Etsin ihmistä joka omistaa kyseisen kissarodun tai henkilöä joka tietää tämän lajin kasvattajista..Ruotsissa ois muutama mutta ruotsinkieli on hieman retuperällä ja hankaloittaa pentujen kyselyä/saantia..
Kyseinen rotu on Burman ja Ameriikkalaisen lyhytkarvaisen risteytys..Aivan upea syvän mustan värinen kisuli..
http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.bombaycats.nu/Crezpo%20maj07.JPG&imgrefurl=http://www.bombaycats.nu/Vara_katter_svenska.htm&h=1704&w=2272&sz=920&hl=fi&start=1&um=1&tbnid=DEL0CsQlQbx80M:&tbnh=113&tbnw=150&prev=/images?q=Bombay katt Zaviola&svnum=10&um=1&hl=fi&rls=SUNA,SUNA:2006-12,SUNA:en&sa=N
Toivon asiallisia vastauksia ja muita kyseisestä rodusta kiinnostuneita..
bombay rotu
10
4513
Vastaukset
Muistan vielä kun selailin erästä kissakirjaa, niin tämä rotu oli täsmälleen saman näköinen kuin isäni vanha musta kotikissa. Sen verran tuntematon on rotu ettei löydy kissaliiton listoilta kasvattajia:
http://www.kissaliitto.fi/rodut.php
Eikä kyllä kissaakaan ole mainittu. Se taas tietää yleensä korkeaa hintaa kissanpennulle.- Suuri haave
FIFe ei tietääkseni ole kyseistä rotua hyväksynyt toisin sanottuna FIFe:n piirissä ei ole riittävää mielenkiintoa/kiinnostusta kyseistä rotua kohtaan.
Ja sekin että se on jenkkien tuotos yhdistelmää burma amerikkalainen lyhytkarva eikä sitä haluta Suomeen syystä jos toisesta.. burman kasvattajat kauhistelevat muunnelmia..
Rotumääritelmä löytyy CFA:n sivuistosta (rodut-breeds).
Kissan hinta liikuu arviolta 500e-1000e välillä
mutta tunteeko kukaan kasvattajia? - hmmhj
Suuri haave kirjoitti:
FIFe ei tietääkseni ole kyseistä rotua hyväksynyt toisin sanottuna FIFe:n piirissä ei ole riittävää mielenkiintoa/kiinnostusta kyseistä rotua kohtaan.
Ja sekin että se on jenkkien tuotos yhdistelmää burma amerikkalainen lyhytkarva eikä sitä haluta Suomeen syystä jos toisesta.. burman kasvattajat kauhistelevat muunnelmia..
Rotumääritelmä löytyy CFA:n sivuistosta (rodut-breeds).
Kissan hinta liikuu arviolta 500e-1000e välillä
mutta tunteeko kukaan kasvattajia?http://forum.incat.fi/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1067277517/15
- homegippie
http://www.genuinaburmese.com/
Näiltä sivuilta löydät myös bombay kissan, jolla on tarkoitus joskus pentuja tehdä. Rotu ei tosiaan ole FIFEssä hyväksytty, mutta FIFE ei ole ainoa ja oikea kissaliitto! Käsittääkseni bombay on muualla hyväksytty rotu???Laitetaan talteen linkki ja seurataan tilannetta. Voihan olla että täältä tämä uusi rotu Suomessa alkaa lisääntyä.
- Suuri Haave
Kun avasin linkin, minun sydän oli pysähtyä ja kädet alkoivat täristä sillä olen enemmän kuin onnellinen tästä löydöstä/tiedosta..
Super iso kiitos!!!!
Toivon todenteolla että bombay rodun pentuja kasvatettaisiin suomessakin, ettei tarvitseisi mennä merta edemmäksi kalaan.. - kissoista haaveileva
Suuri Haave kirjoitti:
Kun avasin linkin, minun sydän oli pysähtyä ja kädet alkoivat täristä sillä olen enemmän kuin onnellinen tästä löydöstä/tiedosta..
Super iso kiitos!!!!
Toivon todenteolla että bombay rodun pentuja kasvatettaisiin suomessakin, ettei tarvitseisi mennä merta edemmäksi kalaan..Minäkin tahtoisin bombayn. Tietääkö kukaan lisää kasvattajia?
- Bumba_95
kissoista haaveileva kirjoitti:
Minäkin tahtoisin bombayn. Tietääkö kukaan lisää kasvattajia?
Minkälainen luonne näillä bombaylla on?? Tosi nättejä kyllä :)
- lillikatti
Bumba_95 kirjoitti:
Minkälainen luonne näillä bombaylla on?? Tosi nättejä kyllä :)
Toivottavasti olet jo oman bombaysi saanut. Se tosin on hankalaa, sillä Suomessa on vain 1 kasvattaja, nyt ei ole luultavasti tulossa pieniä kissoja lähiaikoina. Itse sain omani kesällä. kissan luonne on niin ihana ettei kukaan osaa kuvitella etukäteen. Jos tosissasi olet kissan hankinnassa, niin ruotsalaisia pentuja saattaa olla saatavilla. katoo sivuilta Burmese/bombay.
- kissafani 4ever
bombayt on kyl ihanan mustii.mut tietääks kukaa, et mista saa tietää turkkilaisen vanin hinnan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1683062Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii441879Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K311864- 1931794
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a211443Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,741256Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja831193Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa2101050Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1751022- 201002