7vuotiaalla perhoskoirallamme oli korvatulehdus johon sai antibioottikuurin ja särkylääkettä.Nyt kuuri loppunut.nyt samat oireet raapii korvaa,valittaa jne.eli on kipeä.Tohtisiko yöksi antaa särkylääkkeen(rimadyl)kun lääkäri kielsi antamasta yli 10 päivää,mutta ettei kivuissaan tarvis aamuun olla
korvatulehdus
tipsu
5639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei käytettäisi enää kitarisan poistoa, koska on tehokkaampiakin keinoja
onko koiralal kitarisat?
putkitetaanko koirien korvia?
korvat... jos kunnassa ei asu eläinlääkäriä
24 h, se maksuton täti, neuvoja myös koirille
mistä koirien antibiootit ostetaan? apteekistako?
sinne voi aina soittaa ja kysyä, ne neuvoo ilmaiseksi
esim. Yliopiston apteekki on useimmiten avoinna klo 24 asti
puh.numeron,johon voi soittaa ja saa päivystävän eläinlääkärin puhelimeen.Hän sitten neuvoo,myös yöllä,mitä tehdä.Myös maaseutu kunnat kuuluvat nykyään ns.päivystysrinkiin,eli puhelimen päähän saa periaatteessa lääkärin koska vaan.Jos hän on toimenpiteessä,vastaajalle voi jättää viestin,niin lääkäri soittaa asiakkaalle,kun mahdollista.Kokeiltu on,ja kyllä se näin toimi.
on ruokaaineallergia eli kokeile vaihtaa ruokaa esim.vehnättömään,ei nautaa/soijaa yms.Jatkuva kipulääke tai antib.kuuri vain pahentaa asiaa sekä kuormittaa maksaa yms.