ILTO 440 / 700 m3 / Voinko luottaa vain nenääni ?

Sellainen tilanne, että n. 700 m3 talossani olen pitänyt jo monta vuotta ILTO 440 laitetta 2 teholla, jolla kyllä taitaa jäädä IV stadardien vaatimat vaihtomäärät varmaan alle puoleen tai allekkin. Ilma tuntuu ihan hyvältä käytännössä aina ja saunat ja muut kos tilat kuivuu hyvin ja joka huoneessa (4 henkinen perhe). Perustelkaa miksi pitäisi huudattaa konetta 4 teholla tai kovempaa että standardit täyttyvät. Voinko luottaa nenääni ja maalaisjärkeen vai missä se pommi piilee ?
3865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja suunnittelin taloni ilmanvaihdon ja ilto 440:lle laskin normaalitehoksi 4. Kolmosella olemme kuitenkin laitetta käyttäneet ja voimme hyvin.

Äänestä

Ilmaa vaihtuu aina, haluttiin tai ei, jossain määrin myös vuotoina rakenteiden läpi. Todellinen ilmanvaihtuvuus on koneellisen ilmanvaihdon ilmanvaihtokerroin vuotoilmanvaihto mahd. tuuletus siihen päälle. Tarpeeksi vuotavassa talossa todellinen ilmanvaihto voi siis hyvinkin olla lähellä suositeltua.

Äänestä

Koko 1/2 kertainen ilmanvaihto on valmistajien ajama asia rakennusmääräyksiin. Mikäli talossa pysyy talvella kosteus alle 50% niin minkäänlaisia kosteusvaurioita ei voi tulla. Ongelmana koneellisessä ilmanvaihdossa on talvella pieni sisäilman kosteus, ja siitä johtuva pahoinvointi (nenän tukkoisuus, ihon hilseily, limakalvojen ärsytys).

Meillä ilmankosteus on talossa on pysynyt noin 35% kun ilmanvaihto on pienennetty myös kakkoseen. Molemmissa makuuhuoneissa on ilmankostuttimet kosteuskytkimen takana ja asetus on 43%:ssa. Nämä napsautetaan siis illalla päälle kun mennään nukkumaan.

Ainoa asia mistä on jouduttu "tinkimään" on että aikuisten makuuhuoneen ovi on öisin auki. Jos ovea pitää kiinni niin aamulla ilma tuntuu tunkkaiselta kun astuu huoneesta ulos.

Talon valmistumisen jälkeen pidettiin eka vuosi ilmanvaihto norminopeudella, jotta maalinkäryt yms. lähtivät talosta pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nenästandardi kirjoitti:

Sellainen tilanne, että n. 700 m3 talossani olen pitänyt jo monta vuotta ILTO 440 laitetta 2 teholla, jolla kyllä taitaa jäädä IV stadardien vaatimat vaihtomäärät varmaan alle puoleen tai allekkin. Ilma tuntuu ihan hyvältä käytännössä aina ja saunat ja muut kos tilat kuivuu hyvin ja joka huoneessa (4 henkinen perhe). Perustelkaa miksi pitäisi huudattaa konetta 4 teholla tai kovempaa että standardit täyttyvät. Voinko luottaa nenääni ja maalaisjärkeen vai missä se pommi piilee ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu