Meillä poika kohta 5kk ja päivärytmi tuntuu kokonaan muuttuneen.Ennen oli melko säännölliset uni- ja ruoka-ajat mutta nyt ei niistä tietoakaan.Onkohan kyseessä unen tarpeen väheneminen vai mikä?Nukkunut n.15-16 tuntia vuorokaudessa.Millaisia teidän päivänne 4-5kk vauvan kanssa ovat?Ruoka- ja uniajat?Annatteko kiinteitä?Vinkkejä ja neuvoja otetaan kiitollisuudella vastaan :)
Päivärytmi
4-5kk
3340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä herätään n. klo 8.30-9.00 aamulla. Pari tuntia ollaan hereillä ja n.klo 10.30-11.00 aletaan sisäpäikkäreille, jotka kestää 30 min-1,5 h. Tämän jälkeen ollaan taas kaksi tuntia hereillä ja tänä aikana syödään n. klo 12 kasvissoseateria. N. klo 13-14 alkavat ulkopäikkärit vaunuissa ja ne kestävät n. 2h. Sen jälkeen ollaan taas pari tuntia hereillä ja otetaan sitten vielä n. 30 min iltapäikkärit joskus kuuden tienoilla. Illalla ollaan vielä hereillä seiskasta ysiin, ja n. klo 20 jälkeen syödään kaurapuuroa ja marja- tai hedelmäsosetta. Yöunille mennään klo 21 ja nukutan pojan imettämällä uneen ja tämä kestää vajaan tunnin. Yöllä herätään tissille kaksi kertaa. Ekan kerran n. klo 5.00-6.30 ja toisen kerran jo aamun puolella n. klo 7-8. Sekavaa tekstiä, mutta toivottavasti sait jotain tolkkua. Kiinteitä aterioita on siis tällä hetkellä kahdesti päivässä ja muuten mennään rintamaidolla. En erikseen maininnut noita päivän imetysaikoja, kun ne vaihtelee lapsen nälkäisyyden mukaan. Kasvissosetta olen antanut pojalle 4 kk iästä alkaen ja marja/hedelmäsoseita n. 2 vkon ajan. Kaurapuuroa ollaan syöty nyt neljänä iltana peräkkäin. Kaikki kiinteät on maistuneet tosi hyvin meidän pojalle.
Meillä rytmi melkein pilkulleen sama, paitsi ne ulkopäikkäritkään ei kestä ihan 2h mut vastaavasti yöunille mennään kasi-puol ysi. Mut pääsääntöisesti ihan ku meillä :D Paitsi meillä ei vielä syödä kiinteitä; sen imetyshomman kanssa yö menee kuten edellä, päivisin syötän miten nälkä on (joinain päivinä tiuhempaan, joinain harvempaan - en juuri lukua pidä).
..paitsi annan myös hedelmä/marjasoseen ulkopäikkäreiden jälkeen ja siis illalla puuroa. Poika vähän yli 5 kk. Aamupäikkärit jää joskus väliin.