Olemme suunnitelleet matkaa etelä-afrikkaan, joko johannesburgiin tai kapkaupunkiin tai molempiin. Onko joku käynyt viime aikoina em. kohteissa? Kokemuksia? Riittääkö 2 viikkoa osittain omatoimilomaan? Mitenkäs hintataso? Ajankohta olisi mahd. lokakuun loppupuoli - onkohan kelit minkälaiset? Onko huippuvinkkejä kohteista, majoituksesta yms. paikan päällä?
etelä-afrikkaan
3
606
Vastaukset
- suri--
Hei!
Itse olimme muutama vuosi sitten Kap kaupungissa. Hotellia valittaessa kannattaa kiinnittää huomiota erityisesti alueeseen - on mukavaa että voi käydä vaikka kävelyllä hotellin ulkopuolella ilman, että tarvitsee varoa rikollisia. "huonoilla" alueilla kerrottiin, että taksi on otettava suoraan oven eteen, eikä hotellilta kannata poistua omin päin lainkaan. Olimme myös hyvässä hotellissa rauhallisella paikalla, mutta en valitettavasti muista juuri nyt sen nimeä...Waterfront on turistien suosimaa aluetta, missä on paljon ravintoloita ja ostosmahdollisuuksia, mikäli haluaa välttää takisilla kulkemista, kannattaa valita hotelli sen läheisyydestä.
Lokakuussa ilmat olivat hyvät, kyllä siinä iho vähän paloikin muutamana päivänä. Eräs ilta oli hyvin tuulinen, ikkunat paukkuivat ja hyvä että pystyssä pysyi, mutta se oli ilmeisesti hieman poikkeuksellista..
Tietysti kannattaa käydä pöytävuorella ja leijonanpäällä. Pöytävuorelle voi mennä joko hissillä tai patikoiden, mikäli patikoinnista tykkää..Muita nähtävyyksiä ovat nelson mandelan vankila ja erilaiset ristelyt. Myös safarilla kannattaa käydä, jos etelä-afrikkaan asti meinaa!
Kapkaupunki oli ehdottomasti kokemisen arvoinen paikka! Varovainen kannattaa kuitenkin olla.
Hyvää matkaa!- Etelä-Afrikkaan
Minua kiinnostaa myös Etelä-Afrikka. Onko Kapkaupungissa surffaus mahdollisuudet?
- siellä ollut
Etelä-Afrikka oli meille hieno kokemus, vaikka moni siitä varoittelikin.
Oma matkamme oli omatoimireissu, joka kesti kolme viikkoa (silti tuntui että aika loppui kesken, suosittelen siis tuota kolmea, edes kahta ja puolta viikkoa)!
Lensimme Kapkaupunkiin, halvimmat lennot löytyi tuolloin täältä:
http://www.odenresor.se/
Kapkaupungista lähdimme rannikkoa pitkin nk. bazz bussilla kohti Port Elisabethiä, josta tulimme sitten bussila takaisin Kapkaupunkiin.
Ihmiset olivat ystävällisiä ja ruoka todella hyvää ja halpaa! Surffasimme (ei kamoja rannalla-> varastetaan heti), vaelsimme, meloimme, kiipeilimme ja kieretlimme kaupungilla ja eläinpuistoissa. Vuokrasimme myös auton Kap kaupungissa (vasemmanpuoleinen liikenne, huom).
Olemme kumpikin mieheni kanssa reissanneet jonkin verran, mutta tuolla sai silti käyttää tavallista enemmän "maalaisjärkeä": Ainoa minne lähdimme pimeään aikaan kaupungissa oli lähiravintola, josta suora ja nopea yhteys hostelliin. Ulkona EI siis ainakaan kapkaupungissa kannata liikkua ilman lukollista autoa ilta/pimeään aikaan. Siihen tottui aika nopeasti.
Jos matkustatte maan sisällä esim. busseilla tai juneilla, voitte ihan suoraan kysyä virkailijalta, onko se turvallista valko-ihoisille (jos olette valkoihoisia). Osan matkoista jäi tekemättä, eikä harmita.
Viimeinen, mutta ei vähäisin neuvo tuon reissun sekä paikallisten kanssa käytyjen keskustelujen perusteella on ehdottomasti seuraava: Jos on muita vaihtoehtoja, niin Johannesburgiin ei kannata mennä (väkivalta ja rikollisuus ihan omaa luokkaansa).
Hauskaa reissua ja toivottavasti näistä oli apua!
Reissuhan on sinänsä mukava, että siellä eletään suurinpiirtein samassa ajassa kuin täällä, eli jet lag ei pääse iskemään niin pahana. Tukisukat lentokoneeseen jne. lisävinkkinä. Itse lähtisin uudelleen vaikka heti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle202656Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671679Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A71637Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1121590Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.471523Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell911454Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681366Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001214Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311147En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521106