kerrostaloasunnon vm64 on pari huonetta alkuperäisellä ruiskutasoite katolla (ns. röpelöpinta)
Nyt pitäs ylimaalata katto kun poistettiin komeroita ja verholautoja.
Yhden alueen vedin kokeeksi lateksilla ja käteen meni tietenkin, tasoite tupes irtoamaan alta.
Mites kannattaa nyt tehdä tuolle n.1m2 alueelle yhden huoneen laidassa ?
Maalinpoistoaineella ja lastalla vaiko hiomakoneella ? Huh...
Oikea maali olisi huomattavasti kalliimpi alkydimaali johon täytyisi nyt siirtyä tai ainakin pohjamaalata alkydupohjamaalilla.
Mietin vaan että kannattaa kuvitella vetävänsä tommoisella tikkurilan röpelöpintamaalilla uusiksi lopuksi koko huone ?
Ruiskutasoitetun katon korjaus
8
24080
Vastaukset
- teet....
sillä maalinpoistoaineella?
ne vanhat röpelöt lähtee kun kastelet sen katon ja vedät lastalla.
röpelömaalilla ei tule samanlaista pintaa jos meinaat paikkailla, joudut vetämään koko katon. - lateksillakin
maalata, mutta pitää käyttää läskisti (runsaasti) maalia ja tehdä nopeasti.
Kun hankailee hitaasti ja kuivilla vehkeillä, niin sulaahan se.Tikkurilan Tixomat on kyllä kova sana.
Kyllä pysyy ja kyllä haisee.
Melkoset käryt ja kännit siitä tulee.
Kuulin kans sittemmin että tekijä maalaa vesimaalillakin tuon mutta itse en onnistunut.
- vähissä
Mielestäni paikkailu on mahdotonta. Eli hommaat paikalle henkilön joka suorittaa noita röpelöruiskutuksia ja pyydät häneltä tarjouksen(koko huoneen tyhjennys ja seinienki peittely kova homma) tai menet ostamaan paneelia tai haltexia, jota saa myös röpelöpintaisena.
- Itse paras
Tee kuten ylempänä neuvottiin, eli kostuta kattopinta kunnolla ja kaavi se pehmentynyt vesiliukoinen tasoite kokonaan pois.
Ostat sitten 1-2 säkkiä Vetonit LR :aa ja 80-senttisen tasoiteliipin. Vedät liipillä koko katon ensin yhteen suuntaan, annat kuivua ja hiot kevyesti isoimmat liipin raidat pois ja liippaat sitten toiseen kertaan ristiin edellisen kerroksen kanssa.
Anna kuivua, hio sileäksi ja pohjamaalaa. Ei maksa paljoa, eikä vaivakaan ole kummoinen. Yhden ison huoneen katon liippaa käsin kertaalleen noin tunnissa.
Minulla nyt takana 300 neliötä katon ylitasoitusta käsipelillä ja oikein naurattaa nuo ylihintaisia roiskatasoituksia rahalla ostavat. - säästänyt
Itse paras kirjoitti:
Tee kuten ylempänä neuvottiin, eli kostuta kattopinta kunnolla ja kaavi se pehmentynyt vesiliukoinen tasoite kokonaan pois.
Ostat sitten 1-2 säkkiä Vetonit LR :aa ja 80-senttisen tasoiteliipin. Vedät liipillä koko katon ensin yhteen suuntaan, annat kuivua ja hiot kevyesti isoimmat liipin raidat pois ja liippaat sitten toiseen kertaan ristiin edellisen kerroksen kanssa.
Anna kuivua, hio sileäksi ja pohjamaalaa. Ei maksa paljoa, eikä vaivakaan ole kummoinen. Yhden ison huoneen katon liippaa käsin kertaalleen noin tunnissa.
Minulla nyt takana 300 neliötä katon ylitasoitusta käsipelillä ja oikein naurattaa nuo ylihintaisia roiskatasoituksia rahalla ostavat.900eur materiaalien ja työsi ohella.
Onnittelen. - Säästörakentaja
säästänyt kirjoitti:
900eur materiaalien ja työsi ohella.
Onnittelen....oli kuitenkin 3500 euroa, sis. materiaalit. Ja nehän ei tuossa paljoakaan tee.
- Martti N
Kattosi oli tasoitettu kipsillä,(kipsi, katossa pitäisi kieltää) josta johtui katon pinnan tippuminen. Tämä on sen verran ammattilaisten hommaa, että suosittelen ottamaan yhteyttä 050 5316548, ja homma pelaa. Ympäri suomen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi413040Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs452867100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es492491Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo462265Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks252074Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581830- 451749
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä371590- 451513
- 261361