Hotelli Coche Paradise

Isla Coche

Jos joku on käynyt ko. hotellissa, olisi kiva kuulla lomakokemuksia - ja saaresta yleensäkin. Tietoa rahanvaihdosta, ruuasta, retkistä jne. Kiitos jo etukäteen asiallisista vast!

8

1516

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • danza

      Mitä kautta ajattelit varata majoituksen hotelli Coche Paradiseen? Se on Finnmatkojen listoilla, mutta eivät tänä talvena myy sinne matkoja. Ainoa vaihtoehto Cochen valmismatkalle Suomesta on mennä hotelli Punta Blancaan.

      Olen ollut kaksi kertaa Coche Paradisessa ja kerran Punta Blancassa. Pidin ensin mainitusta enemmän sillä vanhempana hotellina alue on paljon vehreämpi, siellä on eläimiä, allasalue on upea, hotellissa on kuntosali... ja meininki on rennompaa.
      Mutta löytyy Punta Blancastakin jotakin parempaa, siellä on nimittäin paremmat ruuat.
      Punta Blancassa on vesiongelma; siellä joudutaan säännöstelemään vedentuloa. Tätä ongelmaa ei ole Coche Paradisessa.

      • Coche Paradiseen

        Niin, matka on varattu Finnmatkoilta helmikuussa 2007, lähdössä ollaan maaliskuussa 2008.


      • danza
        Coche Paradiseen kirjoitti:

        Niin, matka on varattu Finnmatkoilta helmikuussa 2007, lähdössä ollaan maaliskuussa 2008.

        Mitkä viikot tarkalleen ottaen olette siellä?
        Olisimme kiinnostuneita vaihtamaan, mikäli haluatte samaan hintaan Punta Blancaan. Punta Blancahan on hieman kalliimpi...


    • Hiljattain Isla Cochelta pa...

      Palasimme Cohelta juuri tällä viikolla ja olimme siis ko. hotellissa. Nyt ihan aluksi voisin sanoa että MEIDÄN mielestämme Coche Paradise vaikutti paremmalta kuin naapurihotelli. Coche Paradise oli varsinkin arkipäivinä melko rauhallinen ja muutenkin ilmapiiri oli viihtyisä. Viikonloppuisin saarella oli paljon paikallisia, joka aiheutti mm. ruuhkaa ravintolassa -tällöin sieltä puuttui koko ajan jotain, esim lautasia, joku ruoka saattoi loppua kesken jne.- ja muutenkin ylimääräistä hälinää. Mutta muuten tosiaan alue oli vehreä ja siellä oli lemmikkinä mm. papukaijoja ja liskoja ;) Punta Plankalaisilla monilla oli vatsatautia... meillä kai oli hyvä tuuri kun emme saaneet mitään pöpöä :)

      Ruoka oli ihan hyvää, emme tosin mitään gourmet-ruokaa odottaneetkaan. Monipuolisesti oli lähes joka kerta tarjolla lihaa, kanaa ja kalaa, välillä keitettyjä vihanneksia. Riisi ja sapgetti tuli aika tutuiksi ;) Salaattia myös oli, mutta emme siihen koskeneet. Vatsataudin välttämiseksi otimme Suomessa lavantautirokotteet ja tietysti hepatiitti A-rokotuksen. Lisäksi meillä oli joka aterian yhteydessä otettavat maitohappobakteerit ja luonnollisesti käsihygienia kuului koko matkan ajan asiaan. Maitohappobakteerikuurin aloitimme jo viikkoa ennen matkaa ja jatkoimme tähän päivään asti. Meillä siis ei kertaakaan mennyt vatsa edes löysälle! :)

      Rahaa vaihdoimme useissa eri paikoissa. Paras kurssi oli Margariitan puolella, jossa on useita paikkoja rahan vaihtoon. Punta Plankan kaupassa vaihdoimme pari kertaa, mutta kurssi ei ollut kummoinen... ainakaan meille.

      Kävimme parilla Finnmatkojen retkillä, Cubacuan saarella (katamaraanilla, sisälsi snorklausta) ja päivä Canaiman puistossa, jossa näimme Angelin putouksen ja pöytävuoret... pääsimme vielä yhden putouksen sisälle! Molemmat olivat upeita elämyksiä! Olivathan ne Finmatkojen kautta kalliita, mutta emme löytäneet muutakaan vaihtoehtoa... kannatti kyllä!

      Kaiken kaikkiaan loma oli ihana ja onnistunut. Saari oli rentoutumiseen oikea paratiisi. Lähes joka päivä oli aurinkoista, vesi lämmintä ja tuuli vilvoitti hipiää :) Suojakertoimia kannattaa varata ... meillä oli aluksi sk 50 ja tokalla viikolla pärjäsimme sk 20:llä. Illalla oli viileämpää, joten pitkähihaistakin kannattaa pakata mukaan vähän. Jos haluatte kysyä jotain, niin vastailen mielelläni :) Rentouttavaa lomaa!!

      • Pian...

        Jouduitteko menomatkalla (lentokentältä tullessa) odottamaan venekuljetusta? Kulkiko vene iltaisin eli pystyikö halutessaan lähteä Margaritan saarelle syömään / istumaan iltaa? Oliko San Pedron kylässä mitään kauppoja/baareja/ravintoloita/nähtävää?

        Kiitos jos viitsit vastailla.
        T. Maaliskuussa matkalle :)


      • vastauksesta

        Kiva kuulla kommentteja ja kokemuksia! Onko todella mahdollisuus päiväretkeen Canaimaan / putouksille? Paljonko retki maksoi (luottokortilla vai käteisellä)?
        Jos vielä viitsit vastata, niin kiitos jo etukäteen! :-)


      • Hiljattain Isla Cochelta pa...
        Pian... kirjoitti:

        Jouduitteko menomatkalla (lentokentältä tullessa) odottamaan venekuljetusta? Kulkiko vene iltaisin eli pystyikö halutessaan lähteä Margaritan saarelle syömään / istumaan iltaa? Oliko San Pedron kylässä mitään kauppoja/baareja/ravintoloita/nähtävää?

        Kiitos jos viitsit vastailla.
        T. Maaliskuussa matkalle :)

        Jep, kuljetus lentokentältä El Jaquen venesatamaan sujui nopeasti. Matksutajat kuljetettiin katamaranilla saarelle kahdessa osassa ja jälkimmäiset odottelivat reilun tunnin katetussa tilassa... lämmintä oli ja pääsimme heti Cuba Libren makuun ;) Lapsiperheet luonnollisesti pääsivät ensin.

        Viimeinen lautta Cochelle lähti klo. 18.00... tosin aikataulut eivät aina pitäneet paikkansa koska Katamaranissa oli välillä ongelmia.

        San Pedron kylä oli melko pieni, eikä siellä juurikaan mitään ollut. Kuulemma yksi kalaravintola. Kannattaa silti käydä... rantaviivaa pitkin pääsee mukavasti. Punta Blancalta lähtee myös kiertoajeluita, joka piipahtaa mm. San Pedrossa & ostereiden hautausmaalla. Margariitalla kannattaa käydä tekemässä ostokset ja syömässä jos hotellin eväät alkaa kyllästyttää ;)


      • Hiljattain Isla Cochelta pa...
        vastauksesta kirjoitti:

        Kiva kuulla kommentteja ja kokemuksia! Onko todella mahdollisuus päiväretkeen Canaimaan / putouksille? Paljonko retki maksoi (luottokortilla vai käteisellä)?
        Jos vielä viitsit vastata, niin kiitos jo etukäteen! :-)

        Retkistä löytyy infoa Finnmatkojen sivuilta kohdeoppaasta ja Isla de Cochen esittelysivuilta. Muistaakseni Canaiman yhden päivän retken hinta oli 270 e. Finnmatkojen kautta matkaa varatessa ainoa maksutapa oli luottokortti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      79
      1867
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1202
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 83
      719
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      637
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      574
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      514
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      408
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    Aihe