Mahtuuko?

Mulla on n.45 l kehyksetön akvaario. Sopiiko kaksi urosgerppua tähän terraarioon? Ne saisivat olla valvotusti ulkona terraariosta väh. tunnin päivässä? Olisiko mahdollista laittaa tähän 30cm korkeaan terraarioon ns. yläkerta? Mitä kaikkia gerbiileille voi antaa makupaloiksi?
T:HyppisFani
6360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

..tarkemmin terraarion mitat? korkeudenhan jo kerroitki mutta miten on terraarion pituus ja leveys? tuo korkeus on ihan ok :) kaverillani on kaloja 45 litran akvaariossa mutta niitäki akvaarioita on kyllä vähä eri mallisia. Ite en laittas niin pieneen gerbiileitä koska pitäähän terraarion mahtua viihdykkeitä gerbiileille (pesäkoppi ja muut), mutta jos laitat siihen gerbiileitä niin päästä ne ainaki sillon tällön juoksemaan johonki huoneeseen vapaaksi, mieluiten joka päivä.

Äänestä
  • Minimimitat kahdelle gerbiilille ovat 30*40. Suosittelen kuitenkin 60*40 kokoista boksia.

    Äänestä

  • Akvaario on luultavasti itse tehty, mitat ovat n.30X50 cm. Miten juomapullon saa kiinnitettyä tälläiseen terraarioon? En haluis porata siihin reikiä. Tarviiko gerbiileille jonku erillisen valon? Mulla on vanha akvaarion lamppu. Ite olen arvellut etteivät tarvitse.

    Äänestä

  • HyppisFani kirjoitti:

    Akvaario on luultavasti itse tehty, mitat ovat n.30X50 cm. Miten juomapullon saa kiinnitettyä tälläiseen terraarioon? En haluis porata siihin reikiä. Tarviiko gerbiileille jonku erillisen valon? Mulla on vanha akvaarion lamppu. Ite olen arvellut etteivät tarvitse.

    Joo.. aika pienihän tuo terraario on mutta jos nyt ostat sinne kuitenki gerbiileitä niin älä osta ainakaan enempää ku kaks.. :) ei gerbiilit tarvi erillistä valoa, joten ei sitä akvaariolamppua kannata laittaa. Mä oon ite laittanu juomapullon silleen kiinni että otin jonku mittasin rautalangan pätkän ja teippasin sen siihen juomapulloon kiinni ja toisen pään taitoin sen rautalangan siihen reunalle niin että se pysyy siinä. Toivottavasti älysit tosta sekalaisesta selostuksesta ;D sitä teippiä kannattaa laittaa aika paljo tai silleen että se varmasti pysyy siinä, mieluiten jotain maalarinteippiä tai tämmöstä, joskus ku oon ite kokeille laittaa kirkkaalla teipillä nii se on tippunu maahan.

    Äänestä

gerbiilit ovat ihania eläimiä
vastaus kertoisitko akvaariosi mitat niin se olisi helpompaa kertoa vastaus sinun kysymykseesi

ensinnäkin minä en anna ylä kertaa mutta teen puusta semmoisen niinkuin pöytä mutta pienenmmän ja siihen portaat ja siihen pöydän näköiseen juttuun jotain puuhattavaa vaikka kiva puinen pieni neliö jossa on reikiä

makupaloja on monia porkkanaa,kaalia,siemeniä,kurkkua,vihannesnappeja tai puikkoja tai muuta vastaavaa vihannes juttua,herneitä,maissia.....
mutta älä anna mitään suolaista ja älä anna sipulia

anna gerbiileille myös jotain pureskeltavaa vaikka pahviputken

Äänestä
  • Terran litra määrä ainakin kertoisi, että ei gerbiiliä noin pieneen.
    Suosittelisin piipahtamaan sivulla
    www.gerbiiliyhdistys.fi tai www.gerbiili.info ja hankkimaan näiltä sivuilta varmaa tietoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HyppisFani kirjoitti:

Mulla on n.45 l kehyksetön akvaario. Sopiiko kaksi urosgerppua tähän terraarioon? Ne saisivat olla valvotusti ulkona terraariosta väh. tunnin päivässä? Olisiko mahdollista laittaa tähän 30cm korkeaan terraarioon ns. yläkerta? Mitä kaikkia gerbiileille voi antaa makupaloiksi?
T:HyppisFani

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu