Welshin turkinhoito

joo o

Elikkäs welshi on taloon tulossa ja tuosta turkinhoidosta kysyisin. Kuulemma suht helppohoitoinen, mutta minkälaisilla kammoilla/harjoilla suosittelisitte turkkia käsiteltävän silloin kuin se sitä vaatii? Pennun turkkia näin aluksi..:)

2

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • (%%#

      Ensinnäkin onnea mahtavasta rotuvalinnasta! :)

      Walesin turkki on erittäin helppohoitoinen. Harjaus kerran viikossa riittää, ja pikku pennulla ei edes niin usein. Hyvä tosin totuttaa pentu harjausoperaatioon heti pienestä pitäen. Karsta on paras väline walesin turkin harjaamiseen ja metallikampa kannattaa myös hankkia.

      Springerspanielien sivuilta ( http://www.springerspanielit.com/index_fin.htm )löytyy ohjeet walesin turkin trimmaamiseen.

      Ihania hetkiä lystikkään walesin kanssa!

      • welssitytöt

        Hei vaan ja onnea tulokkaasta!

        Haluaisin lisätä, että karstaa valitessa (jos koet karstan tarpeelliseksi) katso, että piikkien päät on taivutettu ja lisäksi suojattu muovipampulalla. Suora metallikarsta rikkoo helposti koiran ihon.
        nimim. koiransa ihon haavoille karstannut ja opiksi ottanut =)

        Metallikampa on ehdoton, kuten edellinen jo mainitsi, itse käytän kamman ohella luonnonharjas harjaa, joka vilkastuttaa pintaverenkkiertoa ja pitää turkit kiiltävänä.

        Lisäksi koira kannattaa jo pennusta totuttaa trimmauskoneen ääneen esim. partakoneen tms. avulla jos itsellä ei trimmikonetta ole sekä pöydällä olemiseen käsittelyn ajan.

        Eka trimmaus n. 4-6 kk:n iässä ja sen jälkeen tarpeen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      108
      4787
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      403
      1476
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      189
      1104
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1088
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1000
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      14
      963
    7. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      11
      948
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    9. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      911
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe