Olen miettinyt sellaista että kihlatullani on 5 v poika jonka isä ei oikeen välitä niin adoptiota niin mitä siinä vaaditaan ensiksi että se onnistuu että hakisin sitä vanhemman-oikeutta? kyselee epätietoinen
adoptio
järtsä84
3594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
yli 25-vuotias ja teidän tulee olla naimisissa. Lisäksi sinun tulee käydä läpi sosiaalihoitajan antama adoptioneuvonta. Myös biologisen isän suostumus tarvitaan ja myös hänen täytyy käydä läpi adoptioneuvonta. Osa neuvontaa on se, että sinun täytyy pystyä todistamaan, että toimit lapsen vanhempana. Ota siis yhteys oman kotikaupunkisi sosiaalitoimistoon ja kysy adoptioneuvontaa antavaa henkilöä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1985/19850153?search[type]=pika&search[pika]=ottolapsi
Selvitä kaikista ensimmäiseksi lapsen isän suhtautuminen asiaan. Jos hän suhtautuu kielteisesti, niin kaikki muut operaatiot ja yhteydenotot ovat turhia.