Kiilahihnat

Onko kellään kokemusta tai tietoa Nissan Primeran kiilahihnojen kestoiästä? Autoni on vuosimallia 1997 ja 106 tkm. Asia kiinnostaa, koska olen lähdössä Norjaan kesäloma reissuun, eikä ole kiva jos auto jättää tielle hihnan katkeamisen takia.
4315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Omassa primerassa alkuperäiset hihnat ja mittarissa 166 tkm. Laturin hihna näyttää kyllä jo siltä että vaihto olis paikallaan.
Tarkasta itse silmämääräisesti hihnojen kunto ennen reissuun lähtöä jos epäilyttää.

Äänestä
  • Onkohan isoki homma vaihtaa ite?vai vienkö suosiolla huoltoon?

    Äänestä

Kävin tänään vaihdattamassa uudet hihnat, joten eipä tarvii enää niistäkään kantaa huolta.
Koko hoito muuten maksoi 75€, jos jotain kiinnostaa.

Äänestä
  • Ja taas kerran nähtiin että säästää paljon kun tekee edes osan hommista itte.vaihdoin hihnat ite ja makso noin 14 euroa =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Primera kirjoitti:

Onko kellään kokemusta tai tietoa Nissan Primeran kiilahihnojen kestoiästä? Autoni on vuosimallia 1997 ja 106 tkm. Asia kiinnostaa, koska olen lähdössä Norjaan kesäloma reissuun, eikä ole kiva jos auto jättää tielle hihnan katkeamisen takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu