Moi. kiinnostaisi tietää onko kyseessä oleva laite ilmanvaihtokone vai pelkka koneellinen poisto. Entä onko koneessa jonkin lainen tuloilman lämmitys???
Muh-ilmava 3461
make
1014072
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Luulisin että tuo on lto-laite, ainakin jos se on sellainen valkoinen laatikko. Katso sinne sisälle siellä on varmaankin sellainen neliön muotoinen kenno. Tuo kone taitaa olla melkein sama kuin vallox 130 digit mutta ilma digiä.
Taitaa olla suodattimet melko törkyiset, vaihda ne uusiin samalla.
Se tuloilman lämmitys säädetään siitä koneen kylkestä jos sellainen on.
Eli mitä se lto tarkoittaaa. sisällä on neliön muotoinen metallinen kenno. ulkopuolella ei mitään säätimiä. sisällä on kyllä jokin lämmitys vastus.
LTO on ilmanvaihtojärjestelmä LämmönTalteenOtolla.
Metallinen neliö on lämmöntalteenottokenno. Lämpötilan säädin on tuloilman lämmityspatterin etuosassa, ylikuumenemissuojan kotelon sisällä. Lämmöntalteenottokenno suositellaan pestäväksi juoksevan veden alla vähintään kerran vuodessa. Ulkoilma- ja poistoilmasuodattimet kannattaa vaihtaa 2-3 kertaa vuodessa.
Säätääkö laite itse lämpötilaa automaattisesti. kun siinä ei ole ulkopuolisia säätimiä nopeutta ohjataan liesituulettimella.
Sehän se termostaatin virka on.
Laita ulkolämpömittarin anturi koneen sisään tai putkeen ja mittaa koneelle tulevat ja lähtevät ilmat niin huomaat miten kone toimii. Sijoita anturi niin että kennon jälkeen lämpötilaerot ehtivät sekoittua/tasoittua. Puhallin on hyvä sekoitin sen jälkeen ilma on tasalämpöistä.
Meillä samanlainen kone v.89. Se lämmöntalteenottokenno helpoin ja varmaan tehokaskin tapa on pestä se astianpesukoneessa. Yksinään sopii ainakin meillä hyvin koneeseen, pesuaineet mukaan ja kuumalla pesu, niin hyvä tulee. Teen sen kerran vuodessa. Tuloilma menee kennon läpi toiseen suuntaan ja poistoilma peltien toisella puolella toiseen suuntaan. Alumiini on hyvä lämmönjohtaja, eli lämpö siirtyy lämpimästä poistoilmasta kylmään tuloilmaan. Jos ulkoa tulee 0 asteista ja sisältä poistuu 20 asteista ilmaa, niin tuon kennon jälkeen sisääntuleva ilma on n. 10 asteista (samoin pihalle menevä poistoilma). Värkissä on sähköinen jälkilämmityspatteri, joka lämmittää tuota sisääntuloilmaa lisää, niin ettei huoneissa tuntuisi vetoa. Tehtaalla termostaatti on säädetty 15 asteeseen, eli tuossa edellä olevassa tapauksessa sähkö kytkeytyy päälle ja lämmittää ilmaa lisää. Aiheuttaa tietenkin sähkönkulutusta. Lämmitin on muutama sata wattia, arvoa en koneesta löytänyt. Termostaatin säätö on koneen sisällä, peltikotelon sisällä, kannessa on ylilämpösuojan palautusnappi. Säätöohje löytyi siitä peltikotelon kannen sisäpuolelta.
Tyyppilaatan mukaan tuollainen Muh-ilmava B 3461 löytyy hankkimastamme asunnosta (vm 1992), mutta onko tuo nyt joku noista Ilmava malleista, mitä vaikkapa Vallox:n sivuilla listataan. Tuohon yllämainittuun 130:een verrattuna meidän kone ei ainakaan samalta näytä, enemmin 100 tai 120.
Noita suodattimia vain pitäisi hankkia ja pitäisi tietää mitä tilata. 100:n ja 120:n suodatinpakkauksissa on Vallox:n sivuilla yhteensä 4 suodatinta (kolmea erilaista), mutta tuossa koneessamme ei edellisten asukkaiden jäljiltä kyllä ole kuin kaksi suodatinta (tuon kennon päällä). Että mihinköhän ne kaksi muuta sitten menisi...
Muh-ilmava 3461 on MUH Ilmava 100:n mallinumero. Eli sama kone on.
http://vallox.com/tuotteet/vallox_ilmanvaihtokoneet/muh_ilmava_100.html
Minulla ei ole mitään vastausta tuohon kysymykseen. Mutta kysymys olisi tuosta koneesta. Liesituulettimestahan sitä ohjataan ja siinä on minusta kolme nopeusvaihtoehtoa mutta meidän kone ei lähde pyörimään kuin vasta kakkosella ja kolmosella. Kuuluuko se näin olla vai onko siinä vikaa?
Vivahtaa kosketushäiriölle. Se on yleensä kytketty niin, että suurin nopeus ohittaa muuntajan ja alemmat nopeudet (yleensä 3) on otettu muuntajalta, eli jos vain suurin nopeus toimisi, koko muuntaja voisi olla pimeä. Oletko muuten tarkastanut, ettei se kumminkin pyöri? Ainakin omani on alimmalla sen verran hiljainen, ettei sitä kuule.