Tässä on nyt ollut ajoittain ongelmaa valkovuodon kanssa.
Nykyään valkovuoto on vetistä ja todella nestemäistä. Se näyttää hyvin sulaneelta jäätelöltä, sävy on vain hieman kellertävä, ei siis valkoinen. Ongelma on se, että tuota valkovuoto valahtaa tai holahtaa pöksyihin kerralla joku reilu teelusikallinen. Näin saattaa olla pari kertaa päivässä. Sitten on pöksyt ihan märät. Ja se todella on valkovuotoa ja tulee emättimestä.
Tuo valkovuoto ei haise, ei kutise eikä kirvele. Tai oikeastaan toisinaan haju saattaa olla selkeästi hapan.
Lopetin pillerit syksyllä ja kuukautiskierto on ollut 27-28 päivää. Kuitenkin ihan päivän tarkkuudella alkaa seuraavat menkat (vaikka oletin että kierto olisi ihan sekaisin).
Mistään taudista johtuvaa se tuskin on vaikka testeihin ei päästetykään (terkkari oli sitä mieltä ettei kannata testata mitään kun mahdollisuus on hyvin pieni). Toinen terkkari sentään päästi klamydia -testiin joka oli puhdas.
Seksiä olen harrastanut viimeksi ennen juhannusta, mutta tämä "vaiva" on alkanut vasta tässä talven kuluessa.
pillereitä söin niin kauan, etten enää edes muista millaista on esim. pms- oireet tai normaali valkovuoto.
vetinen valkovuoto
7
23550
Vastaukset
- ihan...
...normaalilta. Itselläni on aina ollut ihan samanlaista valkovuotoa, ja sitä tulee tosiaan aina välillä (erityisesti aamulla kun nousee ylös sängystä) oikein hulahtamalla. Välillä se on läpinäkyvämpää, välillä valkoisempaa tai kellertävääkin.
En ole ikinä ajatellut, että se olisi ongelma, kun se ei kerran haise pahalle tai ole kokkareista. Ettei olisi koko ajan housut märkänä, niin käytän ihan ohuita kestositeitä (omatekoisia) pikkuhousunsuojina. Ne eivät ärsytä ihoa jokapäiväsessä käytössäkään.
Jos kuitenkin haluat testeihin sukupuolitautien varalta (vaikka ei kyllä kuulosta todennäköiesltä syyltä vaivoihisi), niin sukupuolitautien poliklinikalla ainakin Helsingissä pääsee kyllä ilmaiseksi testeihin, eikä tarvitse juuri selitellä syitä. Ja voithan aina mennä terkkarille ja sanoa, että olet harrastanut suojaamatonta seksiä jonkun epäilyttävän ja tuntemattoman ulkomaalaisen kanssa, niin etköhän pääse testeihin...:)- Anonyymi
keltainen valkovuito. hoidoksi Dalacin
- marski 23
no huuhu miks pitäis sanoo että ulkomaalaisen kanssa voihan niitä tauteja saada ihan hyvin suomalaiseltakin ps se on ihan normaalii jos tulee vitistä valko vuotoa mutta siinä vaiheessa kun sitä tulee ja on samalla maha kipua kannattaa mennä lääkäriin voi olla lievä hiivatulehdus
- samaa vaivaa
Mulla on samanlaista aina välillä, lääkäri oli sitä mieltä että liittyy vaan kierron vaiheisiin eikä ole sen kummempaa. No, kai se voi näin olla mutta ei minulla vaan ennen ole tuollaista ollut, vasta tässä 1-2 viimeisintä vuotta aina silloin tällöin (on alkanut samassa yhteydessä kun muut, vähän vulvodynia-tyyppiset oireilut jotka tosin nyt ovat olleet kutakuinkin poissa).
Lääkäri saattoi kyllä olla oikeassa siinä, että tuo liittyisi kiertoon vaan, koska olen huomannut tuota vuotoa tulevan vähän ennen kierron puoliväliä yleensä. Vastaavasti normaali ovulaatiovuoto on typistynyt sellaiseksi hyvin vähäiseksi, sitkeäksi ja huomaamattomaksi. Ennen ovulaation aikaan tuli sellaista "kananmunan valkuaista" ihan reilusti. Eli kun ennen vuoto oli ovulaation aikaan runsasta, liukasta limaa, nykyään se on useimmiten ensin tuota "vettä" ja sitten tulee hiukan sellaista ikään kuin kasaan kuivunutta versiota tuosta aikaisemmasta "oikeasta" ovulaatiolimasta.
En ole käyttänyt pillereitä koskaan, paitsi joskus nuorena 3 kk ajan. Minulla siis se ei voi olla syynä, mutta hirveä stressi takavuosina (ja vähän nytkin) varmaan sekoitti kehoani aika pahasti ja sai hormonitkin jotenkin huonoon jamaan. - ehkäp
Voisko olla sytolyysi?
Mulla ainakin papassa näky se ja oireena just vetinen valkovuoto jota tulee tiettyinä aikoina kierrosta.
Se on vaaraton homma. - Anonyymi
Tuo on Div-tulehfus, johon tulee Dalacin-voide. Antibiootti. Olen käynyt proffalla. Jorma Paavonen
- Anonyymi
Dalacin- hoito
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4663664Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152726Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2762114Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4431988Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841344- 1561251
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631108- 791025
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411008- 56999