Omistan 02 mondeon ja vaihdoin siihen vararenkaan tien päällä ja kas kummaa...tunkki meni läpi. Ruostuuko palkit näin nopeasti kyseisessä autossa..? Onko kellään käynyt samoin..??
Palkit läpilahot
Mondeo 02
152913
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Laita digikuvaa linkiksi, muutoin menee provojutuksi.
Teoriassa voisi olla mahdollinen huonon kolarikorjauksen jäljiltä tms.
läpi?
nostin autoa ja tunkin yläkannatin meni osaksi läpi palkin ja samalla taka putosi alas. Minulla oli hieman painoa kontissa, mutta kyllä sen olisi pitänyt kestää. Kun tarkistin palkkia korjaamolla, siinä oli jo läpiruostumista ja samoin toisella puolella. Kyllä ihmetyttää pellien heikkous..
"Älä osta 2000-luvun kierrätysmetalliromuja".
korjaa veloituksetta
http://blogit.mtv3.fi/kolmevarttia/2007/04/04/ruosteiset-takuuehdot/
Tuota on vaikea uskoa, sillä auto ei noin äkkiä ruostu tuollaiseen kuntoon. Ei edes japanilainen.
ruostevikoja ollut foordeissa. mondeon kori on sinkitty, mutta olen kuullut, että tämä sinkitys on helposti irtoavaa ja kun näin käy..ruostuminen tapahtuu silmissä..
Kun sinkitys lähtee tapahtuu ruostuminen silmissä, oikeammin sanottuna minuuteissa,-) Oma Mondeon vm.2001 alusta on hyvässä kunnossa, tosin auto on ruostesuojattu. Eiköhän tosiasia liene se ettei juuri minkään auton alusta kestä suojaamatta Suomen suolatuilla teillä, soratietkään eivät juuri tilannetta paranna.
Minun 20- vuotiaan Suzuki Swiftini kynnyksiä ei vielä ole tarvinnut hitsata, että näin....
Ruostuminen riippuu pitkälti auton hoidosta ja säilytystavasta. Tutullani on vuoden 1982 mallinen täysin ruosteeton Ford Escort. Auto on uutena ruostesuojattu ( tehtaalla ja maahantuojan toimesta sekä kerran omasta toimesta ) lisäksi autossa on lokarit ja auto on säännöllisesti pesty ja vahattu. Eli kyllä ne Forditkin kestää jos on aikaa niitä hoitaa.
Uusista japanilaisista herkimpiä ruostujia ovat olleet Mazda 6:set. Niiden alusta tehtaan jäljiltä on käytännössä suojaamaton ja jo kolmen vuoden jälkeen Mazdan alustat ja lokasuojan kaaret alkavat näyttämään aika mielenkiintoisilta. Muilta osin Mazdat ovat ihan luotettavia ajoneuvoja, erityisesti Mazda 6 on niittänyt mainetta luotettavuus testeissä.
ruostuminen on tapahtunut sisältäpäin, niin eipä mitkään vahaukset ja pesut auta..
Ruostesuojaus estää sisältäpäin alkavan ruostumisen,palkkeihin, alustaan ja muihin koteloihin sekä koloihin kunnolla ruostesuoja-ainetta niin kyllä yleensä kestää. Valmistusvirheet ovat sitten toinen asia.
Silti ne eivät nykyään enää kelpaa juuri kenellekään. Sama juttu tietysti monen muunkin automallin kanssa. Monien ihmisten mielestä 20 vuotta vanha auto on vain "romu", johon ei edes vilkaista. Kuitenkin sellaisesta saattaa saada hyvin halvalla pitkään kestävän käyttöauton.
Vetoakseleissa reilut toleranssit ,kamalaa nykimistä kaupunkiajo.Olin voortilla 80-luvun puolessa välissä ja joutu ajelemaan noilla paljon,