vetinen valkovuoto

Nainen 24 .....

Tässä on nyt ollut ajoittain ongelmaa valkovuodon kanssa.

Nykyään valkovuoto on vetistä ja todella nestemäistä. Se näyttää hyvin sulaneelta jäätelöltä, sävy on vain hieman kellertävä, ei siis valkoinen. Ongelma on se, että tuota valkovuoto valahtaa tai holahtaa pöksyihin kerralla joku reilu teelusikallinen. Näin saattaa olla pari kertaa päivässä. Sitten on pöksyt ihan märät. Ja se todella on valkovuotoa ja tulee emättimestä.

Tuo valkovuoto ei haise, ei kutise eikä kirvele. Tai oikeastaan toisinaan haju saattaa olla selkeästi hapan.

Lopetin pillerit syksyllä ja kuukautiskierto on ollut 27-28 päivää. Kuitenkin ihan päivän tarkkuudella alkaa seuraavat menkat (vaikka oletin että kierto olisi ihan sekaisin).

Mistään taudista johtuvaa se tuskin on vaikka testeihin ei päästetykään (terkkari oli sitä mieltä ettei kannata testata mitään kun mahdollisuus on hyvin pieni). Toinen terkkari sentään päästi klamydia -testiin joka oli puhdas.

Seksiä olen harrastanut viimeksi ennen juhannusta, mutta tämä "vaiva" on alkanut vasta tässä talven kuluessa.

pillereitä söin niin kauan, etten enää edes muista millaista on esim. pms- oireet tai normaali valkovuoto.

7

24512

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan...

      ...normaalilta. Itselläni on aina ollut ihan samanlaista valkovuotoa, ja sitä tulee tosiaan aina välillä (erityisesti aamulla kun nousee ylös sängystä) oikein hulahtamalla. Välillä se on läpinäkyvämpää, välillä valkoisempaa tai kellertävääkin.

      En ole ikinä ajatellut, että se olisi ongelma, kun se ei kerran haise pahalle tai ole kokkareista. Ettei olisi koko ajan housut märkänä, niin käytän ihan ohuita kestositeitä (omatekoisia) pikkuhousunsuojina. Ne eivät ärsytä ihoa jokapäiväsessä käytössäkään.

      Jos kuitenkin haluat testeihin sukupuolitautien varalta (vaikka ei kyllä kuulosta todennäköiesltä syyltä vaivoihisi), niin sukupuolitautien poliklinikalla ainakin Helsingissä pääsee kyllä ilmaiseksi testeihin, eikä tarvitse juuri selitellä syitä. Ja voithan aina mennä terkkarille ja sanoa, että olet harrastanut suojaamatonta seksiä jonkun epäilyttävän ja tuntemattoman ulkomaalaisen kanssa, niin etköhän pääse testeihin...:)

      • Anonyymi

        keltainen valkovuito. hoidoksi Dalacin


    • marski 23

      no huuhu miks pitäis sanoo että ulkomaalaisen kanssa voihan niitä tauteja saada ihan hyvin suomalaiseltakin ps se on ihan normaalii jos tulee vitistä valko vuotoa mutta siinä vaiheessa kun sitä tulee ja on samalla maha kipua kannattaa mennä lääkäriin voi olla lievä hiivatulehdus

    • samaa vaivaa

      Mulla on samanlaista aina välillä, lääkäri oli sitä mieltä että liittyy vaan kierron vaiheisiin eikä ole sen kummempaa. No, kai se voi näin olla mutta ei minulla vaan ennen ole tuollaista ollut, vasta tässä 1-2 viimeisintä vuotta aina silloin tällöin (on alkanut samassa yhteydessä kun muut, vähän vulvodynia-tyyppiset oireilut jotka tosin nyt ovat olleet kutakuinkin poissa).

      Lääkäri saattoi kyllä olla oikeassa siinä, että tuo liittyisi kiertoon vaan, koska olen huomannut tuota vuotoa tulevan vähän ennen kierron puoliväliä yleensä. Vastaavasti normaali ovulaatiovuoto on typistynyt sellaiseksi hyvin vähäiseksi, sitkeäksi ja huomaamattomaksi. Ennen ovulaation aikaan tuli sellaista "kananmunan valkuaista" ihan reilusti. Eli kun ennen vuoto oli ovulaation aikaan runsasta, liukasta limaa, nykyään se on useimmiten ensin tuota "vettä" ja sitten tulee hiukan sellaista ikään kuin kasaan kuivunutta versiota tuosta aikaisemmasta "oikeasta" ovulaatiolimasta.

      En ole käyttänyt pillereitä koskaan, paitsi joskus nuorena 3 kk ajan. Minulla siis se ei voi olla syynä, mutta hirveä stressi takavuosina (ja vähän nytkin) varmaan sekoitti kehoani aika pahasti ja sai hormonitkin jotenkin huonoon jamaan.

    • ehkäp

      Voisko olla sytolyysi?
      Mulla ainakin papassa näky se ja oireena just vetinen valkovuoto jota tulee tiettyinä aikoina kierrosta.
      Se on vaaraton homma.

    • Anonyymi

      Tuo on Div-tulehfus, johon tulee Dalacin-voide. Antibiootti. Olen käynyt proffalla. Jorma Paavonen

    • Anonyymi

      Dalacin- hoito

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1582
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      710
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    Aihe