Hei kaikki pluslasit omaavat!

Minulla on ollut vajaan yhdeksän kuukauden ajan silmälasi 0,75 voimakkuuksin. Nyt kun kävin tarkastuttamassa näköni, sain uuden silmälasireseptin, jossa uusiksi voimakkuuksiiki tuli vasen 1.25 ja oikee 1,50. Minua jännittää, että näenköhän nuilla laseilla enää kauas mitenkään? Miten muilla..

Aluksi en kyllä nähnyt näillä nykyisilläkään laseilla kauas hyvibn, mutta nyt näen näillä jopa paremmin kuin ilman laseja.

Vielä yksi lisäkysymys:
Onko muilla piilokarsastusta, ja paljonko josa on? Itselläni piilokarsatusta oli näillä laseilla mitattuna kolme, ja niillä uusillä mitattuna se väheni 0,5...
91000
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

???

Äänestä
  • ???

    Äänestä

  • plussat omavaa kirjoitti:

    ???

    Minun toimesta pari otetta jotta kaikki omaisivat pitkässä juoksussa edes siedettävän ulosannin eli tässä tahoillenne pari siteerausta:


    "Hän omaa jotain omaa

    Kuka on keksinyt ruveta sanomaan että jokin omaa jotain, sen sijasta että sanottaisiin jollakin on jotain? Yleensä tämä kytketään joihinkin ominaisuuksiin: jos halutaan sanoa että nämä auton renkaat ovat hyvät sateella, sanotaan pahimmillaan, että nämä renkaat omaavat hyvät sadekeliominaisuudet. Huh huh."

    "Pitkässä juoksussa

    Kun sanotaan pitkässä juoksussa, halutaanko kenties muistella Lasse Vireniä tai Martti Vainiota? Ei, vaan tätä sanontaa suomalaiset käyttävät kun haluavat ilmaista että jotain tapahtuu pitkällä tähtäimellä (joka tosin taas on nk. svetisismi) tai pitkällä aikavälillä - joka tapauksessa pitkän ajan kuluessa. Tämä hirvitys on sanatarkka käännös englannin kielen ilmaisusta in the long run, jolla ei käsittääkseni ole mitään tekemistä juoksemisen kanssa."

    "Miksi omata-sana on yleistynyt?

    Terve Aimo! Ensin kiitos loistavasta palstasta. Olen heti aamulla hyvällä tuulella kun luen palstasi. Se on hyvä aamunaloitus ja palstan voisi julkaista vaikka joka päivä! Sitten asiaan. Mistä johtuu nykyisin yleistynyt omata-sanan käyttö. "Hän omaa vaaleat hiukset". "Myytävä auto omaa mustan maalipinnan". Jne, jne. Jo muinainen äidinkielen opettajani käytti nimenomaan tuota omata-sanaa varoittavana esimerkkinä, jota ei tulisi koskaan käyttää missään yhteydessä. Eräs radiotoimittaja sanoi erään "laulajan omaavan kauniin lauluäänen". Radiotoimittajat käyttävät omata-sanaa todella paljon. Toinen korvia särkevä seikka on sijaita-sanan käyttö väärässä yhteydessä. "Minä sijaitsen Turussa. "Myytävä auto sijaitsee Raisiossa". "Koira sijaitsee tällä hetkellä pihalla." Eikö sijaita-sanan tuollainen käyttö ole kielemme vastaista? Hienosteluko tässä on kyseessä?

    Jali, joka ei ei omaa mitään eikä sijaitse missään

    Samaa sanoi aikoinaan myös minun äidinkielen opettajani omata-verbistä. Se on huonoa kielenkäyttöä, vaikka verbi kyllä kuuluu yhä suomen kielen perussanastoon. Paljon kauniimmalta kuitenkin kuulostaa, että "hänellä on kauniit hiukset" ja että "myytävässä autossa on musta maalipinta". Tai usein näkee lauseen "hän omaa laajat tiedot", mutta parempaa kieltä tässäkin on, että "hänellä on laajat tiedot". Ja kun helposti sanotaan, että "oman asunnon omaava leskimies", kävisi omaavan tilalle paremmin omistava.

    Sijaita-verbiä tulisi käyttää vain, kun on jostakin elottomasta ja liikkumattomasta kysymys. Ihminen tai koira ei voi sijaita - eikä oikein autokaan. Tässäkin on kysymys huolimattomasta kielenkäytöstä. Ei se kuulosta hienostelultakaan, vaan välinpitämättömyydeltä. Hällä väliä -mentaliteettia on varsinkin puhekielessä varmaan aina ollut ja tulee aina olemaan, mutta valitettavasti sitä on levinnyt paljon myös tiedotusvälineisiin, joiden pitäisi esiintyä oikeakielisyyden esikuvina."

    Äänestä

No vähänpä vastauksia olet saanut, tai et oikeastaan vielä yhtään...

Noh, minulla on pluslasit. Ensimmäiset minulla olivat 1 molemmissa ja seuraavat 3 vuoden päästä 1,5vas ja 1,75 oikeassa.
Hyvin pystyn pitämään laseja lähes koko ajan päässä työpaikalla eli katsomaan useamman metrin päähän huoneessa ottamatta laseja pois. Mutta ulkona ja esim. kaupoissa en pidä niitä päässäni, vaan tarvittaessa kaivan ne kassista :)

No, nyt olen jo kolmosvaiheessa eli odottelen seuraavia lasejani. Nyt vahvuus on jo 2,5 ja siksi saankin "syväterävät" lasit, joissa alaosassa laseja on 2,5 ja yläosassa 1,5, joten nostaessani katseen näen hyvin huoneen toiseen päähän. Tai näin minulle sanottiin ;) Ans kattoo nyt, miten totun niihin...

Äänestä
  • ap viestin kirjoittajalla ei taida vielä olla ikänäköongelmaa, vaan hänellä on kauas plussalasit. Kun se ikänäkö alkaa vaivata, ei niillä syväterävillä/lähilaseilla näekään kauas, vaan sananmukaisesti lähelle. Itselläni on kauas od 0,75 ja os 1. Nämä lasit siis ovat kauaskatseluun, joilla toki näkee lähellekin.

    Jos sinulla ei vielä ole monitehoja käytössä, on syväteräviin silti helppo tottua ja sitä mukaan saa pientä kokemusta monitehoista, jotka varmaan tulevat vielä jossain vaiheessa eteen.

    Äänestä

  • opt.myyjä kirjoitti:

    ap viestin kirjoittajalla ei taida vielä olla ikänäköongelmaa, vaan hänellä on kauas plussalasit. Kun se ikänäkö alkaa vaivata, ei niillä syväterävillä/lähilaseilla näekään kauas, vaan sananmukaisesti lähelle. Itselläni on kauas od 0,75 ja os 1. Nämä lasit siis ovat kauaskatseluun, joilla toki näkee lähellekin.

    Jos sinulla ei vielä ole monitehoja käytössä, on syväteräviin silti helppo tottua ja sitä mukaan saa pientä kokemusta monitehoista, jotka varmaan tulevat vielä jossain vaiheessa eteen.

    sillä olen vasta 20-kympinen... Olen nyt saanut nämä uudet lasini, ja totutellut käyttämään näitä.. Ei tämä helppoa ole. Lähelle kyllä nään näillä loistavasti, mutta kauas katselu tuottaa ongelmia. Toisinaan, näen näillä ulkona, kaupungilla tai ihan missä vaan todella hyvin, siis kaikki pienimmätkin mainokset yms.. Mutta toisinaan pienessä tilassa en näe muutamaa metriä kauemmaksi.. Tämä on niin rasittavaa... Saa olla vaihtamassa laseja yhtenään, jos aikoo koko ajan nähdä hyvin..Kuitenkin olen pyrkinyt siihen, että en käyttäysi vanhoja lasejani, jotta silmäni tottuisi nopeammin näihin uusiin laseihin.
    No nyt kahden viikon totuttelun jälkeen nuo ongelmat alkavat väistyä, ja näen näillä jo pääsääntöisesti hyvin niin kauas kuin lähelle.
    Paitsi, vielä on yksi ongelma: Hämärässä esim. illalla autolla ajaessa en näe hyvin.
    Kiitos asiallisista vastauksista! :)

    Äänestä

Mulla on kans ollu 0,75 lasit runsaan vuoden verran. Nyt on ruvennut tuntumaan, että vahvuutta voisi olla enemmänkin mutta en ole vielä tarkastuksessa käynyt. Luulen, ettei se ongelma uusien vahvuuksien kanssa ole niinkään siinä, ettei niillä näkisi kauaksi vaan enemmänkin siinä et pärjääkö sitä enään ilman laseja ollenkaan.

Äänestä
  • Mulle kävi niin, että nelikymppisenä sain 1,75 lasit. Taisi mennä muutama viikko ennenkuin niilä näki kauas hyvin, mutta sittenpä ei enää nähnutkään hyvin ilman laseja.

    Äänestä

Vaikka plussaa olisi paljonkin laseilla näkee normaalisti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Plussat omaava kirjoitti:

Minulla on ollut vajaan yhdeksän kuukauden ajan silmälasi 0,75 voimakkuuksin. Nyt kun kävin tarkastuttamassa näköni, sain uuden silmälasireseptin, jossa uusiksi voimakkuuksiiki tuli vasen 1.25 ja oikee 1,50. Minua jännittää, että näenköhän nuilla laseilla enää kauas mitenkään? Miten muilla..

Aluksi en kyllä nähnyt näillä nykyisilläkään laseilla kauas hyvibn, mutta nyt näen näillä jopa paremmin kuin ilman laseja.

Vielä yksi lisäkysymys:
Onko muilla piilokarsastusta, ja paljonko josa on? Itselläni piilokarsatusta oli näillä laseilla mitattuna kolme, ja niillä uusillä mitattuna se väheni 0,5...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu