Parvekkeilla saa tupakoida!

Parvekkeilla saa siis tupakoida. Sanoo siihen asunto-osakeyhtiö mitä tahansa.

http://www.kaleva.fi/plus/juttu706320_page0.htm
15115011
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 151

Vanhimmat

... ja meillä ei polta kukaan.

Äänestä
  • Koska sitä sontaa kaupassa myydään,niin kyllä sitä kans tuprutellaan.

    Äänestä

  • Tupruttelija. kirjoitti:

    Koska sitä sontaa kaupassa myydään,niin kyllä sitä kans tuprutellaan.

    Mun ukko polttaa, minä taas en. Minä sallisin polton parvekkeella, kun ukkon mielestä totaalinen tupakanpolttokieltolaki ois paras. Noo.. mä käsken lopeta, vaikka itse! Ei kuulema halua, kun on sallittu!

    Äänestä

  • Tupruttelija. kirjoitti:

    Koska sitä sontaa kaupassa myydään,niin kyllä sitä kans tuprutellaan.

    jo-o kyllähän mä polttaisin vaikka se olis kielettykkin jos mä vuokran maksan niin kyllähän mä myös poltankin =) vaikkakin kyllähän se täytyis lopettaa (tupakointi) =P

    Äänestä

  • eräs akka kirjoitti:

    Mun ukko polttaa, minä taas en. Minä sallisin polton parvekkeella, kun ukkon mielestä totaalinen tupakanpolttokieltolaki ois paras. Noo.. mä käsken lopeta, vaikka itse! Ei kuulema halua, kun on sallittu!

    saa siel partsil juodakkin ja syödä,nussia ja nukkua,miks ei siis tupakoida.Ei tuolla kadullakaan voi kenelle vaan sanoa,et mene pois,mä en polta.Vittu tasa arvoo hei,missä se nyt on .Rasisimia ym ym hajotkaa savuihinne pinkkikeuhkot

    Äänestä

Yksi ainoa ketjupolttaja terrorisoi erästä kerrostalohuoneistoa. Talon ilmastoinnissa oli vikaa, joten koko talo heräsi nikotinistin yöllisiin nikotiininpuutoskohtauksiin. Naapurirapussa oli asunto myytävänä. Käytiin katsomassa. Oli asunto ja rappu kuin eri planeetalta. Rappukäytävän ilma raitis, seinät kirkkaassa maalissa ja asunnoissa raikas ilma. Yksi ainoa ketjupolttaja alensi oman rappunsa asuntojen jälleenmyyntiarvoa kutakin arviolta 30 - 50 prosenttia. Eli useita miljoonia euroja.

Vai toimiko tämä tupakoitsija pelastajana, viallinen ilmastointi vaikuttaa rakenteisiin ja ihmisiin ja tuskinpa ilmastointi hajosi tupakoinnista! Nyt taas ilmeisesti ilmastointi kunnossa ja asuntojen arvo kohdallaan, Pitäisikö hänet palkita, vaikka vuoden ilmaisella asumisella?

Äänestä
  • tietäs mitä merkkiä tupakoidaan parvekkeella,sillä välillä tulee niin pahaa katkua.

    Äänestä

  • en kyllä usko että yksi tupakoitsija sai koko rappukäytävän asuntojen hinnat alenemaan puoleen.
    HÖPÖ HÖPÖ

    Äänestä

  • Laskutoimitusta "mensan jäsenelle"; 100 000€ - 30% = 70 000€ eli 30 000€ vähennys !

    Paljonko oli huoneiston myyntihinta tai lähtöhinta ? Heitetään lonkalta 300 000€. Siten tupakointi vähentäisi jälleenmyyntiarviota vähintään 90 000€. Suksi ny vaikka vittuun aluksi.

    Ymmärrän jyrkät kannanotot tupakoinnista puoleen ja toiseen, mutta tollainen satuilu kuuluu TV2 Pikku Kakkoseen.

    Äänestä

  • Tammikuun paras pila.

    Äänestä

  • No kai se arvo taas pomppas kohalleen. Tosin viallisen ilmastointiremontin ja sen aiheuttamat syöpymiset ja laajat homeongelmat alensi asuntojen arvoa 75-96 % samaisessa asunto-osakeyhtiössä.

    Äänestä

  • minunkin mielestäni tupakoivat terrorisoivat asuin ympäristöään tosi tehokkaasti.on mm savuhaitta,roskaaminen,juoruaminen eli aina on joku kuikkimassa talon nurkalla tai edustalla.minusta tupakoivat ovat paljon uteliaampia kuin savuttomat ihmiset.vai kehittyykö siitä lipan alla tupruttelusta sellanen tapa kuikkia jokaisen tekemisiä,samalla kun vähän kapinoi yhteiskuntaa vastaan tupakoimalla aina vähän väärässä paikassa.mutta pahin on kuitenkin toi haju, eli tupakansavu kantautuu melkein kaikkialle.ei ole mukavaa tupakoimattomana pitää kaiken aikaa ovia ja ikkunoita säpissä koska ei halua asuntoonsa tupakan savua.tunnen muutaman tupakoivan jotka toimivat fiksusti.he kävelevät ulos
    tupakoimaan joten savu ei haittaa kanssa asujia.en usko että ketään piruuttaan tupakoivia vainoaa vaan se ongelma on todellinen!se että siihen puututaan veroa korottamalla ei ole mielestäni oikea vaan asenteita on pyrittävä muuttamaan.meillä suomessa on muutenkin liikaa veroista aiheutuvia kuluja.

    Äänestä

  • hinta-arvioitsija kirjoitti:

    Laskutoimitusta "mensan jäsenelle"; 100 000€ - 30% = 70 000€ eli 30 000€ vähennys !

    Paljonko oli huoneiston myyntihinta tai lähtöhinta ? Heitetään lonkalta 300 000€. Siten tupakointi vähentäisi jälleenmyyntiarviota vähintään 90 000€. Suksi ny vaikka vittuun aluksi.

    Ymmärrän jyrkät kannanotot tupakoinnista puoleen ja toiseen, mutta tollainen satuilu kuuluu TV2 Pikku Kakkoseen.

    Eiköhän enemmänkin sisällä polttaminen?

    Äänestä

  • asunnon arvoa? kirjoitti:

    Eiköhän enemmänkin sisällä polttaminen?

    sisällä tupakointi tekee sen,että seiniin tarttuu väkisinkin tupakan haju.Itse poltan,mutta parvekkeella.

    Äänestä

alottaa tupakanpoltto itsekkin niin kestää paremmin käryjä.

Äänestä

itseäni sillä joskus poltin ja kunkuitenkin joutuu savussa olemaan,samapa tu vaikka aloitankin.

Äänestä
  • sulla kohta heittää paria röökiä? Omat meinaan loppu, olin eilen juhlimassa ja join kaikki rahat, jos vaan voisit pikkuisen jeesata:)

    Äänestä

Toki pitää saada tupakoida omalla partsilla, oikeus siis tapahtui, Amen!

Äänestä
  • puhaltaa myrkkyäsi toisten asuntoihin senkin, sanonko mitä??? Mitäköhän kivaa keksittäis sulle vastalahjaksi? Varmasti on jotain laillista joka tuottaa yhtä suurta ja päivättäistä iloa kuin tupakansavustasi meille muille!!

    Äänestä

  • koteihinsa sisälle! Mikä oikeus, -kle?

    Äänestä

  • saavat katkut kirjoitti:

    koteihinsa sisälle! Mikä oikeus, -kle?

    Olen kärsinyt henkitoreissani ja monta vuotta tupakoivan alakerran rouvan ja herran tupruttelusta alakertani parvekkeella. Asiallinen huomautus sairaudestani ei auta, vaan juuri tuo jukururipäinen suomalaisille niin tyypillinen uhmakas minä minä ja minun oikeuteni polttaa omalla parvekkeellani asenne jatkuu. Kesät talvet tästä kärsin, niellen pahan mieleni ja koetan miten kuten selvitä monien suihkeitten ja SunMistin n. 4 krt vrk:ssa ja lisäksi happirikastimen ja öisin VPap-laitteen, jossa on maski öisin kasvoilla, avulla selvitä hengissä. Katson, että myös minulla on vakavavaa keuhkojen vajaatoimintaa sairastavana oikeus elää ja hengittää raitista ilmaa - vai onko teidän mielestänne?

    Haluan elää! Minä haluan ELÄÄ! KUULETTEKO: minäkin haluan vielä elää!!! Tämä on kysymys parveke tupakoitsijoille. Minä siis ymmärrän varsin hyvin sen, miten vaikeaa tupakasta on päästä irti, mutta siihenkin on nykyisin saaatavissa apua ja kursseja.

    Meillä suomalaisilla on tuon hyvän sisukkuutemme lisäksi myös sellaista moukkamaisuutta ja jukuripäisyyttä, joka ei siinä suuressa itsekkyydessään ota muita huomioon, mutta entä, jos sinä itse sairastut vakavaan keuhkoahtaumatautiin, jota tutkimusten mukaan jo nyt moni sairastaa kuulemma tietämättään. Hoidot ja lääkkeet ovat kalliita ja näissä sairauksissa katsotaan kuolemaa silmästä silmään. Oletko valmis kohtaamaan kaiken edellä kertomani ja lisäksi kärsimään piittaamattomista naapureistasi. He savustavat kotiasi liki yötä päivää kesät talvet. Tuulettaa et voi!

    Kun vaihtaa piittaamattomuuden ja itserakkauden toisten ihmisten huomioimiseen, siitä voi alkaa jotain uutta.

    Äänestä

Mitä jos lahjoittaisitte sille parveketupruttelijalle kartongin jos toisenkin.
Meinaan vaan että kyllä se siihen tupakkaansa kuolee, voisitte edesauttaa häntä pääsemään tupruttelemaan helvettiin teidän kerrostalostanne.
Kuunnelkaa sen yskänpuuskia, jos yskä kuullostaa pahalta niin viette vieläkin väkevämpää tupakkia.

Kyllä se siitä=)

Äänestä

...kaikki sauhuttelijat, pois parvekkeilta. Tupakoitsijat sanovat meita savuttomia itsekkäiksi nipoiksi kun valitamme savun haitoista mutta miten se asia onkaan?? Ne muutamat savuttelijat pilaavat koko talon viihtyvyyden, ei voi tuulettaa, pitää parvekkeen ovea auki kauniilla ilmalla. Nuoret perheet voisivat pitää lapsia välillä parvekkeella vaunuissa kun ei olisi savuhaittoja. Olisi hyvä jos pihoille rakennettaisi tupakkakopit, eikös?

Äänestä
  • vaan koko porukka.on ihan hirveetä kun kerrostalassa saa omassa keittiössä tehdä kaalikeittoa ja haju leviää parvekkeen kautta minun asuntoon.sitten on vielä ne jotka tekee kala ruokaa.entä parvekkeella puhuninen kovaäänisesti.olis vermaan kaikista helpointa poistaa parvekkeet?..

    Äänestä

  • asukas... kirjoitti:

    vaan koko porukka.on ihan hirveetä kun kerrostalassa saa omassa keittiössä tehdä kaalikeittoa ja haju leviää parvekkeen kautta minun asuntoon.sitten on vielä ne jotka tekee kala ruokaa.entä parvekkeella puhuninen kovaäänisesti.olis vermaan kaikista helpointa poistaa parvekkeet?..

    kyllä se kaali haisee samalla tavalla,, kuka sen hajusta ei tykkää,,ja se haju tultt veil rappu käytävään asti,,,,,ikkunat kii,,kyllä se siitä..vaikka itse en polta,

    Äänestä

  • mies,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:

    kyllä se kaali haisee samalla tavalla,, kuka sen hajusta ei tykkää,,ja se haju tultt veil rappu käytävään asti,,,,,ikkunat kii,,kyllä se siitä..vaikka itse en polta,

    kaalikeittoa, vaikka olisi monikerroksinenkin kerrostalo, niin harvoin olen kaalikeiton tuoksua saannut nuuhkia käytävällämme muista asunnoista kantautuen. Itse tykkään hapankaalikeitosta etenkin talviaikaan, ja keitänkin sitä joskus, mutta joskus, en todellakaan jokaikinen päivä, mutta tupakansavun tuoksua piisaa ihan jokapäivä; sitä riittää isossa talossa, tulee tupakan lemut käytäville ja hississäkin aika-ajoin tosi paha jälkihaju tupakanpolttajien vaatteista lähtöisin. Parvekkeelle kantautuu alati, ja on aina nuuhkittava, milloin voin tuulettaa omaa huusholliani. Lopuksi noista ruoanvalmistustuoksuista, suorastaan tykkään joistakin ruoan tuoksuista, tulee itsellekin himo valmistaa samaa ruokaa, tai sitten leivonnan aiheuttamat tuoksut, kuten esim. pullantuoksu, ihanaa, ja terveellisempää kuin tupakansavun haisu.

    Äänestä

Taloyhtiöissä on kielletty grillauskin parvekkeella. Ymmärrän kyllä avotulen ja sytytysnesteillä tapahtuvan toiminnan mutta sähkögrillillä ei voi aiheuttaa tulipaloakaan. Jokaisen ihmisen täytyy kuitenkin syödä mutta tupakointi ei ole välttämätöntä. Miksi sitten toinen sallitaan ja toinen kielletään???

Äänestä
  • savumäärät. Käristelehän vaan läskisi keittiössä.

    Äänestä

  • Ainakaan meidän taloyhtiössä ei grillausta sähkögrillillä ole kielletty. Hallitus kysyi paikallisen palotarkastajan mielipiteen, niin se sanoi, että ei hiiligrillillä, ja kaasugrillejäkin tulisi välttää. JOten päädyttiin antamaan ohje, että sähkögrilli on sallittu.

    Äänestä

  • Pitkätukka_vm69 kirjoitti:

    Ainakaan meidän taloyhtiössä ei grillausta sähkögrillillä ole kielletty. Hallitus kysyi paikallisen palotarkastajan mielipiteen, niin se sanoi, että ei hiiligrillillä, ja kaasugrillejäkin tulisi välttää. JOten päädyttiin antamaan ohje, että sähkögrilli on sallittu.

    Tupakointiaika kestää 5min. Ja grillaus sauhuttaa 1/2 tuntia. Vaikka ei se minua haittaa. Joka paikassa on omat valittajansa.

    Äänestä

  • Savumäärä kirjoitti:

    Tupakointiaika kestää 5min. Ja grillaus sauhuttaa 1/2 tuntia. Vaikka ei se minua haittaa. Joka paikassa on omat valittajansa.

    ...tulee yläparvekkeellemme ja samantein sisään partsioven kautta ja vaikka parvekeovi olisi kiinni, niin ikkunoiden tuuletusräppänöistä leijailee naapurin tupakansavu, etenkin kesäaikaan, häiritsevää mokoma savu. On aivan eri asia nämä ruuantuoksut, kuten kaalikeiton hajut, eihän sen tuoksu sentäs joka toinen tunti tuoksahda naapuristosta. Ei meidän perheessä ainakaan kaalikeittoa ihan joka ikinen päivä jakseta syödä; on niinkuin ikäänkuin vaihtelevaa tuo ruokalistamme. Tupakoiva ihminen polttaa yleensä tiheään tahtiin vuorokauden ympäri, eli savu on jatkuva haitta naapurustolle.

    Äänestä

  • Savumäärä kirjoitti:

    Tupakointiaika kestää 5min. Ja grillaus sauhuttaa 1/2 tuntia. Vaikka ei se minua haittaa. Joka paikassa on omat valittajansa.

    pois asunnosta monta tuntia ja siinähän rakas parveketupakoitsija ehtii näyttää ruman pärtsänsä tupakoineen miljoona kertaa!!

    Äänestä

  • sitä savua kirjoitti:

    ...tulee yläparvekkeellemme ja samantein sisään partsioven kautta ja vaikka parvekeovi olisi kiinni, niin ikkunoiden tuuletusräppänöistä leijailee naapurin tupakansavu, etenkin kesäaikaan, häiritsevää mokoma savu. On aivan eri asia nämä ruuantuoksut, kuten kaalikeiton hajut, eihän sen tuoksu sentäs joka toinen tunti tuoksahda naapuristosta. Ei meidän perheessä ainakaan kaalikeittoa ihan joka ikinen päivä jakseta syödä; on niinkuin ikäänkuin vaihtelevaa tuo ruokalistamme. Tupakoiva ihminen polttaa yleensä tiheään tahtiin vuorokauden ympäri, eli savu on jatkuva haitta naapurustolle.

    sama kokemus on ku asuin kerrostalossa. alakerrassa poltettiin ja kummaskin naapurissa . niin ostin tollasen paine pullon johon laitin paskahaju pommeja jota myydään markkinoilla ja kissan kusta .sitä tuli noin litra ja sit puppasin kunnon paineen siitä lentää ainakin 5 metriä olikiva suihkuttaa naapureille ja kerran sisäl asti lensi . olise hauska ku naaapurit puheli et mikä ihme tääl haisee ja itsekkin sitä päivittelin. siinä meni se kesä suikutellessä.. haisi se kusi meilkin mut ei haitannut oli se sen arvosta ja ne ihmiset olivat kyllä suber yksin kertaisia viellä !

    Äänestä

  • tupakoitsijat vittuun kirjoitti:

    sama kokemus on ku asuin kerrostalossa. alakerrassa poltettiin ja kummaskin naapurissa . niin ostin tollasen paine pullon johon laitin paskahaju pommeja jota myydään markkinoilla ja kissan kusta .sitä tuli noin litra ja sit puppasin kunnon paineen siitä lentää ainakin 5 metriä olikiva suihkuttaa naapureille ja kerran sisäl asti lensi . olise hauska ku naaapurit puheli et mikä ihme tääl haisee ja itsekkin sitä päivittelin. siinä meni se kesä suikutellessä.. haisi se kusi meilkin mut ei haitannut oli se sen arvosta ja ne ihmiset olivat kyllä suber yksin kertaisia viellä !

    valittaa?

    Äänestä

On kyllä aika tyhmää väittää että jos parvekkeella joku tupakoi että se kelleen sivulliselle aiheuttaisi terveys haittaa, höpö höpö :)
Hajuhaittoja aiheuttaa varmaankin, mutta ei muuta.

Jos parvekkeella tupakointi olis kielletty niin samalla olis voity kieltää kaalikeiton valmistus, sekä kukkakaalin keitto (aihuttaa oksettavaa fiilistä)
Samoin hikiset paskaset asukkaat pitäs häätää haisemasta, kamala haju joskus hississä, samoin Mennen yms partavedet kieltoon.
Niin ja vanhukset pois, niissäkin on joku omituinen haju.
Koirat pitäs kanssa lailla kieltää, haisevat paskaavat ja pitävät meteliä!

Äänestä
  • ...ja parvekehan on minun osakkeeni aluetta, saan tehdä siellä siis mitä lystää hajujen puolesta. Älkäähän nyt sitten hajusteallergikot valittako, kun minä parvellain suihkuttelen deodoranttia kainaloihini, ja hajuvesistä tykkään erityisesti, lotraan niitä ja paljoin pisaroin pitkin hipiääni, kun johonkin lähden, ja hississä haisee. Pidän myös kesäkukkien lannoittamisesta kanankakkauutteella parvekkeellani; ripottelen sitä säännöllisin välein partsikukkaruukkuihini-ai, haisee kakalle vai? Noh, eihän se ole kuin luonnontuotetta sentäs, aivan muuta kuin tupakkisavu, jossa on satoja myrkkyjä ihmiselle.

    Äänestä

  • Taidat olla niitä sauhuveikkoja? Kyllä niistä terveyshaittojakin tulee, usko pois. Se savuhaitta on kuitenkin suurin monessa tapauksessa. Tietysti kaikki häiritsevä olisi hyvä poistaa mutta kyllä tämä tupakointi on se ihan oikea haitta.

    Äänestä

  • Vähemmän ne koirat haisee ja paskaa ku SINÄ! Tuollaiset ihmiset ku sinä sais lailla kieltää haisevat tupakoitsijat!!

    Äänestä

  • kärventää keuhkosi omassa kotonasi. Muttei meidän muiden tarvitse sitä kalmanhajua haistella kotonamme! Todella kettumaista herätä aamuisin tuon syöpäkääryleen käryyn, ARGHHH!

    Äänestä

  • Voit ihan rauhassa kirjoitti:

    kärventää keuhkosi omassa kotonasi. Muttei meidän muiden tarvitse sitä kalmanhajua haistella kotonamme! Todella kettumaista herätä aamuisin tuon syöpäkääryleen käryyn, ARGHHH!

    tupakalle...OMALLE PARVEKEELLE!!!AAH!JA KUKAAN EI ESTÄ, MAHTAVAA!!HAHHAHHAHHAHHAH!!!!

    Äänestä

  • hajusteita parvellain kirjoitti:

    ...ja parvekehan on minun osakkeeni aluetta, saan tehdä siellä siis mitä lystää hajujen puolesta. Älkäähän nyt sitten hajusteallergikot valittako, kun minä parvellain suihkuttelen deodoranttia kainaloihini, ja hajuvesistä tykkään erityisesti, lotraan niitä ja paljoin pisaroin pitkin hipiääni, kun johonkin lähden, ja hississä haisee. Pidän myös kesäkukkien lannoittamisesta kanankakkauutteella parvekkeellani; ripottelen sitä säännöllisin välein partsikukkaruukkuihini-ai, haisee kakalle vai? Noh, eihän se ole kuin luonnontuotetta sentäs, aivan muuta kuin tupakkisavu, jossa on satoja myrkkyjä ihmiselle.

    Lupaan ottaa oikein sydämeni asiaksi tämän lemuamisen parvekkeellani.Katsotaan kauanko tupakoitsijat sietävät haisemistani.
    Jos joku väittää etten saa tehdä sitä, puhuu puppua. Se on suoraan verrannollista tupakan lemuun.

    Äänestä

  • Lemu kirjoitti:

    Lupaan ottaa oikein sydämeni asiaksi tämän lemuamisen parvekkeellani.Katsotaan kauanko tupakoitsijat sietävät haisemistani.
    Jos joku väittää etten saa tehdä sitä, puhuu puppua. Se on suoraan verrannollista tupakan lemuun.

    Kerätään kaikki pilaantuneet ruokatavarat parvekkeelle, poltetaan siellä kaikkea vanhoista sukista autonrenkaisiin. Eiköhän ala nokka tuhista tupakkaterroristeillakin.

    Äänestä

  • samaa mieltä !

    Äänestä

Heh, ihanaa, saa vetää sitten savuja ihan rauhassa hyvällä omallatunnolla, ei haittaa vaikka naapurin nirppikset paiskoo ovia kiinni mielenosoituksellisesti :))
Taidankin jättää tumppaamatta ja jätän sätkän savuumaan loppuun saakka :)

Onneksi Suomi on OIKEUSVALTIO!

Ja tähän oikeuden päätökseen voisi loppua nipotus, kiitos :p

Äänestä
  • Mutta ei polta enää, on jo haudattu. Säälin teitä tupaivat ihmiset; rakastatte itseänne ja tapaanne, mutta ette pysty koskaan huomioimaan muita tupakoimattomia kanssaihmisiänne itsekkään tapariippuvaisuutenne vuoksi.

    Äänestä

  • ..olla päästäsi vialla, mutta sitähän se tupakointi tekee :-))

    Äänestä

  • Kun tupakoin lasitetulla parvekkeella, MENE METSÄÄN TUPAKOIMAAN, SAVU JA HAJU TULEE TÄNNE MEILLE! Huusin takaisin, PERSEET POIS NÄKYVISTÄ PARVEKKEELTA, sen jälkeen ei ole ollut ongelmia:)

    Äänestä

  • eikä tarvitse seurustella tupakoivien ihmisten kanssa. Siihen on sentään laki säädetty, ettei tarvitse omaan huusholliinsa tupakalle haisevaa sätkäkääryleihmistä päästää kylästämään.

    Äänestä

  • Natsismia kirjoitti:

    ..olla päästäsi vialla, mutta sitähän se tupakointi tekee :-))

    Eli heitäppä vaikka linkkiä kehiin että röökkaaminen aiheuttaa vikaa päähän.

    Jeps, tollassia tyhjän huutelijoita koko sakki, hehhehhehheh.

    Äänestä

  • saa ystävänsä valita kirjoitti:

    eikä tarvitse seurustella tupakoivien ihmisten kanssa. Siihen on sentään laki säädetty, ettei tarvitse omaan huusholliinsa tupakalle haisevaa sätkäkääryleihmistä päästää kylästämään.

    Arvonsa tunteva tupakoitsija ei kusekkaan sun kämppäs suuntaan, saat olla rauhassa nyt aina ja ikuisesti :D

    Niin ja onneksi sama koskee idioottien kanssa kaveeraamista...*vink vink*

    Äänestä

  • jotka ei ees itsestään huolehdi! kananpaskaa pitäis pistää kerrostalon parvekkeitten alle ja parempi luokka kesäks etelään niin spuket tajuis mikä on haju haitta! jos tajuis..

    Äänestä

  • saa ystävänsä valita kirjoitti:

    eikä tarvitse seurustella tupakoivien ihmisten kanssa. Siihen on sentään laki säädetty, ettei tarvitse omaan huusholliinsa tupakalle haisevaa sätkäkääryleihmistä päästää kylästämään.

    TOTTA! ÄLKÄÄ TEHKÖ LAPSIA HEIDÄN KANSSAAN JA PÄÄSTÄKÖ SISÄLLE. ITSE EN OLE TEKEMISESSÄ MILLÄÄN TAVOIN NIKOTIINI-RIIPPUVAISTEN H.... KANSSA IKINÄ. MINUNKIN LAPSILISIÄNI ON LAITETTU AIKOINAAN SÄTKÄÄN JA VIINAAN, KUN OLIN LAPSI. ONNEKSI HE EIVÄT ENÄÄ OLE LAITTAMASSA RAHAANI SÄTKÄÄN JA VIINAAN. SE ON ISO RAHA VUODESSA, SAVUNA JA P... ALAS. OLISI PITÄNYT VAATIA KORVAUKSIA. EN OSALLISTUNUT EDES HAUTAJAISIIN.

    Äänestä

  • tupakoiva siskonikin kirjoitti:

    Mutta ei polta enää, on jo haudattu. Säälin teitä tupaivat ihmiset; rakastatte itseänne ja tapaanne, mutta ette pysty koskaan huomioimaan muita tupakoimattomia kanssaihmisiänne itsekkään tapariippuvaisuutenne vuoksi.

    muutenkin kuollut.

    Äänestä

  • se siskos kirjoitti:

    muutenkin kuollut.

    varhain.

    Äänestä

  • tupakoiva siskonikin kirjoitti:

    Mutta ei polta enää, on jo haudattu. Säälin teitä tupaivat ihmiset; rakastatte itseänne ja tapaanne, mutta ette pysty koskaan huomioimaan muita tupakoimattomia kanssaihmisiänne itsekkään tapariippuvaisuutenne vuoksi.

    Yhtään tupakoivatonta jota ei olisi haudattu.

    Äänestä

  • faktaa hieman... kirjoitti:

    Eli heitäppä vaikka linkkiä kehiin että röökkaaminen aiheuttaa vikaa päähän.

    Jeps, tollassia tyhjän huutelijoita koko sakki, hehhehhehheh.

    ...aiheuttaahan se verisuonitukoksia ym. Terveysriski siis. Minun puolesta saat poltella juuri niin paljon kuin sielu sietää, ja hyväkin niin pääsetpä hengestäsi nopeammin :-)

    Äänestä

  • faktaa hieman... kirjoitti:

    Eli heitäppä vaikka linkkiä kehiin että röökkaaminen aiheuttaa vikaa päähän.

    Jeps, tollassia tyhjän huutelijoita koko sakki, hehhehhehheh.

    En henkilökohtaista asiaa mitenkään, mutta sehän on faktaa, että tupakointi supistaa verisuonia.
    Missä veri ei kierrä, siellä ei ole myöskään elämää.

    Äänestä

Kumma juttu kun parveketupakointia kuten baarissa polttamistakin kannattavat nimeenomaan nämä surkeat nikotinistit jotka eivät pääse typerästä tavastaan eroon. Kumman "tapa" aiheuttaa vaaraa muiden terveydelle, minun tupakoimattomuuteni vai ajattelemattoman piittaamattoman käryttäjän tupakointi ? Pysäkillä sen yhden ainoan tupakoitsijan on pakko tunkea katokseen sauhuamaan muiden naamalle, myös lasten! Niin ja täytyy sanoa että kyllä, olen itse polttanut aiemmin useita vuosia tupakkaa, onneksi pääsin moisesta addiktiosta. Nykyään osaan jo ajatella muitakin. Siihen aikaan olisin puolustanut myös itse kynsin hampain hölmöä tapaani. Nykyään vastustan koko syöpäkääryleitä. Kuolkaa syöpään haisevat nikotinistit!

Äänestä
  • Tupakoin parvekkeella mutta en omista autoa,saakelin autoilijat kun lähtevät tuosta pihasta ja päästävät pakokaasuja,laki tarvisi asettaa ettei pihassa saa käynnistää autoa.

    Parempi se parvekkeella on tupakoida kuin sisällä

    Äänestä

  • HYVÄ PUHE!!! SAISIPA RUVETA NIRHAAMAAN NIITÄ JA PERUSTAKAA SÄTKÄ JA VIINA TEHTAISIIN VASTUSTAVA LIIKE JOKA POMMITTAA NE TOIMINNAN AIKAAN MAAN TASALLE. NIIN EIKÖ OLE SAIRASTA KUVITELLA, ETTÄ JÄÄ MUKA KOUKKUUN.

    Äänestä

  • joopajoo,kyllä sitä ennemmin tai myöhemmin johonkin kuollaan,onko se sitten syöpä,liikenneonnettomuus tai jotain ihan muuta ,jää nähtäväksi.

    Äänestä

  • onko sinulla auto kirjoitti:

    Tupakoin parvekkeella mutta en omista autoa,saakelin autoilijat kun lähtevät tuosta pihasta ja päästävät pakokaasuja,laki tarvisi asettaa ettei pihassa saa käynnistää autoa.

    Parempi se parvekkeella on tupakoida kuin sisällä

    Pahempi haju-ja meluhaitta on jatkuva autoliikenne ja tyhjäkäynti asuntojen yhteydessä, kuin silloin tällöin tapahtuva tupakointi parvekkeella.
    Myös asunnoista toiseen/rappuun leviävän ruuan käry,joka tarttuu vaatteisiinkin.
    Jokainen asukas voisi mennä itseensä ja tarkastella,miten elää ja vaikuttaa ympäristöönsä,mutta valitettavasti aina ei löydy edes tarpeeksi suomenkieltä ymmärtämään talonjärjestyssääntöjäkään(taloyhtöillä pitäisi olla säännöt käännettynä eri kielille,mutta kuinka useilla on?) -muista säännöistä puhumattakaan!
    Kerrostalo asuminen -oma tai vuokra sellainen, vaatii suvaisevaisuutta,ymmärtäväisyyttä ja jopa nöyryyttä asua tyytyväisenä,mutta yhteisellä yrittämisellä hyvään asumiseen täytyy olla vain yhteistä halua sellaiseen.
    Haluasin kysyä savuttomilta asukkailta,missä tupakoivat asukkaat saisivat sitten tupakoida?
    Omat kokemukseni parvekkeella tupakoivista naapureistani ovat,ettei he häiritse savuineen lainkaan,mutta pihalla polttelevat taas käryttelevät kaikki rapun asukkaat hajuillaansa, jättäen palavat tumpit käryämään/haisemaan ja likamaan pihaa!
    Toinen ääripään kokemus on ollut sisällä asunnossaan poltteleva pariskunta,joilloin tupakansavu oli kaikkialla;rappukäytävässä ja jokaisen rapun asukkaan asunnossa.
    Jokaisella on oikeus puhtaaseen ilmaan,mutta onko todella näin esim Helsingin seudulla?
    Muitakin oikeuksia voi ajatella...;
    Saako mattoja ripustaa/puhdistaa kerrostalon parvekkeilla?
    Onko pyykin kuivaaminen sallittua parvekkeella?
    Voinko kuitava pyykit saunan lämmössä?
    Onko polkupyörän/mopon jättäminen rapun edustalle sallisttua?
    Saako parvekkeella grillata?
    Onko lapsen tarha/koulutie autoilta turvallinen?
    Rappu/ym kulkutiet esteettömät tulipalolta?
    Onko kotini turvattu ja esteetön?
    Vai onko se vaan se naapuri....röökeineen...?

    Äänestä

Rasvat ja suola. Miksei niille lätkäistä haittaveroa tai kielletä / rajoiteta niiden käyttöä. Niillä on kuitenkin kansanterveydellisesti huomattavasti suurempi merkitys.

Äänestä
  • liittyvät tupakointiin parvekkeella?
    Kyllä tästäkin ketjusta näkee, että tutkitusti vähiten koulutetut ja alempi sosiaaliluokka on niitä tupakoitsijoita.

    Äänestä

  • nämä muka kirjoitti:

    liittyvät tupakointiin parvekkeella?
    Kyllä tästäkin ketjusta näkee, että tutkitusti vähiten koulutetut ja alempi sosiaaliluokka on niitä tupakoitsijoita.

    että olenko minä alempaa sosiaali luokkaa yli 3 tonnin liksallani. haistappa kuule vaikka tupakan savuani. hanki vaikka joku harrastus niin ei tarvitse kirjoitella tyhmiä tänne.

    Äänestä

En ymmärrä millä perustein ei voisi kieltää, parveke kuuluu taloyhtiön alueeseen siinä missä rappukäytäväkin, ja taloyhtiö vastaa parvekkeiden rakenteellisesta ja esteettisestä kunnosta. Asunnossa tupakoinninkin voisi mielestäni kieltää, jos aiheuttaa haittaa muille asukkaille - jos siis savu kulkeutuu muihin asuntoihin.

Monasti on parvekkeella kielletty esimerkiksi mattojen tomuttaminen tai sähkögrillillä grillaaminen, niin miten ei tupakointia kun siitä kuitenkin on selkeästi terveyshaittaa muille ihmisille?!

Mitä olen tupakoivien kanssa asiasta keskustellut ja nyttemmin ja myös kun muistelen omia käsityksiäni ajalta kun vielä tupakoin, niin olen vahvasti sitä mieltä että tupakasta riippuvuus muokkaa ihmisen ajatustapaa aivopesun tavoin, ja tupakoitsija ei kykene näkemään oman toimintansa vaikutuksia todellisessa laajuudessaan.

Kokonaan saisi kieltää moisen aineen! Ihan turha puhua sitten mistään "nautintoaineesta" - itse poltin kymmenen vuotta ja voin kertoa ettei kyseessä oikeasti ole nautinto vaan riippuvaisen ihmisen tarpeen tyydytys, ja tuo riippuvuus on itseaiheutettua.

Äänestä
  • Taloyhtiö vastaa siitä, että ilmastointi on kunnossa. Ei siitä, mitä ihmiset asunnoissaan tekevät.

    Äänestä

  • NÄinnänä kirjoitti:

    Taloyhtiö vastaa siitä, että ilmastointi on kunnossa. Ei siitä, mitä ihmiset asunnoissaan tekevät.

    ja ilmastoinnin kunnossaololla on mikä vaikutus parvekesavuamisen ympäristöhaittoihin?

    Äänestä

itse en polta mut mielestäni tupakanpolttajia on jo jahdattu tarpeeks... eiks se nyt ole paljon parempi että vetää röökin parvekkeella kuin olohuoneessa?? häh!!

Äänestä

Aivan takuulla jossain vaiheessa se sitten kielletään, jso ei suoraan, niin koko syöpäkääryle kielletään muille ihmisille vahavaa terveyshaittaa aiheuttavana.

Millä perustein saa Tupakka-nimistä karsinogeeniä myydä, käyttää ja vieläpä altistaa viattomia ihmisiä sille kun esimerkiksi malakiittia taikka asbestia saa enää myydä taikka käyttää?!

Äänestä

Tuprutelkaa kaikessa rauhassa mulla tuli 5 vuotta täyteen kun lopetin, laskelkelin mitä olen säästänyt rahassa eli aski päivässä makso sillion ku lopetin 3,70 kertaa noin 350 päivää kertaa 5 vuotta tekee hulppean summan :)Laskekaapa

Äänestä

Poltan itsekin, mutta minusta on väärin, että naapurit joutuvat kärsimään muiden tupakoinnista. Tiedän, että se käry haittaa ihan oikeasti, koska olen ollut välillä polttamatta. Ja ei, se ei häirinnyt siksi, että olisi tehnyt mieli alkaa taas polttaa, vaan se savu aiheutti kamalia migreenikohtauksia ja pahaa oloa muutenkin. Kesälläkin olisi halunnut pitää ikkunoita ja partsin ovea auki, mutta kamala käry leijaili sisälle ja häiritsi jopa illalla nukahtamista.

Onneksi nyt on oma piha, missä voi sauhutella häiritsemättä muita ja jos päätän lopettaa tupakoinnin, ei naapurista tulevat käryt haittaa. Mielestäni tupakoitsijat ovat itsekästä porukkaa. Ei voi tietää niitä haittoja, jos on itse suurimman osan elämästään polttanut,

Äänestä

Kyllä sitä jaksetaan kitistä, ihme valittajia iso osa kansasta.
Oikeus teki päätöksen joten se siitä, turha inistä, keksikää valittajat jotain muuta inistävää, vaikka koiran paskat tms.

-Onnellinen savuttaja-

Äänestä

minutta on ihan hyvä että saa tupakoida parvekella

Äänestä

tupakoitsijoille ylimmät kerrokset savuhaittojen vaarallisuuden vuoksi. Tarpeeksi korkeat ja kiinteät kaiteet partsille niin ei yletytä ripottelemaan tuhkaa kenenkään herkälle hipiälle. Saadaan me savuttomat nauttia rauhassa raittiista pakokaasusta ja terveellisestä teollisuuspäästöstä.

Äänestä

kotirauhan häirintä, varastelu, tappaminen jne. Sikailu alkakoon!

Äänestä
  • Ja sallitaan plutoniumin tunkeminen naapurin ahteriin, joo hei joo sallitaan joo hei!!!

    Äänestä

Jos ihmisten touhuihin omissa kodeissaan aletaan puuttua, niin eihän tästä tule kohta mitään. Omistan oman osakkeen ja kukaanhan ei minulle tule sanomaan mitä saan omalla parvekkeellani tehdä! Jos tupakointi häiritsee tai muut naapuruston toimet, niin muuttakaa omakotitaloon!

Äänestä
  • mutta parvekkeen yläpuolinen ilma on yhteistä, ja sitä ei saa saastuttaa jatkuvasti myrkyillä!

    Äänestä

minusta tupakan myynti ja käyttö tulisi kieltää kokonaan,10v linnatuomio rikkomuksesta.

Äänestä
  • Niin olisivat tulleet sotapoikammekin rintamalta kotiin ja jokainen olisi pistetty poseen tupakkalain rikkomisesta. Päätös ei ole järkyttävä, vaan sinun järjenjuoksusi hitaus ja vähäisyys.

    Paljonko kolahtaisi kakkua humaltuneena ja tai vanhalta viinalta haisevana julkisilla paikoilla liikkumisesta tai valkosipulin syömisestä?

    Äänestä

  • tupakalle allerginen. Ei varmaankaan kukaan.

    Äänestä

  • hyasintit, kissat ja koirat.

    Äänestä

Mikseivät rakennuttajat jo ymmärrä, että asunnot, jotka olisivat suunniteltu ja rakennettu erityisesti tupakoimattomille, lemmikkieläimiä, musiikkia ja lapsia vihaaville rasisteille olisivat kultakaivos!

Äänestä
  • pareille myös omat bungalovensa.

    Äänestä

  • Hieno homma puretaan parvekkeet pois loppuu se valitus.

    Äänestä

Kai se on pienempi paha, et parvekkeella tupakoidaan, kuin se että tupakilla kävijät kolistelevat ovia yöllä rappukäytävässä mennessään röökille.

Äänestä

Aiheettomista ja rikoksena väärillä perusteilla väittäen kaikkea mahdollista elämää häiritseväksi on tehty Suomessa valtava määrä, satoja tuhansia hallintaanottoyrityksiä ja niiden estämiseksi kaikki. Jokaisesta asiasta kodinkonetta myöten tarvittaisiin laki jotta näillä epäselvillä yksityisyyttä loukkaavilla asioilla ei enää ryhdyttäisi massiivimääriin hallintaanottoja. Useimpien asuntoyhtiöiden hallitusten törkeät jäsenet sopisivat rangaistuslaitoksen vanginvartijoiksi paremmin kuin hoitamaan väkipakolla parempien puuttuessa asuntoyhtiöiden aivan liian vaikeita asioita vailla koulutusta ja osaamista. Tilannetta pidetään hirveänä suomalaisten valtaosan elämänlaadun ja sisällön kannalta. Lapset eivät ole saaneet leikkiä laulaa ja soittaa vuodesta 1991 lähtien missään asunnossa Suomen alueella eikä kodinkoneita ole voitu käyttää ja TV ja radio stereot on pitänyt kuunnella vain kuulokkeilla. Pyykkiä ei ole voitu pestä tai kuivata yleisesti juuri missään. Ongelmaa on pidetty vähäisenä ja merkityksettömänä väestön terveyden ja lasten terveen kehityksen kannalta. Vapaa asunnon tavanomainenkin käyttö on ollut mielisairaalla tavalla valvottua ja kontrolloitua intiimiasioita myöten. prostituutioon ei sen sijaan ole puututtu ja heiltä estetty asumista eivätkä varsinaiset rikokset ole johtaneet hallintaanottoihin. Jotain on tällä tavoin pahasti vialla. Tupakointiin muutoin kuin terveyden edistämisenä ei pitäisi puuttua, siitäkin on tehty tekosyy hallintaanottoihin ja lisää syitä yritetään keksiä jatkuvasti ja tästä ehdottomasti kyse. Normaalin terveyden ja asumisen vapauden estämisestä koko kansalta väkivaltana ja kidutuksena. Osa hallintaanotoista on ollut ryöstöjä. Noin 50000 hallintaanottoa on tehty, puolet maksujen viipyessä pienenä summana ja puolet väitteillä häiritsevästä elämästä aiheettomasti. Maksut voitaisiin hyvin laittaa tavallisesti perintään. Vaikuttaa siltä että kyseessä on pelkkä väkivallan harjoitus ja asumisen estäminen pakollisessa muodossa koko maan alueella. Olen vastustaneena hallintaanotot loppuun asti kaikilla mahdollisilla tavoilla ja hallinto on tietoinen rikoksesta. Kukaan muu kuin omistajat itse eivät omista kenenkään kerrostalo tai rivitaloasuntoa ja ole niistä vastuussa omaisuuden tavalla.

Äänestä

Enemmistö näyttää täälläkin puhuvan parveketupakoinnin puolesta. Kerrankin oikeus toteutui myös käytännössä. Parempi että ne savut karkaa taivaalle kun se että jokainen sauhuttaa kämpässään ja että ne savut leijailee jatkuvasti rapussa. Lisäksi savuhaitat on muutenkin olleet aivan liioiteltuja.

Äänestä
  • HOMMATKAA SILMÄT SELKÄÄN NIKOTIININ N******.

    Äänestä

  • "EI" Sammoo Mielt. kirjoitti:

    HOMMATKAA SILMÄT SELKÄÄN NIKOTIININ N******.

    ...nämä "vastustajat" ovat.
    Kiitos kovasti asiallisesta ja rakentavasta vastauksesta, jatka samaan malliin.

    Äänestä

  • millaisia... kirjoitti:

    ...nämä "vastustajat" ovat.
    Kiitos kovasti asiallisesta ja rakentavasta vastauksesta, jatka samaan malliin.

    parveketupakoitsijen huomaavaisuudesta ja yleisesti älykkyydestä!

    "jeeee!!! Saan vieläkin puhaltaa hyväntuoksuista savuani, josta ei ole kenellekään mitään haittaa naapureittein kodeihin"!!!!

    Äänestä

  • tyyppi esimerkki kirjoitti:

    parveketupakoitsijen huomaavaisuudesta ja yleisesti älykkyydestä!

    "jeeee!!! Saan vieläkin puhaltaa hyväntuoksuista savuani, josta ei ole kenellekään mitään haittaa naapureittein kodeihin"!!!!

    Jospa sinä poju koittaisit opetella kirjoittamaan oikein, tule sitten puhumaan älykkyydestä.

    Äänestä

  • vain noin neljännes suomalaisista polttaa, eli selkeä vähemmistö. Ja tutkitusti alempi sosiaaliluokka ja vähemmän koulutetut ovat tupakoitsijoita.
    Tupakka tappaa n. 6000 suomalaista vuosittain. Eli enemmän kuin alkoholi, liikenne, tapot ja murhat ja huumeet ja hiv yhteensä. Onnea vaan valitsemallenne uralle. Keuhkoahtaumaan on kivaa kuolla, jollei keuhkosyöpä yllätä ensin.

    Äänestä

  • "EI" Sammoo Mielt. kirjoitti:

    HOMMATKAA SILMÄT SELKÄÄN NIKOTIININ N******.

    HOMMAA ELÄMÄ!

    Äänestä

..alakerran niskaan.

Äänestä

Vain tupakointi kokonaan.Ei siinä mitään mutta mitä veroja me nostettaisiin tupakkaveron tilalle jotta saataisiin sama raha valtion kassaan ja työttömyyskorvaus rahat niille tuhansile työläisille jotka menetäisi työpaikkansa?.

Äänestä
  • saataisiin ne "tupakkaverot" rikkailta,
    varakkaat luovuttaisivat työttömille ja
    köyhille rahat.

    Äänestä

Loistavaa!!!

Äänestä

jutustelu, eipäs - juupas, jatkuvat tasan niin
kauan kun sitä valmistetaan ja sitä myydään:)

Äänestä

tällaista terrorisointia saadaan kieltoon!!
Jokainen joka on joskus asunut parveketupakoitsijan-ääliön yläpuolle tietää millainen helvetti on yrittää tuulettaa!!Ja niin kauan kuin asuntooni puhalletaan pahanhajuista myrkkyä niin aion totta hemmetissa myös tuulettaa vuodevaatteet ym.OMALLA PARVEKKEELLANI!!! On se kyllä kumma että tupakalle ei voida mennä ulos mutta mattoja ja vuodevaatteiden kanssa kylläkin!!!! Kummastakohan on enemmän haittaa, hieman olemattomasta pölystä vai myrkyllisestä savusta????

Äänestä
  • Jaa että sitten tuulettelet ja tamppaat 20 krt päivässä vai?
    Ziisus mitä idiootteja...

    Äänestä

  • varsinkin kesällä 24h naapurin tupakansavuja OMASSA kotonamme, YÖKS!

    Äänestä

  • Savusiika kirjoitti:

    Jaa että sitten tuulettelet ja tamppaat 20 krt päivässä vai?
    Ziisus mitä idiootteja...

    Kuka on pyytänyt käymään 20 kertaa tupakalla???
    Omapa on ongelmasi sekä sairas riipuvaisuksesi!
    Joka tapauksessa pölystä on tuhat kertaa pienempi haittaa kuin tupakansavuasi vaikka sitten tamppaisin 50 kertaa päivässä!!
    Ja tiedoksi vaan että tupakansavuasi takia joudutaan tuulettamaan montakin kertoja jotta savun saa pois eikä uutta ehisi tulla heti tilalle!!!! Vaikea käsittää??? Joo, ymmärrän!

    Äänestä

  • ÄÄLIÖLLE!! kirjoitti:

    Kuka on pyytänyt käymään 20 kertaa tupakalla???
    Omapa on ongelmasi sekä sairas riipuvaisuksesi!
    Joka tapauksessa pölystä on tuhat kertaa pienempi haittaa kuin tupakansavuasi vaikka sitten tamppaisin 50 kertaa päivässä!!
    Ja tiedoksi vaan että tupakansavuasi takia joudutaan tuulettamaan montakin kertoja jotta savun saa pois eikä uutta ehisi tulla heti tilalle!!!! Vaikea käsittää??? Joo, ymmärrän!

    ...mutta käyn tupakalla juuri niin monesti päivässä kun haluan, p a r v e k k e e l l a!!!
    MUUUAUAAHAHHAHHA, VITUTTAAKO :)))))))))))))))))))))

    Ja voin kyllä sanoa että sulla se sairas riippuvuus on, 50 kertaa tamppaat päivässä...hattis tai kellis sua kutsuu ääliö :D

    Äänestä

  • Sori vaan... kirjoitti:

    ...mutta käyn tupakalla juuri niin monesti päivässä kun haluan, p a r v e k k e e l l a!!!
    MUUUAUAAHAHHAHHA, VITUTTAAKO :)))))))))))))))))))))

    Ja voin kyllä sanoa että sulla se sairas riippuvuus on, 50 kertaa tamppaat päivässä...hattis tai kellis sua kutsuu ääliö :D

    alemman sosiaaliluokan edustajasta, jotka ovat tutkitusti tupakoitsijoita, toisin, kuin ylemmän sosiaaliluokan edustajat. Myös vähemmän koulutetut tupakoivat huomattavasti enemmän, kuin korkeammin koulutetut.

    Äänestä

  • loistava esimerkki kirjoitti:

    alemman sosiaaliluokan edustajasta, jotka ovat tutkitusti tupakoitsijoita, toisin, kuin ylemmän sosiaaliluokan edustajat. Myös vähemmän koulutetut tupakoivat huomattavasti enemmän, kuin korkeammin koulutetut.

    ...poikaa vituttaa :D

    Voittajan on helppo hymyillä ;D

    Äänestä

  • Tupakointi on sallittua parvekkeella ja se ei ole sun murhees puuttua asiaan,joten lähe vittuun sieltä kitisemästä feikki.

    Äänestä

ihan sama POLTTAKAA VAIKKA KEUHKONNE LIEKINHEITTIMILL�!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Yksityis autoilu,kaikki moottoriurheilu lajit,bensiini käyttöiset ruohonleikkurit,huvi veneily,
    Kaupassa ei saa olla rasvaisia ruokia myynnissä samoin suolaisia,pitzeriat&kebab paikat kiinni kun ei ne ainakaan edistä ihmisten terveyttä,alkoholin myynti kiellettävä.

    Äänestä

  • kieltää kirjoitti:

    Yksityis autoilu,kaikki moottoriurheilu lajit,bensiini käyttöiset ruohonleikkurit,huvi veneily,
    Kaupassa ei saa olla rasvaisia ruokia myynnissä samoin suolaisia,pitzeriat&kebab paikat kiinni kun ei ne ainakaan edistä ihmisten terveyttä,alkoholin myynti kiellettävä.

    toisin kuin tuon paskakääryleen katku!

    Äänestä

  • naapurienne olohuoneisiin, kirjoitti:

    toisin kuin tuon paskakääryleen katku!

    muuttaneet boxsiinne... silloinkin SIELLÄ polteltiin... mikäs nyt rupes yht äkkii ottaa aivoon,vaikka ite tiesitte mihin muutitte...vai eikö älyä silloin ollut ja nyt tuntuu että sitä on niin et pitää täällä jakaa???

    Äänestä

Tää oli odotettavissakin, ei siinä mitään, nyt saadaan turhasta nipottavien pikkusieluisten paskojen turvat tukkoon lopullisesti.

Koittakaa nipot kestää, tai muuttakaa muualle, hus hus metsään imemään happea ja raitista ilmaa!!!

Äänestä
  • ..ihan idiootti paska

    Äänestä

Nyt menen ja imaisen herkulliset savut parvekkeellani jossa minulla on korkeimman oikeuden mukaan OIKEUS harrastaa jaloa toimintaa, tupakointia.

Äänestä

Smoking Does Not

Cause Lung Cancer

(According to WHO/CDC Data)*

By: James P. Siepmann, MD

Yes, it is true, smoking does not cause lung cancer. It is only one of many risk factors for lung cancer. I initially was going to write an article on how the professional literature and publications misuse the language by saying "smoking causes lung cancer"1,2, but the more that I looked into how biased the literature, professional organizations, and the media are, I modified this article to one on trying to put the relationship between smoking and cancer into perspective. (No, I did not get paid off by the tobacco companies, or anything else like that.)

When the tobacco executives testified to Congress that they did not believe that smoking caused cancer, their answers were probably truthful and I agree with that statement. Now, if they were asked if smoking increases the risk of getting lung cancer, then their answer based upon current evidence should have be "yes." But even so, the risk of a smoker getting lung cancer is much less than anyone would suspect. Based upon what the media and anti-tobacco organizations say, one would think that if you smoke, you get lung cancer (a 100% correlation) or at least expect a 50+% occurrence before someone uses the word "cause."

Would you believe that the real number is < 10% (see Appendix A)? Yes, a US white male (USWM) cigarette smoker has an 8% lifetime chance of dying from lung cancer but the USWM nonsmoker also has a 1% chance of dying from lung cancer (see Appendix A). In fact, the data used is biased in the way that it was collected and the actual risk for a smoker is probably less. I personally would not smoke cigarettes and take that risk, nor recommend cigarette smoking to others, but the numbers were less than I had been led to believe. I only did the data on white males because they account for the largest number of lung cancers in the US, but a similar analysis can be done for other groups using the CDC data.

You don't see this type of information being reported, and we hear things like, "if you smoke you will die", but when we actually look at the data, lung cancer accounts for only 2% of the annual deaths worldwide and only 3% in the US.**

When we look at the data over a longer period, such as 50 years as we did here, the lifetime relative risk is only 8 (see Appendix A). That means that even using the biased data that is out there, a USWM smoker has only an 8x more risk of dying from lung cancer than a nonsmoker. It surprised me too because I had always heard numbers like 20-40 times more risk. Statistics that are understandable and make sense to the general public, what a concept!

The process of developing cancer is complex and multifactorial. It involves genetics, the immune system, cellular irritation, DNA alteration, dose and duration of exposure, and much more. Some of the known risk factors include genetics4,5,6, asbestos exposure7, sex8, HIV status9, vitamin deficiency10, diet11,12,13, pollution14 , shipbuilding15 and even just plain old being lazy.16 When some of these factors are combined they can have a synergistic effect17, but none of these risk factors are directly and independently responsible for "causing" lung cancer!

Look in any dictionary and you will find something like, "anything producing an effect or result."18 At what level of occurrence would you feel comfortable saying that X "causes" Y? For myself and most scientists, we would require Y to occur at least 50% of the time. Yet the media would have you believe that X causes Y when it actually occurs less than 10% of the time.

As ludicrous as that is, the medical and lay press is littered with such pabulum and gobbledygook. Even as web literate physician, it took me over 50 hours of internet time to find enough raw data to write this article. I went through thousands of abstracts and numerous articles, only to find two articles that even questioned the degree of correlation between smoking and lung cancer (British lung cancer rates do not correlating to smoking rates)19,20 and another two articles which questioned the link between second hand smoke (passive smoking) and lung cancer.21,22 Everywhere I looked, the information was hidden in terms like "odds ratio," "relative risk," or "annualized mortality rate." Most doctors probably could not accurately define and interpret them all these terms accurately, let alone someone outside the medical profession. The public relies on the media to interpret this morass of data, but instead they are given politically correct and biased views.

If they would say that smoking increases the incidence of lung cancer or that smoking is a risk factor in the development of lung cancer, then I would agree. The purpose of this article is to emphasize the need to use language appropriately in both the medical and scientific literature (the media, as a whole, may be a lost cause).

Everything in life has risk; just going to work each day has risk. Are we supposed to live our lives in bed, hiding under the blanket in case a tornado should come into our bedroom? We in science, have a duty to give the public accurate information and then let them decide for themselves what risk is appropriate. To do otherwise is a subtle imposition of our biases on the populace.

We must embrace Theoretics as a discipline that strives to bring objectivity and logic back into science. Every article/study has some bias in it, the goal is to minimize such biases and present the facts in a comprehensible and logical manner. Unfortunately, most scientists have never taken a course in logic, and I'm sure that English class was not their favorite. Theoretics is a field of science which focuses on the use of logic and appropriate language in order to develop and communicate scientifically credible theories and ideas which will then have experimental implications. As someone whom I respect says, "Words mean things." Let us use language and logic appropriately in our research and in the way that we communicate information.

* * * * *

Yes, smoking is bad for you, but so is fast-food hamburgers, driving, and so on. We must weigh the risk and benefits of the behavior both as a society and as an individual based on unbiased information. Be warned though, that a society that attempts to remove all risk terminates individual liberty and will ultimately perish. Let us be logical in our endeavors and true in our pursuit of knowledge. Instead of fearful waiting for lung cancer to get me (because the media and much of the medical literature has falsely told me that smoking causes lung cancer), I can enjoy my occasional cigar even more now...now that I know the whole story.

* * * * *

The Untold Facts of Smoking (Yes, there is bias in science)

or

"I feel like the Fox Network" (a bastion of truth in a sea of liberalism)

1. USWM smokers have a lifetime relative risk of dying from lung cancer of only 8 (not the 20 or more that is based on an annual death rate and therefore virtually useless).
2. No study has ever shown that casual cigar smoker (

Äänestä

Koska samalla olisi sitten voitu kieltää esim voimakasta hajuvettä käyttäviltä ja humaltuneilta hissin käyttö ja kulkeminen rappukäytävissä. Tuoksujen ja alkoholin hajut laukaisevat minulla ja monilla muilla migreenikohtauksen. Onko kenelläkään oikeus aiheuttaa minulle terveydellistä haittaa...

(Tupakan savu aiheuttaa myös monille vastaavanlaista ongelmaa)

Äänestä

KAMALAA, siis joudun edelleen kiskoa savukkeita parvekkeella, höh, olisin niin halunnut painella pihan perukoille savuamaan :((

Nooh, aina ei voi voittaa...

Äänestä

Lopettaisitko tupakoinnin parvekkeella, olisitko niin kohtelias. Kesällä on kamalan kuuma ja olisi mukavaa pitää parvekkeen ovea ja ikkunoita auki, mielummin kuin paahtua yli 30 asteisessa asunnossa.

Äänestä
  • En lopeta sillä minulla on OIKEUS poltella parvekkeella.
    Osta säästyneillä tupakki-rahoilla ilmastointilaite, maksaa muutaman satasen eli muutaman kk: den tupakkarahat äläkä valita, sitä rahaahan pitäisi olla runsaasti säästössä.

    Äänestä

  • ihan samat terveiset mitä alakerran ukko sanoi!

    Äänestä

  • Se on melkein turhaa vedota tupakkariippuvaisiin, sillä he kuuluvat siihen luokkaan, johon sivistyneet tavat eivät kuulu.
    Nämä kyseiset tomppelit usein ovat juuri maalta muuttaneita, jotka ovat tottuneet kusemaan porraspäähän ja pitämään kaatopaikkaa takapihallaan.
    Tupakansavu supistaa aivoverisuonia, joka aiheuttaa normaalin empaattisuuden katoamisen.
    Mitähän kyseiset henkilöt tuumaisivat,jos naapuri menisi heidän ruokapöytäänsä piereskelemään valkosipulilla höystettyjä laakeja.
    Jos sivistystä ei ole niin tällaisia epäkohtia tulee, ikävä kyllä, vaikka asiat pitäisi käsittää ilman lakipykäliäkin. Tupakka on eräänlainen huume, johon tulee riippuvaiseksi.

    Äänestä

  • Alakerran ukko kirjoitti:

    En lopeta sillä minulla on OIKEUS poltella parvekkeella.
    Osta säästyneillä tupakki-rahoilla ilmastointilaite, maksaa muutaman satasen eli muutaman kk: den tupakkarahat äläkä valita, sitä rahaahan pitäisi olla runsaasti säästössä.

    Saanpa sitten minäkin haista oikein urakalla parvekkeellani eikä kannata sitten valittaa(kunhan keksin vielä jotain yhtä haitallista ainetta kuin tupakka).Ehdotan myöskin teille tupakoitsijoille pienempää liksaa/pidempää työpäivää ja korkeampia sairaskulumaksuja.Onko kukaan laskenut sitä paljonko vuoden aikana poltetut tupakat aiheuttavat haitallisia päästöjä ?Olisi kiva tietää.

    Äänestä

  • Haisut teille kirjoitti:

    Saanpa sitten minäkin haista oikein urakalla parvekkeellani eikä kannata sitten valittaa(kunhan keksin vielä jotain yhtä haitallista ainetta kuin tupakka).Ehdotan myöskin teille tupakoitsijoille pienempää liksaa/pidempää työpäivää ja korkeampia sairaskulumaksuja.Onko kukaan laskenut sitä paljonko vuoden aikana poltetut tupakat aiheuttavat haitallisia päästöjä ?Olisi kiva tietää.

    nuo esittämäsi, lähdetään kaikki ajamaan niitä eteenpäin!!

    Äänestä

yläkerran demari kommarit ei voi mitään,vedän päivässä 3 askii parvekeella iltaisin ja aamulla

Äänestä
  • Laitoin tilaukseen SUUUUREN vesipiipun, siitä saan oikeen mehevät savut naapurien iloksi :D

    Äänestä

Olen nähnyt kaasupulloja parvekesäilytyksessä ja kaikkea muuta erittäin paloarkaa materiaalia. Tämä oikeuden päätös ei siis kiellä avotulentekoa parvekkeella.kessu ei pala ilman tulta.

Äänestä

On se vittu kumma, ettei Suomessa ihminen voi päättää omasta elämästään, vaan joka paikassa törmää näihin negatiivisesti joka vitun asiaan puuttuvia mulkkuja, jotka pitävät viinan juontia ja tupakointia suorastaan laittomana.
Hyvin teihin on uponnut hallituksen holhous hysteria, joka alkoi siitä, kun ravintoloissa kiellettiin tupakointi, niin siitä saatiin sitten loputon vaihde päälle, ja itketään siitä joka kulmassa. Onneksi itse asun omakoti talossa, ja vielä maaseudulla, mutta jos minulle tulee joku valittamaan tupakoinnista omalle tontille, niin kyllä minä sen paskan niittaan siihen paikkaan. On jokaisen oma asia mitä elämänsä aikana tekee, tai jättää tekemättä, se ei todellakaan muille kuulu, eikä tupakoimattomuus minun elämääni miksikään muuta.

Äänestä

Muutankin sun alapuolles ja mähän teenkin hiiligrillissä kaikki mun safkat että siitä vaan valittamaan!

Äänestä

Itse en katso parvekkeella tupakoínnin olevan ongelma mistä pitäisi hermostua vaikken itse röyhyttelekkään.

Omalta kohdaltani alkaa sietokyky loppua tai joskus ainakin on koetuksella eli tämänkin asian yhteydessä puhuttu suvaitsevaisuus.

Miksikö, no vuosia kun oman parvekkeen kaiteelta putsaa yläkerran asujan tupakantuhkia, niin tulee väkisinkin mieleen että jotain pitäs tehrä.

No pientähän se nyt on jos tulitikut ja tuhkat ja joskus tumppikin lentää alapuolella asujien parvekkeelle.

Toiseksi kun kevät tulee niin mitäpä nurmikolta löytyy kuin koko talven natsat ja lukuisat rutatut LM ja malboro askit.

Siis jos tupakoitsija haluaa röyhytellä parvekkeella niin toivoisin heiltä edes hiukan tapoja ja myös muiden huomioimista.

Mutta kiitos tupakoitsijat jos otatte myös muut huomioon niissä asioissa joihin voitte vaikuttaa. Eli ei tupakantuhkaa, tulitikkuja, tyhjiä tupakka askeja ja natsoja alapuolella olevien parvekkeille eikä sen enempää parvekkeiden edustojen nurmikoille tai piha asfaltille.

Mielipide ilmastoon voi tupakoitsijat myös itse vaikuttaa aika pienin käytännön teoin.

Äänestä
  • Samaa mieltä, itse en koskaan edes karistele kaiteen yli saatikka muuten heille mitään, tumpit menee vinkku-pulloihin ja korkki kiinni joten ylimääräistä tumppi-savuakaan ei tule.

    Omassa talossa alakerrassa polttaa ainakin kaksi alempaa ja kesällä huomaan kerran kaksi viikossa että savu haisee sisällä jos itsellä ovi auki, mutta todellakaan ei voi puhu savu-haitasta saatikka passiivisesta polttamisesta :)

    Äänestä

  • Juuri näin kirjoitti:

    Samaa mieltä, itse en koskaan edes karistele kaiteen yli saatikka muuten heille mitään, tumpit menee vinkku-pulloihin ja korkki kiinni joten ylimääräistä tumppi-savuakaan ei tule.

    Omassa talossa alakerrassa polttaa ainakin kaksi alempaa ja kesällä huomaan kerran kaksi viikossa että savu haisee sisällä jos itsellä ovi auki, mutta todellakaan ei voi puhu savu-haitasta saatikka passiivisesta polttamisesta :)

    Ei ne tajuu ainakaan meidän taloyhtiössä, mutta arvaa vaan kun sen ottaa puheeksi yhtiökokouksessa ja kohta ilmeisesti on otettava, niin sitten haukutaan niuhottjaksi ja ties miksi.

    Ja kaikki vain siksi että ylempänä asuvat tupakoitsijat eivät näemmä omaa alkeellisimpiakaan tapoja. Se on ilmeisesti liian vaikeaa pistää omat roskat, tuhkat sun muu törky käsistään sellaiseen paikkaan ettei niistä olisi haittaa muille asukkaille.

    Korostan toisen kerran aika paljon tupakoitsijat voivat itsekin vaikuttaa asenne ilmastoon omalla käytöksellään, mielestäni tupakointi kieltoon parvekkeella ei ole syytä mennä, mutta jos yleinen piittaamattomuus tupakoitsijoiden puolelta lähenee jos silkkaa kiusantekoa ja roskaamista niin ehkä asiaan on palattava.

    Muuten keväällä saatta olla aika tehokas työkalu tuo terveystarkastaja kutsuminen ennen pihatalkoita, tämähän jossain ohjelmassa jo tuli esille, siis jos tarvitaan kättä pidempää lausuntoa matkalla parveketupakoinnin kieltämiseen.

    Eiköhän se jos muutamana keväänä peräkkäin hankkii viranomaislausunnon tueksi asialle, niin eiköhän ala pikkuhiljaa kestämään eri oikeusasteissakin parveketupakoinnin kielto vaatimus taloyhtiössäkin.

    Kolmannen kerran tupakoitsija pidäthän roskat tuhkat ja muun törkyn parvekkeesi kaiteen sisäpuolella.

    kiitos tupakoitsija kun toimit vastuullisesti ja ajattelet muidenkin taloyhtiössä asuvien asumisviihtyvyyttä, jos näin ette toimi niin turha haukkua muita niuhoiksi tai suvaitsemattomiksi.

    Äänestä

Mun alanaapuri tupruttelee ikkunasta ja kaikki savu tulee suoraan mun ikkunasta sisään. Tosi mukavaa olla sitten haisevassa savuisessa yksiössä! Lisäks joku polttaa talossa sisällä, vaikka se on kielletty a savu leviää koko taloon ilmastoinnin kautta. Rappukäytäväkin haisee aina röökille.

Äänestä
  • Että sitten talvella pidät ikkunaa auki...jep jep, herää pahvi, kusetus ei mennyt läpi.

    Äänestä

  • Kummallista... kirjoitti:

    Että sitten talvella pidät ikkunaa auki...jep jep, herää pahvi, kusetus ei mennyt läpi.

    Oletko kuullut tuulettamisesta??? et vissiin.Siksi talvisinkin pidetään ikkunoita auki.

    Äänestä

  • Kummallista... kirjoitti:

    Että sitten talvella pidät ikkunaa auki...jep jep, herää pahvi, kusetus ei mennyt läpi.

    Pahvi taidat olla itse.Sitä se tupakka saa aikaan.Oletko koskaan kuullut että olisi hyvä joskus tuulettaakin.Sitäpaitsi meillä on usein liian kuuma.
    Sanon jo sitten heti että meillä on patterit kiinni,en voi tehdä asialle muuta kuin tuulettaa jotta saisin esim. nukuttua.

    Äänestä

  • weskuu kirjoitti:

    Oletko kuullut tuulettamisesta??? et vissiin.Siksi talvisinkin pidetään ikkunoita auki.

    Eiks teiän taloyhtiön ilmastointi sekoo siitä et tyyppi istuu talvetkin ikkunat auki ja vaatii lisää lämpöö neukkukuutioon et tarkee tuuletella?

    Äänestä

Pitäisiköhän muuttaa kerrostaloon,kun on näemmä elämää enempi,kun täällä yksinäisyydessä omassa talossa. En polta siltikään sisällä. Jos asuisin kerrostalossa,niin polttaisin omalla parvekkeella. Ainahan joka kerros ja rivitaloyhtiössä on ne "YHTIÖAKTIIVIT",jotka kuvittelevat määräävänsä kaikesta. Antakaa vain kaikkien elää omaa elämäänsä. Jos ei miellytä,muuttakaa maalle.

Äänestä
  • Olen tässä 50 vuotta kerrostalossa asuneena todennut, että juuri maaseudulta tulleet kaikkein hitaimmin oppivat sopeutumaan elämään, jossa pitäisi huomioida muutkin ihmiset, koska ovat maalla omakotitaloissa tottuneet toheltamaan aina mielensä mukaan. Räikein esimerkki oli kerran se, kun juuri maaseudulta tullut asukas heitti roskatkin parvekkeelta menemään. Tähän alkukantaiseen vaistoon, että kaatopaikka on pihan perällä, perustuu varmaan tämä hillitön halu pitää kiinni oikeudesta savustaa parvekkeelta käsin. Jokaisen täysijärkisen ihmisen pitäisi tajuta, että savu tunkeutuu myös muille parvekkeille ja jopa toisten huoneisiin.

    Äänestä

Mitä jos perustettaisiin sellaisia osakeyhtiöitä, jotka olisi tarkoitettu savustajille. Sinne ei todennäköisesti menisi kovin paljon tupakkariippuvaisia, koska hekin mieluummin menevät sinne missä ei kaikki polta.
Se varmaan tuo tupakointi saa jotenkin uutta hohtoa, kun henkilö tietää varmuudella aina aiheutavansa jollekin haittaa polttaessaan esim. parvekkeella.
Hyvä ratkaisu olisi se, että yhtiö perustettaisiin alkuunsa savuttomaksi, se kaiketi olisi mahdollista ja luulen, että sellaisiin taloihin olisi tulijoita jonossa.
Tästä tietysti jotkut saisivat jälleen uuden syyn leimata savuttomat kuuluvaksi johonkin uuteen eliittiin, koska, kuten teidetään, tupakoitsijat kuuluvat pääsääntöisesti alempiin sosiaaliluokkiin.

Äänestä

On oikein, että omalla parvekkeella saa sikareja poltella ja sauhutella. Sisälläkin polttaisin, vaan kun se katku jää sitten omaan asuntoon. Pitäisiköhän laittaa naapurille lasku, kun tuo rutjake saa nauttia savuista ilmaiseksi?

Äänestä
  • Kerran yksi vanhempi naishenkilö valitti, että hänen asuntoonsa tulee sikarinhajua, vaikka alakerran asukas poltti omassa huoneessaan.
    Asiaa tietysti tutkittiin ja mitä ihmettä, savun haju tuli sähkörasioitten kautta.
    Alakerran asukas kuului fiksumpaan luokkaan ja lopetti polttamisen kokonaan ja on sittemmin käynyt usein kiittämässä rouvaa parantuneesta terveydestään. Eikö maailma ole ihmeellinen.

    Äänestä

Minun mielestäni olisi parempi jos otettaisiin kanssaihmiset huomioon niin ettei ensimmäisenä vedetä lakipykälällä päähän.
Ei kai kukaan astmaatikkojen seurassa ryhdy vetämään röökiä parvekkella tai piereskele ruokapöydässä muiden iloksi vaikkei ne olekaan lailla kiellettyjä asioita.


:) terv mä

Äänestä

Päätös tarkoittaa tällä kertaa sitä, että asuntoyhtiö ei voi yksinkertaisella enemmistöllä antaa ehdotonta kieltoa parveketupakointiin.
Edelleen on mahdollisuus saada kielto,jos savutus aiheuttaa kohtuutonta haittaa tai jopa terveydelsiä haittoja. Onkohan KKO:n jäsenet mahdollisesti ajatelleet, että katsotaan nyt vielä, jos vaikka ihmiset sivistyisivät tulevaisuudessa niin paljon, ettei tarvittaisi pykälillä asiaa rajoittaa.
Yksittäiselle ihmiselle, niin kuin jokainen tietää, valitustie on liian pitkä ja aikaa ja voimia vievä, että moni kärsii vain ja haitta jatkuu.

Äänestä

silloin saisit nautituksi mahdollisimman paljon
kalliin röökisi aromeista, eivätkä ne karkaisi naapurin nautinnoksi, hänen kämppäänsä..!

Äänestä

Niin näyttää pitää muuttaa lakia kun korkein oikeus eis sitä muuten osaa tulkita!

Äänestä

Se nyt vaan on niin että joillakin on aina jotain tupakoitsijoita vastaan vaikkei ite siitä kärsisikään. Koko tupakkalaki on muutenkin naurettava kun valtio saa ihan älyttömiä määriä rahaa veroina tupakasta kun ihmiset ostavat sitä ja sitten mukamas halutaan saada tupakka pois maailmasta. Se on niin että ilman tupakkaa maailma olisi melkein konkassa ja tuleehan se jo muutenkin olemaan.

Äänestä

Vuokrasopimuksessani lukee ettei huoneistossa saa polttaa, kun muutin asuntoon en polttanut, se oli yksi peruste millä sain tämän kämpän, nyt puoli vuotta salaa öyhyytellyt parvekkeella, kun vuokranantaja asuu vastakkaisessa talossa, niin pakko kyykistellä parvekkeella, ettei näe:)ja ettei tule sanomista, koko ajan saa pelätä milloin tulee häätö...

Äänestä
  • Asialla täytyy aina olla kohde mikä vituttaa meitä Suomalaisia,tupakoin itse ja parvekkeella kun en nyt sentään asuntoani halua savustaa,muutenkin naapureita ajatellen tupakan savusta leviäviä hajuja,talo yhtiössä missä asun niin joskus kävellyt rappuset alas ja kyllä haistaa missä huoneistoissa poltetaan sisällä,suomeksi sanottuna haju on vittumainen.Heh HEH joku parveke tupakointi juttu on suoraan jostain hatusta temmattu,ihmisiä kun vituttaa muiden tekemiset niin paljon,tarvii rutista jostain.
    Saatana en pidä silakan paisto käryistä,ja vituttaa kinkun paisto tuoksut joulun lähettyvillä.Jokainen meistä voi omassa mielessään ajatella sitä minkä takia on paha olla ja ei se välttämättä ole naapuri joka tupakoi parvekkeella.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


aoy:lle luu käteen kirjoitti:

Parvekkeilla saa siis tupakoida. Sanoo siihen asunto-osakeyhtiö mitä tahansa.

http://www.kaleva.fi/plus/juttu706320_page0.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu