Moro
Do dii sain gutsyn toimimaan kuten haluan. Miten saan tämän käyttiksen poltettua vaikka dvd levylle et jos kikkailen lisää, niin voin asentaa sen samanlaiseksi milloin vaan? niin ettei tarvitse enää asennella kaikkee uudelleen?
Do dii sain gutsyn toimimaan kuten haluan. Miten saan tämän käyttiksen poltettua vaikka dvd levylle et jos kikkailen lisää, niin voin asentaa sen samanlaiseksi milloin vaan? niin ettei tarvitse enää asennella kaikkee uudelleen?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vaihtoehtoja tietty on paljon, en sitten tiedä kuinka järkevää on alkaa koko järjestelmää DVD:lle polttelemaan ellei tila kiintolevyllä ole totaalisen kortilla.
Itse olen tehnyt asennuksissa juuriosion ja erillisen /home-osion jolloin kaikki omat asetukset säilyvät vaikka juuri pitäisi asentaa uudelleen.
Toinen kysymys onkin se että kannattaako niitä kaikkia ohjelmia ylipäänsä asentaa uudelleen. Ensinnäkin itse tulee asennettua turhankin paljon ajan mittaan kun ei niitä kaikkia kuitenkaan käytä ja sitten jopa "unohtaa" mitä kaikkea on asentanut joten juuriosion uudelleenasennus saattaa olla ihan hyväkin asia varsinkin kun ohjelmat ovat nopeasti uudelleenasenettavissa ja koska /home on erillinen niin ne asetukset ja muu konfiguraatio kuten omat tallennuksetkin ovat välittömästi käytössä. Ellei ole erillistä /home-osiota niin suosittelen sen tekemistä, sen voi tehdä ja liittää myös jälkikäteen.
Tietty jos on asennellut paketinhallinnan ulkopuolisia softia niin niiden uudelleen asentamiseen voi mennä aikaa.
Sellaista konstia olen itse joskus käyttänyt että olen pakannut juuriosion jollekin toiselle osiolle ts. pistänyt cronin tekemään työn automaattisesti tiettynä ajankohtana. Jos olen saanut järjestelmän totaalisen rikki niin olen sitten pyyhkinyt juuriosion tyhjäksi ja purkanut sen paketin sinne ja kaikki toimii kuten ennenkin. Onnekseni tähän ei ole enää viime aikoina tarvinut ryhtyä mutta eihän sitä koskaan tiedä miten kone hajoaa.
Arvelisin kuitenkin että järjestelmän juuriosion puhdas asennus on jopa nopeampi kuin sen onkiminen DVD:ltä vai onko siihen joku softa jolla sen saa ongittua sieltä takaisin paikoilleen? Itse olen niin luupää että pitäydyn kuitenkin tar-ohjelmassa ;D ;D
Tee se /home-osio ja juuresta bz2-paketti joko sinne tai jollekin toiselle osiolle sekä rescue-cd jolla voit korjata tilanteen tarvittaessa, hieman joutuu kamalaa kyllä käyttämään komentoriviä ;)