Asumme kolmen perheen rivitalossa. Meillä on asuntokohtaiset vesimittarit siten, että kahdessa asunnossa on oma vesimittari ja meidän asunnossa on päämittari. Aikaisemmin vesilaskun perusmaksu jaettiin tasan kaikille asunnoille. Viime yhtiökokouksessa muut asukkaat päättivät, että perusmaksukin pitää jakaa kulutuksen suhteessa. Meidän perhe on kaikkein suurin, muut ovat yksin- ja kaksinasujia, joten meillä on suurin kulutus ja nyt siis maksamme myös suurimman osan perusmaksusta. Onko tämä ihan oikein?
Vesimaksut rivitalossa
Konne
63939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yhtiöjärjestyksessä pitäis olla maininta perusmaksun jakamisesta.
Yleensä se perusmaksu jaetaan tasan ja kulutus kulutuksen mukaan.
Perusmaksu voi olla myös ns. jyvityksen mukainen, eli jaettuna osakkeitten mukaan.
En ole koskaan kuullut, että perusmaksu jaettaisiin kulutuksen mukaan.
Yhtiöjärjestyksessä ei mielstäni ole mainintaa vesimaksusta. Yksi pykälä kuuluu näin: "Yhtiökokous vahvistaa kullekin osakehuoneistolle vastikkeet siten, että vastikkeista kertyneet varat riittävät maksettaviksi erääntyneiden velkojen korkojen ja kuoletusten suorituksiin ja muiden tarpeellisten maksujen suorittamiseen. Vastikkeen maksuperusteena on huoneiston lattiapinta-ala. Yhtiön hallitus määrää vastikkeiden ja yhtiölle mahdollisesti tulevien muiden maksujen maksuaajan ja -tavan." Tämä on ainut pykälä jossa on mainista vastikkeista.
Onko olemassa kirjallisuutta, lakipykäliä tms. joista saisi lisää tietoa tästä aiheesta?
"Vastikkeen maksuperusteena on huoneiston lattiapinta-ala."
Siinähän se on sanottu. Perusmaksu jaetaan huoneistojen pinta-alojen mukaan.
Ja vesimaksu mittareiden mukaan, mikäli näin olette yhtiökokouksessa sopineet.
Perusmaksun muuttamiseen tarvitsette yhtiöjäjestyksen muuttamisen ja uusi yhtiöjärjestys pitää hyväksyttää yhtiörekisterissä (vai mikä se nyt on?).
Ja yhtiöjärjestyksen muuttaminen pitää hyväksyä kahdessa eri kokouksessa muistaakseni.
Tuossa jäljempänä olevasta linkistä löydät ensihätään tietoja.
Patentti- ja rekisterihallituksen sivulta:
http://www.prh.fi/fi/kaupparekisteri/osakeyhtio/muutokset/yhtiojarjestys.html
Perusmaksu ei kai muutu miksikään vaikka yhtiön veden kulutus suurenee tai pienenee. Tuntuisi loogiselta, että se maksetaan vastikeperusteen mukaan.