Eli kysymykseni kuuluu että että miten haetaan kauppaan töihin jos ne ei ole ilmoittanut mitään avointa paikkaa? eli jos esim. mol:in sivuillla tai missään ei ole ilmoitettu avointa paikkaa?
En haluaisi vaan täyttää hakemusta netissä esim. sso:lle koska tiedän että se ei välttämättä edes hyödytä mitään..
Onko muita mahdollisuuksia?
Yritän nyt ens alkuun päästä sso:lle mut jos ei tärppää ni yritän päästä keskolle tai tradekalle.
Onko kellään mitään vinkkejä? Soitanko paikan päälle ja kysyn? mistä tiedän että kenelle pitäis soittaa esim. prisma jossa kaikilla osastoilla on eri yht. henkilöt?
Aattelin soittaa ja ihan kysyä töitä mut sitten jos ne sanoo ettei tarvitse ni aattelin kysyä kesä töitä.
Hieman sekavaa tekstiä joten tässä kysymykset uudestaan:
1: Miten haetaan kauppaan töihin? (soitetaan, mailataan, lähetetään avoin hakemus)
Mikä niistä paras vaihtoehto?
2: Tietääkö kukaan kaupan alan työtilannetta? (Turku, halikko,salo)
3: Kenelle paikan päällä pitäis soittaa kun soittaa isompaan kauppaan? (esim. prisma)
4: Ilmoitetaanko kesätyöpaikat erikseen vai pitääkö itse vain ottaa yhteyttä ja kysyä?
(jos muistain oikein eräs tuttuni kerran soitti kuulemma viikon liian aikasin, eli haku alkoi vasta viikkoa myöhemmin jolloin hän läh hakemuksen)
Olisin kiitollinen jos joku vähän tietoisempi kertoisi :D
Kiitos etukäteen :)
Miten hakea kauppaan töihin?
11
7710
Vastaukset
- vastauksia
1. Kauppaan voi hakea töihin täyttämällä avoimen työnhakulomakkeen netissä tai sitten voit viedä työhakemuksesi siihen myymälään, johon haluat töihin. Kyllä he opastavat siellä lisää.
2. Kauppan alan virallista työtilannetta en tiedä, mutta koska kesä on tulossa, niin kesäapulaisia haetaan, joten mahdollisuus saada työtä on hyvä.
3. Jos soitat isompaan kauppaan, niin varmaan infopiste on oikea paikka. He kertovat lisää tai yhdistävät. Periaatteessa itse ottaisin yhteyttä myymäläpäällikköön, mutta heidän numeroaan tuskin tuon kokoisessa lafkassa ihan suoraan käteen saa. Aina sitä voi kuitenkin yrittää. ;)
4. Kesätöistä ilmoitetaan usein netissä. Varsinkin, kun on kyse näistä isoista ketjuista, kuten sso ja tradeka. Silti kannattaa itse olla aktiivinen ja olla kauppaan yhteyksissä jo hyvissä ajoin, sillä sinnikkyys palkitaan.
Onnea sinulle työnetsintään! - aktiivinen..
ota itse yhteyttä kauppiaaseen tms. käy paikan päällä tai soita ja tiedustele töitä, ota selvää ennen yhteydenottoa yrityksestä minne haet, usein kysytään että mitä tiedät yrityksestämme. Työnantajat pitävät oma aloitteisista työnhakijoista jotka ovat kiinostuneita juuri heidän yrityksestä. T.Kauppias
- Anonyymi
Ilmoitetaanko niille ketkä eivät välitä haastatteluun?
- Sirpa, Turku, Itä-Harju
Meillä ainakin hevi-puolen vastaava hoitaa kaiken rekrytoinnin.
Vaikea päästä puhelimitse läpi, joten pukeudu mahdollisimman rennosti ja persoonallisesti ja kysy respasta henkilöä suoraan.
Meillä peruskoulun todistus ratkaisee, joten anna se tälle heti ensimmäiseksi.
Ole sinnikäs ja näytä että todella haluat töihin, sillä hakijoita on paljon, ja kaikki saavat parilla ensi yrittämällä kielteisen vastauksen!
Nähdään töissä! - organ
broad;
- except
mile; cost of xenical; fda revatio children; lovastatin and lipitor; tramadol during pregnancy; cheap 37 5 phentermine 32; valtrex online; propecia alternative; buy propecia usa; prednisolone cat;
- right
soft; cialis viagra levitra; buy ultram; barzellette sul viagra; order levitra; isotretinoin; propecia to buy; cheap cialis;
- pound
life; patrex revatio sildenafil viagra; discount pharmacy propecia purchase; cipro; ultram; acyclovir; bayer levitra; burning mouth levaquin; levitra online;
- klklklas
Mitä hevosen persettä saatana?
- board
skin; riobant; cafergot; cymbalta.com; celexa effexor vs xr; acomplia; rimonabant price usa;
- xbwipmlhc
mTBgCA nduedqzoakqq, [url=http://fefghjatgnnb.com/]fefghjatgnnb[/url], [link=http://ttsuxilvbiee.com/]ttsuxilvbiee[/link], http://brhlzndxizzh.com/
Ketjusta on poistettu 42 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658416KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4487560Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743864Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563629Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542745Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211681