Olen 14 vuotias tyttö,tulin raskaaksi syyskuussa,kaikki alkoi kun olin yhen jätkän bileissä,illalla halusin lähteä kotiin,mutta poika ja hänen kaverinsa ei päästänyt minua.He pakottivat minut rakastelemaan,ja ilman suojaa. Aamulla en muistanut paljon mitään,mutta se oli ainut kerta,kun harrastin seksiä,joten olen varmasti raskaana jollekkin heistä!En ole kertonut heille mitään. Äitini ei välitä siitä,koska hän käy jatkuvasti kavereillaan vain juopottelemassa.En halua tehdä aborttia,olen varmaan ääliö,mutta sisälläni kasvaa pieni ihminen..
apua!!!
apua!!!!!
6586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pakottaminen ei ole rakastelua vaan VÄKIVALTAA! Rakastelu ja seksi on eri asia. Rakasteluun liittyy hellyys ja vaälittäminen, tunteet.
Kerro äidillesi. Voitte sitten yhdessä miettiä mitä asialle tehdään. Tai jos et voi kertoa äidille, kerro jollekin muulle (esim. terveyskeksuksessa lääkärille)
Siis, ei tarvitse kertoa äidillesi jos kerran on juoppo. Varaa aika terveyskeskuslääkärille (tai psykologille) pyydä jotain varaamaan tai mene itse käymään. Puhu siellä ja kerro asiasi ja se että TAHDOT SYNNYTTÄÄ LAPSEN. Voit saattaa lapsen maailmaan ja antaa adoptioon. Suomessa on niin paljon perheitä jotka odottavat adoptiolasta täältä kotimaasta, mutta jonot on valtavat. Olet vielä liian nuori kasvattamaan lasta, mutta voisit tarjota sille elämän. Mutta päätös on sinun. Se että et halua tehdä aborttia ei ole hulluutta, päin vastoin. Se kertoo että olet moraalinen ja ajattelevainen ihminen. Puhu asiasta nyt ensiksi kuitenkin jollekin luotettavalle aikuiselle.
eikä aborttia olisikaan enää mahdollista tehdä...
noh.. voithan itsekkin sen pitää.. mut oot silti nuori ja sillee et sulla ei varmaa olis aikaa sille. mut voit varmaa pitää sen jos haluat.
jeppa, no tuota minun mielestäni voisit muuten vaikka pitää sen,mutta kerran äidistäsi ei olisi tuskin apua,niin se mutkistaa asioita. mutta yksi mahdollisuus on asua turvakodilla lapsen kanssa,siellä saisit tukea.
Jos asiat todella ovat noin, niin kai olet ottanut yhteyttä edes johonkin vastuulliseen aikuiseen ja kertonut tilanteen. Olethan ainakin käynyt lääkärissä? Raskautesi on jo niin pitkällä, että et enää voisikaan tehdä aborttia, kai tiesit sen? Toivon todella että saat asian kuntoon, sillä mitä teet kun lapsi syntyy? Oletko ajatellut antavasi lapsen adoptoitavaksi, jos äitisikään ei kykene auttamaan kasvatuksessa? Onnea tulevalle äidille ja lupaa hoitaa asiat järjestykseen!