Tiskarin laitto kuumalle tulolle.

Mitä kommentteja tulee aiheesta kun mietitään astianpesukoneen liittämistä suoraan varaajalta ( max 65 astetta) lämpimään veteen. Laitteen valmistaja ei suositellut kun kysyin asii uusien koneiden osalta. Kertoi että jotkin pesuaineissa olevat kemikaalit tarvitsevat toimiakseen kylmää vettä.
Se miksi kannattaisi laittaa kuumalle on meillä perusteltu sillä että talous on kooltaan pieni ( varaajasta riittäisi) ja varaaja josta vesi otettaisiin saa lämpöenergiansa poistoilman lämmöstä ja oli siten edullisempaa kuin suoraan sähköllä lämmitetty.
141372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tämän lämpötian suhteen on selkeästi ollut soutamista ja huopaamista. Aikoinaan (>15 v. sitten) suositeltiin nimenomaan lämmintä vettä, jottei tarvinnut (kaukolämmitys yms. taloissa) käyttää kallista sähköä veden lämmittämiseen. Sitten keikahtikin homma toisinpäin ja välillä piti ehdottomasti olla kylmä vesi. Vaan kun viime kesänä laitoin oman koneeni uusiksi, uuden rakkineen ohjeessa oltiin taas lämpimän kannalla...

Se varsinainen syy kylmän veden suosimiseen taitaa olla nämä kädettömille tehdyt 2in1 tai 3in1 tabletit, missä on yhdessä paketissa kaikki vedenpehmentimet ja huuhteluaineet. Niiden toiminta perustuu siihen, että ainesosa A liukenee lämpötilassa X astetta, B pesun seuraavassa vaiheessa, kun lämpötila nousee Y asteeseen (Y>X) ja huuhteluaine tulee käyttöön vasta finaalissa, jossa lämpötila nostetaan 70 asteeseen.

Jos vesi on kuumaa, esim. 65 °C, on vaarana, että kaikki tökötit, huuhteluainetta myöten, lurahtaa käyttöön jo 1. pesuvaiheessa.

Vaan hölmöähän noiden tablettien käyttö on muutenkin, koska hinta on tupla per pesukerta perinteisiin jauhoihin verrattuna ja kapeissa koneissa ynnä pöytätiskareissa ainetta tulee väkisinkin annosteltua yli tarpeen.

Äänestä
  • käyttää yli 65 asteista vettä tiskikoneessa.Luukun alaosassa oveen tuleva johtonippu taipuu jokakerta kun luukku avataan ja suljetaan.Jos noiden johtojen ympäristölämpötila ylittää 65 astetta niin eristeet kovettuu ja liikkuessaan karisee ennenaikojaan ja sitten on paljaat kuparilangat yhdessä.Sattui uudessa tiskikoneessa kun isäntä oli onnistunut saamaan käyttöveden 80 asteiseksi niin kanhden vuoden käytön jälkeen kävi näin.On se niissä koneen manuaaleissa kerrottu

    Äänestä

  • kannata kirjoitti:

    käyttää yli 65 asteista vettä tiskikoneessa.Luukun alaosassa oveen tuleva johtonippu taipuu jokakerta kun luukku avataan ja suljetaan.Jos noiden johtojen ympäristölämpötila ylittää 65 astetta niin eristeet kovettuu ja liikkuessaan karisee ennenaikojaan ja sitten on paljaat kuparilangat yhdessä.Sattui uudessa tiskikoneessa kun isäntä oli onnistunut saamaan käyttöveden 80 asteiseksi niin kanhden vuoden käytön jälkeen kävi näin.On se niissä koneen manuaaleissa kerrottu

    muuta kantaa tähän kestävyyteen, mutta mainitsen
    vain että meidän Ranskassa valmistettu Rosenlew on
    liitetty kuumaan veteen ja täyttää juuri 25 vuotta.
    Toiminut ja toimii moitteettomasti.
    Pasutuloskin mielestäni erinomainen, enkä ole
    vaimonkaan havainnut moittineen.
    Pesuaine sitä mitä kaupasta halvimmalla löytyy,
    nykyisin Lidlin pesuainetabletteja.

    Äänestä

  • kannata kirjoitti:

    käyttää yli 65 asteista vettä tiskikoneessa.Luukun alaosassa oveen tuleva johtonippu taipuu jokakerta kun luukku avataan ja suljetaan.Jos noiden johtojen ympäristölämpötila ylittää 65 astetta niin eristeet kovettuu ja liikkuessaan karisee ennenaikojaan ja sitten on paljaat kuparilangat yhdessä.Sattui uudessa tiskikoneessa kun isäntä oli onnistunut saamaan käyttöveden 80 asteiseksi niin kanhden vuoden käytön jälkeen kävi näin.On se niissä koneen manuaaleissa kerrottu

    Huono perustelu, koska palovammavaaran takia lämpimän käyttöveden lämpötila ei saisi olla yli 65°C ja pöpövaaran vuoksi alaraja on nykyään 55°C.

    65°C ei voi olla mikään ongelma, kun nykykoneissa tuntuu ihan yleisesti olevan loppuhuuhtetu 70°C (vissiin juurikin noiden tablettia vuoksi) vaikka pesulämpötila olisi mallia penninvenytys eli 45°C tjsp.

    Äänestä

on maitoproteiinin jääminen astioihin.

Äänestä
  • Onkohan se maitoproteiinin jääminen astioihin sitten jollakin tapaa haitallista pilaantumisen yms. takia? Minä en asiaa tunne siltä osin. Tapanani on huuhdella astiat kuitenkin ennen koneeseen laittoa koska emme pese päivittäin koneellista kahden aikuisen kylläkin ruokaa laittavan taloudessa.

    Kun yritin tivata valmistajalta että onko muuta kuin tuo pesuaineiden aiheuttama ongelma tuosta vedestä,el ijuuri tinkasin teksintä ja koneen muuta toimntaa sain vain uuden kerran vastauksen että: Emme suosittele!
    Kyllä taitaa kuitenkin niin olla että siemensin alumiinikuorinen intekroitu laite saa letkusta napa sitä lämpimää vettä kylmän sijasta :)

    Taidampa haastatella vielä paria merkkikorjaaja liiketää :) Että paljonko ne korjaa laitteita tästä toiminnasta johtuen.

    Äänestä

  • inskutti kirjoitti:

    Onkohan se maitoproteiinin jääminen astioihin sitten jollakin tapaa haitallista pilaantumisen yms. takia? Minä en asiaa tunne siltä osin. Tapanani on huuhdella astiat kuitenkin ennen koneeseen laittoa koska emme pese päivittäin koneellista kahden aikuisen kylläkin ruokaa laittavan taloudessa.

    Kun yritin tivata valmistajalta että onko muuta kuin tuo pesuaineiden aiheuttama ongelma tuosta vedestä,el ijuuri tinkasin teksintä ja koneen muuta toimntaa sain vain uuden kerran vastauksen että: Emme suosittele!
    Kyllä taitaa kuitenkin niin olla että siemensin alumiinikuorinen intekroitu laite saa letkusta napa sitä lämpimää vettä kylmän sijasta :)

    Taidampa haastatella vielä paria merkkikorjaaja liiketää :) Että paljonko ne korjaa laitteita tästä toiminnasta johtuen.

    Mikäli tiskikoneessa ei ole puhallinkuivausta (Upo ja osa Mielen koneista) konetta ei saisi kytkeä kuumaan veteen, koska kylmää vettä tarvitaan koneen kuivausvaiheessa. Astioiden kuivaamisen aikana kone ottaa kylmää vettä koneen reunalla oleviin säiliöihin, jotta vesi kondensoituisi ja astiat haihtuisi. Mikäli vesi on kuumaa, ei kondensoitumista tapahdu ja astiat jäävät märiksi.

    Toinen seikka, joka tosiaan vaikuttaa on pesuainetablettien käyttö.

    Mikäli koneesi on puhallinkuivaava Upo tai Miele, voit huoletta liittää koneen kuumaan veteen 65-70 astetta, muilla koneilla kylmään veteen.

    Äänestä

Kylmän veden etuja nykyajan astianpesukoneissa on parempi pesu- ja kuivaustulos, minkä takia astianpesukoneen liittämistä kylmään veteen suositellaan.

Lämmin vesi säästää kyllä astianpesukoneen pesuveden lämmityskustannuksia, mutta saattaa joissakin tapauksissa lyhentää pesuaikaa, jolloin pesu- ja kuivaustulos saattavat heiketä. Myös liian kuuma esipesuvesi polttaa helposti valkuaislian kiinni astioihin, jollei mukana ole pesuainetta. Toisaalta pesutulos voi olla sama, jos esipesuvedessä on mukana pesuainetta ja pesuaika yhtä pitkä kuin kylmävesiliitännällä.

Hyvä pesutulos koostuu mekaniikasta (vesisuihkut), kemiasta (pesuaineet), pesuajasta ja -lämpötilasta. Jos jotain näistä tekijöistä muutetaan pitää jotakin lisätä, jotta pesutulos pysyisi hyvänä.

Energiakulutuksena ero voi olla tällainen: esimerkkinä pesuohjelma, jossa 2 esihuuhtelua, pesu 65 asteessa ja 2 huuhtelua energiankulutus lämpimällä vedellä noin 0,8 kWh ja kylmällä vedellä noin 1,5 kWh. Tosin erot ovat konekohtaisia.

Äänestä

liitäntä kuumaan veteen säästää sähköä,kone kuitenkin lämmittää veden jos se liitetään kylmään veteen.
astiakoneessa ei merkitystä muuten ole kumpaan se liitetään.

pyykin pesukone liitetään aina kylmään veteen ettei vaatteet menisi pilalle väärän lämpötilan takia.

Äänestä

pitää kytkeä, koska kuuman veden mukana kulkee paljon enemmän kalkkia joka ajan kanssa rikkoo koneen.Koneessa itsessään on veden lämmittimet mutta ei viilentäjiä eli jos sinne laittaa kuumaa vettä niin kone odottaa että vesi tarpeeksi viileetä että voi aloittaa ohjelman eli sähköä kuluu.Eli kun käyttää kuumaa vettä maksaa tarpeettomasta kuumasta vedestä, ylimääräisestä sähköstä ja kaiken hyvän lisäksi koneen elinikä pienenee huomattavasti.

Äänestä
  • Tämä taitaakin nyt olla ihan kuin puolin ja toisin. Osalla toiminut ja osa perustelee vastaan ja hyvillä argumenteilla. Eli meneeköhän tämä pitkän tikun vedoksi vai arpomaanko ryhdyn sininen vai punainen putki :)
    Ei ole helppoa ei. Koneeksi on tulossa siemensin SE 44M551SK Teräs tiskari.

    Äänestä

  • > kuuman veden mukana kulkee paljon enemmän kalkkia

    Mistä ihmeestä se kalkki olisi sinne kuumaan veteen tullut, jos ei sitä ole kylmässäkään vedessä liikaa? Ainiin, kalkkia materalisoituu tyhjästä, kun lämpötila nousee?

    ...mutta silloinhan kalkkia pitäisi muodostua myös lämmitettäessä vettä koneessa.

    Ei tainnut pellen ajatus kantaa ihan loppuun asti.

    > Koneessa itsessään on veden lämmittimet mutta ei viilentäjiä eli jos sinne laittaa kuumaa vettä niin kone odottaa että vesi tarpeeksi viileetä että voi aloittaa ohjelman eli sähköä kuluu

    Höpö löpö. Ei kone mitään lämpötilan nousuja tai laskuja odottele ennen käynnistymistään. Päin vastoin. Ohjelmissa on "tarkastuspiste", jossa lämmitys on päällä ja ohjelma junnaa paikallaan, kunnes lämmitysvastus on nostanut veden lämpötilan riittävän korkeaksi. Jos lämpötila on jo valmiiksi yli asetusarvon, ohjelma jatkuu suoraan ja sähköä kuluu vähemmän, sekä lämmittämiseen että pumpun pyörittämiseen.

    Mene nyt vaan jatkamaan päiväuniasi.

    Äänestä

  • inskutti kirjoitti:

    Tämä taitaakin nyt olla ihan kuin puolin ja toisin. Osalla toiminut ja osa perustelee vastaan ja hyvillä argumenteilla. Eli meneeköhän tämä pitkän tikun vedoksi vai arpomaanko ryhdyn sininen vai punainen putki :)
    Ei ole helppoa ei. Koneeksi on tulossa siemensin SE 44M551SK Teräs tiskari.

    Minulla on Boschin astianpesukone jo 7 vuotta ja puolet siitä ajasta kone on käyttänyt lämmintä vettä. Nykyisin kone on kylmällä vedellä.

    Pesuaineena ollut tabletteja, nestettä ja jauhetta, ja hyvin ovat toimineet kylmällä sekä lämpöisellä vedellä. Pesuaika ei koneessa muutu yhtään käytti sitten lämmintä tai kylmää vettä. Pesutulos on molemmissa tapauksissa erinomainen.

    Kuivaustulos on parempi ja tehokkaampi kylmällä vedellä ja kun koneen avaa ohjelman loputtua, ei koneesta tule ulos höyrypilveä toisin kuin lämpimään veteen liitettynä.

    Pesukoneen sihdit pysyvät hieman paremmin puhtaina, kun kone on lämpimällä vedellä.

    Äänestä

Jos koneessa on puhallinkuivaus, niin sama kumpaan laittaa, paitsi jos haluaa pestä vähän rasvaisia astioita esim. 45ast tai 35ast niin silloin kylmä toimii paremmin.
Jos ei puhallinkuivausta, niin kone tarvitsee kylmää vettä koneen pohjalla sijaitsevaan vesitaskuun, joka ns.hoitaa kuivaamisen ja kondensi vesi valuu viemäriin. Ja huuhteluainetta kannattaa uusissa koneissa käyttää juuri tuon takia, että vesi haihtuu astioista paremmin. Myös luukku pitää olla näissä koneissa suljettuna n.20min ajan ohjelman päätyttyä, juuri kuivaamisen kannalta. Bosch, Siemens ovat tiskareissa ykkösluokan koneita ja nimenomaan niissä joissa lukee luukussa sisäpuolella Made in Germany. Mm. runko ja vesiturva huomattavasti edistyksekkäämpiä kuin italian merkeissä. Ja huomatkaa viides suihkupiste katossa, joka puuttuu monelta merkiltä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


inskutti kirjoitti:

Mitä kommentteja tulee aiheesta kun mietitään astianpesukoneen liittämistä suoraan varaajalta ( max 65 astetta) lämpimään veteen. Laitteen valmistaja ei suositellut kun kysyin asii uusien koneiden osalta. Kertoi että jotkin pesuaineissa olevat kemikaalit tarvitsevat toimiakseen kylmää vettä.
Se miksi kannattaisi laittaa kuumalle on meillä perusteltu sillä että talous on kooltaan pieni ( varaajasta riittäisi) ja varaaja josta vesi otettaisiin saa lämpöenergiansa poistoilman lämmöstä ja oli siten edullisempaa kuin suoraan sähköllä lämmitetty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu