Millasia kokemuksia on cottonista?Sopisko lapsiperheeseen?Etsitään koiraa joka ei olis mikään räksyttäjä,jaksais lenkkeillä ja ei mitään isoa koiraa...semmonen syliin sopiva,helppo kouluttaa.Oisko semmosta...villakoira ois kiinnostanu mutta sen ei kuulema sovi lapsiperheeseen ja on vaikea hoitaa(turkki)En kuitenkaan mitään näyttelytähteä halua vaan ihan perheen jäseneksi.
Cotton ja muut
rodut
71006
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
munb mielestä villakoira on kyllä erittäin hyvä lapsi perheeseen etenkin keskikokonen. turkki on tosi helppo!! ajellaan vaan lyhyeksi tarpeen tullen ja harjaillakkaan ei paljoo tarviii.. ei ne koviä räkyttää oo ja helppo kouluttaa
samoin suosittelen bichon frisetä..
cottoni on varmasti mukava mutta ota huomioon turkki harjattava useasti viikossa ja se likaantuu ihan kokonaan esim kura ilmalla.. niin ja talvella se on täynnä lumi klimppejä
Hei, minulla on kahden vuoden kokemus cottoneista ja se sopii kyllä hyvin lapsiperheeseen. Koira on iloinen ja eläväinen, reipas ja varsinainen pelle. Se viihtyy pitkillä lenkeillä, muttei pane pahakseen lököilypäivistäkään. MUTTA: cottoni on "turkkikoira" eli sen turkissa on aika kova hoitaminen. Lisäksi se on varsin haukkuherkkä. Rotu on kuitekin todella kiva, joten sitä kannattaa harkita silti.
Meillä on coton lapsiperheessä. Ei hauku koskaan ja tulee kaikkien ihmisten kanssa hyvin toimeen. Kiltti ja iloinen ja aina reipas. Jaksaa lenkkeillä, mutta on tarvittaessa todellinen sohvaperuna. Meidän koira ei käy näyttelyissä, joten turkki pidetään lyhyenä. Kesällä on koiralla hyvä olla,kun turkki ei kuumenna. Talvella pidetään villapaitaa pakkasilla. Eikä tule lumipaakkuja, kun turkki on lyhyt.
Meillä cotoni- poitsu 8kk ja kaksi lasta 4,5v. ja 7v.En voi kuin suositella lapsiperheeseen!Meillä ensimmäisenä aamulla ja viimeisenä illalla lapset ovat koiran kimpussa halailemassa. Ei ole kertaakaan ärähtänyt lapsille tai muille ihmisille/koirille agressiivisesti.Tosi lempeä ja mielyttämisenhaluinen rotu.Turkki vaatii säännöllistä hoitoa, mutta ei ole mahdoton urakka 10min. päivässä.Meidän koira on kova lenkkeilemään, virtaa riittää!Rakastaa maan kaivelua ja uimista.
Meillä jo toinen Bichon havanes aivan ihana rotu...eikä ole räksyttäjä sekä sopii syliin ;))
ja lapsiperheeseen.
että itse en suosittele cottonia. Meillä on ollut cottoneita 4 vuotta. Ainoastaan yksi kolmesta on hyväksyny lapset. Muut ovat ärhäköitä lapsia kohtaan, ja näykkäsevät helposti. Jouduimme luopumaan kahdesta, jotka pääsivät onneksi vanhempieni luokse.
Tuttavalla myös kaksi cottonia, joista toinen ei siedä lapsia ollenkaan. Koirissahan on eroja, mutta itselläni vain huonoja kokemuksia cottoneista lapsiperheessä.
Bichon frise on hirveän lapsirakas rotu. Meillä kaksi bichon frise poikaa ja molemmat tykkää lapsista todella paljon. Turkinhoito vaativaa jos haluaa sen pitää ns. näyttelykuosissa,mutta voihan sen pitää hyvinkin lyhyenä ja helppohoitoisena.Itse pidän nimen omaan helppohoitoisena koska meillä koirat ihan kotikoiria. Ja nämä jos jotkut jaksavat lenkkeillä, virtaa piisaa. Iloisia ja avoimia luonteeltaan. Oppivat nopeasti.