Edellisviikon E-Saimaan alakertapakinoitsija vallaton valtioneuvos päivitteli Imatran huonoa pärjäämistä imagotutkimuksissa. Imagotutkimushan perustuu pelkkiin mielikuviin.
Nyt on saatu faktaa mielikuvien tueksi.
Kaksi tilastoa on julkistettu, joissa molemmissa Imatra on rankattu ykköseksi. Toinen on henkirikokset ja toinen työttömyys. Henkirikoksissa olemme peräti valtakunnan ykkönen. Kumpikin tilasto on täyttä faktaa, eikä pelkkää mielikuvien tuotosta.
Imagotutkimusta tehtäessä eivät nämä olleet vielä tiedossa. Ennestään huonoon imagoon ei olisi kaivattu uutta painolastia. Ei hyvältä näytä.
Tähän ei ole tultu hetkessä. On vaadittu vuosien tavoitteelinen työ, että olemme siinä missä nyt olemme. Kaikki alkoi jo 90-luvun alussa. Silloin kokemattomien poliitikkojen mopo karkasi käsistä.Silloiset tekijät päivittelevät nykyistä menoa ja ihmettelevät imagotukimusten huonoa tulosta.
Eräs silloinen valtiovarainministeri sanoi, että tuloerojen pitää näkyä katukuvassa. Nyt ne näkyvät, eikä näky ole niitä parhaimpia. Mutta eräs tavoite on saavutettu.
Kannattaisko viimeistään nyt tehdä jotain, päättäjät?
Imatra ykkönen
12
3306
Vastaukset
- tilastoja
On aivan turhaa mellastaa tilastoilla, jos ei tiedä,miten ne muodostuvat. Lue edellinen ketju asiasta.
Esim. viime vuonna Lappeenranssa tapahtui yksi
henkirikos. Imatralla tapahtui yksi henkirikos.
Koska Imatran väkiluku on puolet pienempi, toki tilasto silloin näyttää puolet pahemmalle.
En silti väitä, että mitään ei pitäisi tehdä. Mutta mitä teet itäviinalle ja toisiaan tappaville
alkoholisteille?- kun vielä
ymmärrät asian, mitä tilasto yrittää sinulle kertoa. Kun 60 000 ihmisen populaatiossa tapahtuu 1 henkirikos, se on puolet vähemmän kuin se että 30 000 ihmisen populaatiossa tapahtuu vastaava määrä henkirikoksia!!! Tilasto ei valehtele tai vääristä tässä mitään vaan kertoo juuri sen mitkä tilanne on.
- niiden laattioisi kanssa
kun vielä kirjoitti:
ymmärrät asian, mitä tilasto yrittää sinulle kertoa. Kun 60 000 ihmisen populaatiossa tapahtuu 1 henkirikos, se on puolet vähemmän kuin se että 30 000 ihmisen populaatiossa tapahtuu vastaava määrä henkirikoksia!!! Tilasto ei valehtele tai vääristä tässä mitään vaan kertoo juuri sen mitkä tilanne on.
menisit jo nukkumaan ,,joohan !
- pos.asennne
Jos ihminen haluaa luoda positiivisuutta ympärilleen, hän olisi otsikoinut asian hieman toisin. Vaikka kuten EK- radion uutinen:"Imatralla
työttömyys alentunut eniten."Mutta ei, kun näitä ihmisiä, jotka tahallaan mustamaalaavat kaiken, on nämä palstat pullollaan. Ilmeisesti saavat siitä itselleen jotain tyydytystä....- HS ja E-S
Ko lehdet suoltavat jatkuvasti Imatraa väheksyviä juttuja. Esim teatteri-jutut olivat suorastaan naurettavia. Itkettiin vain sitä kun Lappeenrannan teatterilal meni huonosti ja tämä "rahvaan" Teatteri Imatralla homma sujui. Hesari ei suostu tekemään yhtään kunnon juttua BB festareista. Ymmärrän kyllä kun Hesarin mus.arvostelija on alkoholismin riivaama, mutta täällä voi kyllä olla selvinpäin. Hesari kirjoittaa kyllä Savonlinnan Oopperajuhlista metrikaupalla noin 500 lukijalleen! Kyllä me imatralaiset muistetaan muinoiset Rajapatsas-raportit.
- sisällöstä?
Tässä kaksi esimerkkiä, joiden sisältö on joko positiivinen tai negatiivinen, riippuen siitä kuka niitä lukee ja mikä on hänen kokemuksensa perusteella syntynyt "sisäinen mallinsa" ympäröivästä yhteiskunnasta.
Positiivinen: Työttömyys väheni Joulukuussa Imatralla.
Negatiivinen: Imatralla maakunnan korkein työttömyysaste.
Joulukuussa työttömien määrä väheni eniten Imatran seudulla. Imatralla on kuitenkin yhä maakunnan korkein työttömyysaste, 13,5 prosenttia.
Koko maakunnassa työikäisistä on työttömänä 11,4 prosenttia.
Positiivinen: Jari Tolonen kunnanjohtajaksi Siilinjärvelle.
Negatiivinen: Wilmannia ei valittu Siilinjärvelle.
Taipalsaaren Willmanista ei tule Siilinjärven kunnanjohtajaa
Kunnanjohtajavalinnassa Siilinjärven kunnanhallitus päätti valita tehtävään Sotkamon nykyisen kunnanjohtaja Jari Tolosen. Päätös oli yksimielinen. - muuta voi!
Myönteisen ajattelun itsepetos.
Ihmiset yrittävät hirveän vahvasti torjua tiedon, että asiat olisivat huonosti, ja siksi he ovat usein aivan liian positiivisia. Loppuun asti yritetään vakuuttaa, että eihän tässä mitään hätää ole.
Meillä on myös ammattioptimisteja.
Kirjakaupoista saa ostaa varmaan vaikka jokamiehen optimismin käsikirjoja. Siellä on hyllykaupalla näitä ole oman elämäsi herra -teoksia.
Kielen tärkein sana on kieltosana, ja sen sanan ikuiset optimistit ovat unohtaneet. - positiivisia?
Nykyisin, kun lukee tai kuuntelee tiedotusvälineitä, niin tuntuu siltä, että jostain on tullut mahtikäsky "olkaa positiivisia" vaikka asiat olisivat päin hanuria.
Tv-uutinen tänään: VALTAOSA SUOMEN LAPSISTA VOI HYVIN!
Kuitenkin sisältö oli se, että 2 lasta 3:sta voi jossain määrin huonosti.
Tietysti on hyvä, että edes osa lapsista voi hyvin, mutta ei sen pitäisi uutinen olla. Ilmeisesti se nykyään kuitenkin on sitä.
Muistan jo 80-luvulla jossain oppilaitoksessa opetetun, että ensin pitää ilmoittaa hyvät asiat ja sitten hiukan kuin sivulauseessa huonot. Näyttää siltä että joku on lukenut vanhan oppikirjan ja opettaa tuota menetelmää uutena. Ei siinä mitään, sopii hyvin tähän nykyiseen poliittiseen ilmastoon hyvinkin.
- mörs
Ei koulutus ole mikään avainsana, Kiinassa on eräs maakunta,jossa 100 000 yrittäjää(osa isoja yrityksiä),joilla on vain muutaman vuoden "kansakoulu"takana,itse maakunnassa noin pari miljoonaa ihmistä! Turha kouluttaa ihmisiä vuosia ammatteihin joita ei ole!Historiasta vois ottaa oppia,että kiinalaiset osas tehdä paperia jo kauan aikaa sitten ei ne taidot ole mitään ihmeellisiä!Ihmiset pitää ottaa töihin ja opettaa niille se työ työpaikoilla,koulutusta voi antaa siinä sivussa!Aivan järjetöntä maksaa palkkaa vaikka hoitotieteen maisterille,joka ei ole tehnyt päivääkään hoitotyötä,siitä että se opettaa taitoja,jotka 30 vuotta hoitotyötä tehnyt osaisi opettaa työn ohessa!Ei nämä "tavalliset"työt mitään oppilaitoksia kaipaa!Nekin opettajat vois mennä töihin tavallisella palkalla opettaa ne työt työn ohessa!Näköaloja saa töissä eikä missään kouluissa!
- Iso Iivari
Tämän kirjoittaja taitaa elää omaa elämäänsä suuria ajatuksiaan puntaroiden ja yhteiskuntaa puun takaa parannellen.
Niin kukahan se opetti sen ensimmäisen sairaanhoitajan? Ja kuka kiireinen sairaanhoitaja ehtii neuvomaan muita kiireisiä sairaanhoitajia? No potilaat tietenkin opettavat sairaanhoitajia. Hehän eniten sairauksista tietävätkin. Tai sitten talonmies. Ja saahan Valituista Paloistakin paljon tietoa. Ei sitä koulutusta varmaan tarvitakaan niin kuin kirjoittaja toteaa. - koiria?
On ollut aikoja, jolloin vain varakkailla oli mahdollisuus hankkia koulutusta. Köyhät kadehtivat ja pitivät koulutettuja ylempiarvoisina kumartaen ylioppilaille, jotka kulkivat kaduilla nenä pystyssä heidän ohitseen, huomaamatta edes näitä oppimattomia moukkia.
Sitten tuli aika, jolloin kaikilla oli samat taloudelliset mahdollisuudet kouluttautumiseen.
Ja jopa työnantajat arvostivat koulutusta.
Koulutus on pääomaa, jota ei sinulta kukaan voi viedä. Tieto on valtaa, sanotaan. Luulen, että tätä tiedon valtaa pelkäävät edellisen kirjoittajan kaltaiset ihmiset. Tietämätöntä, vain yhtä opittua toimintoa suorittava työläinen on helppo pitää aisoissa. Häntä voidaan johtaa pelolla, koska hän ei uskalla pitää puoliaan eikä
uskalla edes vaatia oikeuksiaan.
Vertauksesi kiinalaisista ontuu pahasti. Olet ilmeisesti niitä "Kiinailmiö" ihmisiä, jotka vetävät aina tilaisuuden tullen "kiinakortin" hihastaan.
Kiinaa ja Suomea ei kannata verrata kaikissa asioissa. Maat ovat hyvin erilaisia, jos olet huomannut. Eikä ainoa ero ole Kiinan halpa, kouluttamaton työvoima. Teknologia kaikkialla maailmassa, myös Kiinassa on kehittynyt huippuosaamisen- ja koulutuksen avulla. Ilman koulutusta ei meilläkään paperilla tehtäisi juuri mitään muuta, kuin pyyhittäisiin p:tä, jos sitäkään. Ehkä suomalaiset olisivat vielä kaalinlehtiasteella.
Totesit, ettei työt oppilaitoksia kaipaa. Ei varmaan kaipaakaan. Mutta oppilaitoksista saa jotain, mitä et sinäkään ole työstä saanut. Oppilaitokset jakavat ammattikoulutuksen lisäksi sivistystä ja tietoa, mikä on pääomaa, jota ei voi kukaan ottaa keneltäkään pois. Et edes sinä.
Itse olen koulutuspääomaa hankkinut kansakoulun jälkeen työn ohessa, jota mainostit, korkeakoulututkintoon asti ja jatkanut edelleen. Näin eläkeputkessa olevana, opiskelu tuntuu entistä hauskemmalta ja haasteellisemmalta.
Mainitsemiasi "näköaloja" sain työssä 45 vuoden aikana ja pääasiassa näköalat olivat myönteisiä, lukuunottamatta joitakin koulutuskielteisiä yksilöitä, joita heitäkin näkyi, siellä ja täällä.
Oppia ikä kaikki.
- kuitenkin
ole niin, että Imatran ja sen imagon rakennamme me imatralaiset itse! Näillä sivuilla käytyä keskustelua ja sen tasoa seuranneena en ole yllättynyt tuosta tutkimustuloksesta. Tosin täytyy heti perään todeta, että tässä on harvinaisen fiksu keskusteluketju!
On ikävää, että tuo vanha "paha kello kauas kantaa" sananlasku pitää niin hyvin paikkansa täällä Kaakkois-Suomessa, sillä pitkään Imatralla asuneena koen kuitenkin tämän kaupungin erittäin miellyttävänä; on mukavia ihmisiä ja kaunista luontoa ilman suurkaupunkien hälinää (siitäkin kokemusta omaavana), mitä sitä ihminen muuta kaipaa!
Nostakaa pää pystyyn imatralaiset, älkääkä aina valittako joka asiasta! Ei se ruoho ole välttämättä sen vihreämpää siellä aidan toisella puolella! Ja olihan meillä (luen itseni myös imatralaiseksi näin monen asuinvuoden jälkeen) mahdollisuus liittyä johonkin "suurempaan ja kauniimpaan", mutta eipä sitä tehty, vaan päätettiin pysyä imatralaisina.
Kunnioitan tuota päätöstä, vaikka itse olisin ollut valmis hakemaan joitain uusia vaihtoehtoja tähän ainaiseen Imatran ja Lappeenrannan riitelyyn. Molemmat kaupungit olemme täällä mahtavan Saimaan äärellä ja kyllä meidän pitäisi pystyä toimimaan yhteistyössä koko Etelä-Karjalan hyväksi!
Ketjusta on poistettu 44 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293085- 1191255
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61087- 58971
- 68937
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26907Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38881Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu163858Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65844Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75784