisille jää jäämistö jaettavaksi. Jos jäämistössä ei ole "mitään" tai se ei riittänyt velkojen kattamiseen ... niin ei perillisiet siitä joudu pulaan tai "perimään velkaa".
Siis kuka tällaisessa tilanteessa on "ykkösijalla"...jos siis enimmäkseen negatiivista perintöä on jakamassa aviopuoliso ja kuolleen henkilön edellisestä avioliitosta peräisin olevat lapset?
Siis suoritetaanko tasinko ensin...? Eli puoliso saa jotain, jos on jotain saatavaa, vai...?
Ja sinultakin kysyn, että voiko perintöä periä OSITTAIN, jos ylipäänsä mitään perittävää on ja jättää sitten velat perimättä...?
>
Tarkennan hieman yllä ollutta vastaustani. Aviopuolisoiden osituksessa tasingolla tasataan nettoverallisuudet (omaisuus miinus velat), eli ihan ekaksi velat maksetaan. Sitten tasataan aviopuolisoiden nettovarallisuudet (poikkeus kuoleman ja avioeron välillä => varakkaamman lesken EI tarvitse maksaa tasinkoa kuolinpesälle, vaikka kuollut siippa olisikin ollut se "köyhempi") ... ja mitä jää jäljelle on JÄÄMISTÖ, sen perilliset jakavat.
>
Ei kai kukaan niin hullu ole, että vapaaehtoisesti ottaa velkaisen jäämistön perintönään [ = vastattavakseen] ... vaikka tuskin velalliset sitä mitenkään vastustaisivat...
Vainajan kaikki rintaperilliset ovat samalla viivalla, riippumatta kuka heidän äitinsä tai isänsä on. Vainajan leskihän ei ole perimässä mitään, mutta saamassa mahdollisesti tasinkoa.
>
Kyllä, siitä nettovarallisuudesta (omaisuus miinus velat) ... niin paljon että lesken ja kuolinpesän nettovarallisuudet saadaan tasatuksi. Tässäkin ositusmatematiikan laskusääntö pätee, osituksessa negatiivinen nettovarallisuus on aina nolla.
>
Ei voi, koska perittäväksi tulee jäämistö ... ja jäämistöstä on jo vähennetty velat ja leskelle mahdollisesti tullut tasinko.
Esimerkki auttanee:
A:lla omaisuutta 200.000 EUR ja velkaa 190.000 EUR
B:llä ei omaisuutta, eikä velkoja
A:lla on kaksi lasta, Y ja X
A kuolee, ei testamenttia eikä avioehtoa
A:n kuolinpesän nettovarallisuus on 10.000 EUR, koska lesken nettovarallisuus on nolla ... saa hän A:n kuolinpesästä tasinkoa 5.000 EUR. X ja Y jakavat A:n jäämistön keskenään, kumamllekin 2.500 EUR
JOS B:llä olisikin ollut säästöjä 10.000 EUR ... ei tasinkoa makseta, koska nettovarallisuudet jo yhtä suuret. Silloin X ja Y perivät kumpikin 5.000 EUR. Aivan samoin käy, jos B:n nettovarallisuus olisi vaikka miljoona euroa, koska kuoleman kohdatessa ei varakkaamman tarvitse maksaa tasinkoa kuolinpesälle.
ENTÄPÄ jos A:lla onkin velkaa 210.000 EUR ... silloin hänen nettovarallisuutensa on negatiivinen ( -10.000 EUR) ... ositusmatematiikassa se on nolla... eli leski ei saa tasinkoa (ja kuolinpesällehän sitä ei tarvitse maksaa). Ja voisin kuvitella, etteivät perilliset tahdo enää periä jäämistöä...
Kiitos tiedoista.
Olet kyllä aivan ihme "Ihmemies" täällä asianmukaisten neuvojesi kanssa.:)
Jatka vain samaa rataa!:)
(Olet Jumalan lahja ihmisille!:))
... hieman liioittelet, mutta kiitos kuitenkin ;-)
*punastuu*
Perunkirjoitus tilaisuudessa ilmoitat ettet ota mitään perintöjä vastaan, muussa tapauksessa voit joutua vastuuseen myös pesän veloista
Jos M36:n perusteeelinen selvitys ei avaudu niin lyhyesti:
Perilliset eivät voi tehdä niin, että ottavat vastaan omaisuuden ja jättävät vainajan velat maksamatta. Velat hoidetaan omaisuudella ja jos jotain jää, niin jaetaan se.
Entä muu velka. Jos vaikka vanhemmat lainaavat lapselleen tietyn summan rahaa, mistä laaditaan velkakirja ja takaisinmaksuajaksi sovitaan vaikka viisi vuotta. Kun tuo viisi vuotta on kulunut, niin vanhemmat repivät velkakirjan, eivätkä velkaa koskaan peri.
Tästä ei saanut selvää, mikä on kysymyksesi. Myöskään palstan aihe ei anna kunnollista mahdollisuutta arvailuun.
Velkoja voi tietenkin jättää saamisensa perimättä (ei pidä sotkea perintöön). Kuvaamassasi tilanteessa se tulkittaisiin varmaan lahjan antamiseksi eikä lainaksi ollenkaan.
Jos taas henkilö velkaantuu lahjoittamalla ja siitä on muille velkojille haittaa niin voipi olla että aletaan tutkailemaan takaisinsaantisääntöjä.
No eikös se silloin ole "lahja"...?