Kalastus

Traveler81

Minkä hintaisia kalastusretkiä Mauritiuksella on? Saako esimerkiksi 200 eurolla puolipäivä syvänmeren kalastusretken vai maksaako ne enemmän?

10

3222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kala

      Puolipäiväreissut maksaa 10 000 rupiasta ylöspäin ( 1000MUR = n. 25e). Todella kallista puuhaa ja hinnoista ei juurikaan voi "neuvotella"

      • vuokraa

        venettä yksin, vaam kerää tai anna kipparin kerätä porukka kasaan, täysi päivä n 9t maksaa 400-600e ja mukaan mahtuu yleensä 4 kalastajaa ja pari katselijaa, sesonkiaikana aina kalliimpaa, mutta muulloin on helpompi tinkiä hinnoista, hinnat yleensä sisältävät kaikki juomat mitä jaksat juoda, väkevät mukaanlukien, ainakin osassa veneitä.

        tuolta saat kysymällä lisää tietoa asiasta

        http://www.kalamies.com/foorumi/viewtopic.php?t=21385


    • Jarski2

      Varasimme retken White Sand Toursin kautta jolla oli toimipiste hotellissamme itä-rannikolla. Kalastusaika 6h maksoi 300€ vene/4hlöä. Matka edestakaisin hotellilta Black riverille 100€. Nuo hinnat ovat tuolla usein verrattavissa suoraan kaluston laatuun. Halvalla saa vaatimattomampaa ja hieman jo parhaat päivät nähnyttä kalustoa. Parasta retkessä oli että myös saimme tuon himoitun sinimarliinin ja saimme ison palan vietäväksi hotellille, jossa kokkimme valmisti meille siitä aterian.

      • mistä

        päin saitte kalan ja minkä kokoinen se oli?

        tuo matka black riveriin oli kallis, normaalisti saa taksin 8-9 tunniksi max 50-60e ja halvimmillaan 35-40e.
        veneen hinta kohtuullinen puolipäivän reissuksi, mutta 400e saa koko päivänkin = 9t kalastusta 12m vene miehistö 2-3hlö kaikki juomat.
        garand baiesta saa myös vuokrattua veneitä, etsippäs frank adriaans käsiisi ja sano jokelta terveisiä, ainakin palvelun pitäisi olla hyvää ja mahdollisesti myös vaikuttaa hieman hintaan


      • Jarski2
        mistä kirjoitti:

        päin saitte kalan ja minkä kokoinen se oli?

        tuo matka black riveriin oli kallis, normaalisti saa taksin 8-9 tunniksi max 50-60e ja halvimmillaan 35-40e.
        veneen hinta kohtuullinen puolipäivän reissuksi, mutta 400e saa koko päivänkin = 9t kalastusta 12m vene miehistö 2-3hlö kaikki juomat.
        garand baiesta saa myös vuokrattua veneitä, etsippäs frank adriaans käsiisi ja sano jokelta terveisiä, ainakin palvelun pitäisi olla hyvää ja mahdollisesti myös vaikuttaa hieman hintaan

        Kala painoi 67kg, miehistöhän sanoikin osuvasti sitä babyfish:ksi, nuo kun tahtovat kasvaa 600kg.
        Mutta hyvin tuokin pani kampoihin ja itse olen tyytyväinen.
        Ajankohta oli huhtikuun alussa, joten ei paras mahdollinen. Tarkoitus olisi joskus lähteä rikkomaan satasen rajaa rikki.
        Lähdimme Black riveriltä ajelemaan rannan suuntaisesti kohti Port Louisia ja kun kaupunki tuli näkyviin lähdimme takaisin päin, niin siinä aika pian käännyttyämme se iski.
        Juu, kallishan tuo taksi oli, mutta oli autokin sitten viimmeisen päälle hieno katumaasturi ja kuski oli sliipattu virkapuvussa. Tahtoivat usein nuo taksit tuolla olla aika iskarittomia, muutaman kerran kaverin kanssa piti ottaa matkapahoinvointi lääkettä taksikyydissä.


    • Mika Leinonen

      Moi, siellä maksaa päivän venevuokra 400-550 euroa isommilla paateilla jotka ovat pääsosin Le Mornes Clubin rannassa, Flic en Flacissä löytyy noin 8-10 metrisiä paatteja ihan ok kalustolla 6 tunnin reissu maksoi viime vuonna 180 euroa kun vähän tinkas, jos olisi varannut useammalle päivälle olisi kuulemma ollut vielä neuvotteluvaraa. Eli kyllä siellä puolipäiväreissun neuvottelemalla voi saada 200 eurolla, riippuu vähän onko heillä keikkaa enemmän vai vähemmän.

    • hintaero pieni

      Mo! Just tulin takas. Normaalit päivähinnat on 15000-25000 paikallista rahaa ja sillä saa tollaisen kunnon paatin juomat (40-50 jalkaa). Huomaat miksi suosittelen isoja veneitä, kunhan näet ne mainingit :) Pienempiä saa halvemmakin.. Parhaana paikkana pidetään Black riveriä. Puolipäivää on aika lyhyt aika ja ainakaan pohjoisesta (Grand Baie) ei kannata mennä niin lyhkäseksi aikaa koska kalapaikat aika kaukana ulkona. Kalamatkoja voi kysellä taksikuskeilta ja turisteilta jotka on ollu jo viikon siellä tai etsi netin välityksellä.

      • Kalahullu

        Kävin molemmissa paikoissa päivän kalassa, eli Black Riverissä ja Grand Baiessa. Ei ne kalapaikat kovin kaukana olleet tuolla Grand Baiessa ja saaliskin parempi kuin tuolla etelässä. Saimme Black Riveristä 7 tonnikalaa ja karkuutimme syöttikalaan syvätakilasta ottaneen isomuksen, joka n.300 metriä vedettyään sai siiman poikki. Pistän tuon miehistön piikkiin, joka ei ollut tarkistanut siimojaan. Grand Baiesta saimme 12 tonnikalaa, 2 Doradoa, Wahoon ja 143 paunaisen sinimarliinin.


      • Tahtoo kalaan!!!
        Kalahullu kirjoitti:

        Kävin molemmissa paikoissa päivän kalassa, eli Black Riverissä ja Grand Baiessa. Ei ne kalapaikat kovin kaukana olleet tuolla Grand Baiessa ja saaliskin parempi kuin tuolla etelässä. Saimme Black Riveristä 7 tonnikalaa ja karkuutimme syöttikalaan syvätakilasta ottaneen isomuksen, joka n.300 metriä vedettyään sai siiman poikki. Pistän tuon miehistön piikkiin, joka ei ollut tarkistanut siimojaan. Grand Baiesta saimme 12 tonnikalaa, 2 Doradoa, Wahoon ja 143 paunaisen sinimarliinin.

        Menemme Grand Baieen helmikuussa 2009, ja suunnitelmissa on kalastus. Mistä ostit kalareissun, paljonko maksoi, montako paatissa? Mitä muita kokemuksia Grand Baiesta? Menemme hotelliin Le Mauricia, onko joku käynyt? Otimme varalta all inc.


    • Anonyymi

      Oltiin 9 tunnin reissulla ja pari pientä tonnikalaa kallista touhua 700 euroa matka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      13
      1466
    2. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      408
      1281
    3. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1249
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      903
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      16
      864
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      114
      799
    7. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      750
    8. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      732
    9. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      373
      723
    10. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      121
      691
    Aihe