pariisi helmikuussa

eka kertaa paris

ajattelin matkata pariisiin ens helmikuussa
ei varmaan paras ajankohta, vai haittaneeko
mitään oletteko ollut helmikuus pariisissa.
kertokaa olis kiva kuulla?

6

5508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön matkaaja

      Kesällä ei kannata mennä ainakaan kiertelemään suurimpia nähtävyyksiä. Menee koko päivä Eiffelin jonoissa ja on liian kuuma muutenkin.
      Syksy ja kevät oivaa aikaa mennä Pariisiin - Turisteja on mutta paljon vähemmän kuin kesällä.

      • Moro,
        oletko milloin lähdössä Pariisiin? Itse olen 15.-17. helmikuuta ja tarkoitus on mennä ainakin Louvreen, kun siellä ei pitäs olla kamalia ruuhkia näin talvella.
        Olin Pariisissa keväällä viikonlopun, joten osaan siellä jo hieman kulkea.
        Jos satut olemaan samaan aikaan siellä, niin olisi kiva käydä esim. syömässä yhdessä, kun se on aika tyhmää itsekseen;)
        [email protected]


      • eka kertaa..
        mediummyy kirjoitti:

        Moro,
        oletko milloin lähdössä Pariisiin? Itse olen 15.-17. helmikuuta ja tarkoitus on mennä ainakin Louvreen, kun siellä ei pitäs olla kamalia ruuhkia näin talvella.
        Olin Pariisissa keväällä viikonlopun, joten osaan siellä jo hieman kulkea.
        Jos satut olemaan samaan aikaan siellä, niin olisi kiva käydä esim. syömässä yhdessä, kun se on aika tyhmää itsekseen;)
        [email protected]

        tarkotus lähtee 11. helmikuuta.
        ja joku hotelli mikä olis lähel nähtävyyksii
        ettei tarvis kävellä niin hirveästi,
        ajatuksena ollut hotel opera helder,
        onko kellään siit mitään info.
        tai joku hyvä hotelli läheltä?


    • Aina uudestaan

      Olen lähdössä lauantaina kuudetta kertaa Pariisiin, niistä neljättä kertaa tammi-helmikuun vaihteessa. Silloin on parhaat alennusmyynnit, tosin jo lopuillaan helmikuun puolella. Reissuni ovat olleet yhdistettyjä työ/lomamatkoja, eli nähtävyyksiä on tullut myös katseltua. Tietysti tähän aikaan vuodesta on viileää, 0-10 astetta ja tuulistakin, mutta aurinkoisena päivänä mitä ihaninta ja raikkainta katsella maisemia Eiffel-tornista (ei tarvi jonottaakaan talvella paljoa) tai Sacre Couer-kirkon mäeltä Montmartnen kaupunginosassa. Matkailen yleensä pienellä budjetilla, joten ravintoloissa en paljon käy, lähinnä jossain pikkukatujen itämaisissa tai sitten ostan Auchan-tavaratalosta tuoretta patonkia (0,35e) ja siihen täytteitä, 2 euron valkkari-pullon ja jonkun ihanuuden laajasta herkkuvalikoimasta ja nautiskelen hotellihuoneessa. Älä missaa torstai- ja sunnuntaiaamun markkinoita, jotka lähtee Bastillen aukiolta Avenue Richard Lenoirille, paikallisten ostospaikka, ei juurikaan turisteja. Käsilaukkuja (6e) ja vaatteita olen tuolta ostanut, hyvälaatuisia, sekä vanhoja vuosikertaviinejä ja erilaista ruokaa varsinkin sunnuntaisin. Kiva tunnelma ja kuhina, eikä tarvi pelätä taskuvarkaita. Pariisista nauttii myös talvella!

      • pek-ka

        Viime viikko Ranskassa oli kuin alkukevät Suomessa, olin Pariisisa parina päivänä, ja oikein mukava ilma viikonloppuna, toistakymmentä ja aurinkokin paistoi.
        Keskiviikkona vain alkoi taas satamaan. Bellevillen kaupunginosassa on myös hyvä näköalpaikka yli kaupungin, kuulemma korkein Pariisissa. Perjantai on kuulemma vähäjonoisin aika Louvreen.


    • eka kertaa paris

      lähdetään ens viikol, kerron sit palattaes
      omist kokemuksist...kuulumisiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      150
      13271
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9671
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9138
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7856
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6760
    6. 148
      6168
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      19
      3205
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      10
      1298
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      395
      1252
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1174
    Aihe