Miksi kaapeliyhtiöt ovat jättäneet eurosportin pois digitaalisesta perustarjonnasta? Nyt kanava näkyy vielä jossain päin suomea analogisena.
Se on varmaan ollut katsotuimpia kanavia kotimaisten peruskanavien lisäksi ja siksikö se on muutettu maksukortin vaativaksi kanavaksi?
Paljonkohan eurosportista olisi maksettava lisää että se näkyisi kuten analogi aikana?
Se on varmaan ollut katsotuimpia kanavia kotimaisten peruskanavien lisäksi ja siksikö se on muutettu maksukortin vaativaksi kanavaksi?
Paljonkohan eurosportista olisi maksettava lisää että se näkyisi kuten analogi aikana?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tässä on jo yksi ratkaisu ja vastaisku kaapeliyhtiölle niiltä, joita eivät maksukanavat kiinnosta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=4500000000000395&posting=22000000032194355
Eurosport ei ole koskaan ollut mitään ilmaista perustarjontaa. Aikaisemmin velotettiin asunto-osakeyhtiöitä sen katsomisesta, joten nekin joutuivat maksumiehiksi, jotka eivät koskaan kanavaa katsoneet. Nykyisin maksu on huoneistokohtainen, kuten muillakin maksukanavilla.
"Nykyisin maksu on huoneistokohtainen, kuten muillakin maksukanavilla."
Tarkemmin ottaen taitaa olla paremminkin maksukorttikohtainen eli näin ollen lähinnä laitekohtainen...
Eurosport ei ollut ilmainen vaan taloyhtiöt tilasivat sen ja katselu vaati kortin. Tämä taloyhtiöiden tekemä tilaus katsotaan nykyään laittomaksi, joten kanava meni normaaliksi maksukanavaksi. Se kuuluu johonkin kanavapakettiin ja hinta riippuu kaapelioperaattorista.
Welholla Eropost kuuluu S-pakettiin. Se maksaa 11,90 kuussa, mutta nyt sen sa 6,90 kuussa kun ottaa kuudeksi kuukaudeksi. Samalla saa avauksen ja kortin ensimmäisen vuoden maksutta. Elisalla kanava näyttä tulevan suoraan kortin mukana, samoin on LumoTV:llä.
Helsinki Televisio Oy. / Welho jakoi eurosport kanavaa taloyhtiöille seuraavasti. Koko taloyhtiö 36€ kk , 1€ kk huoneisto. Taloyhtiössämme tuo merkitsi huoneistokohtaisesti 6.22 senttin maksua kuukudessa. Tuosta taloyhtiökohtaisesta tarjonnasta päätti taloyhtiön yhtiökokous ja mitään laitonta siinä ei silloin ollut, eikä olisi muuten edelleenkään. Katselu ei vaatinut mitään korttia oli sitten valittu kumpi maksumuoto tahansa eli taloyhtiö tai huoneistokohtainen. Welho irtisanoi sopimuksen yksipuolisesti vedoten ties mihin fuulaan. Samaa fuulaa saa lukea täältä joten hyvin on aivopesu purrut. Nykyisin eurosprtin saa welholta ainoastaan kanavapaketin yhteydessä tai kanavapaketin lisukkeeksi 3€ kk. lisämaksulla. Korotusta pelkkään kk. maksuun siis 200% plus muut maksut päälle. Kukahan se nyt mahtaa olla se täälläkin toitotettu "itkijä". Mutta jos tulette autuaiksi katsomalla uusintoja uusinnan perään tilatkaa ihmeessä kanavapaketteja, aivan sama mistä eli welholta tai muualta, samaa *askaa alusta loppuun ja järkyttävillä hinnoilla.
Analogisena Welho tosiaan suodatti kanavan taloyhtiöittäin. Digitaalisena suodatus tapahtui korteilla. Tuo maksukanavien tilaus taloyhtiöittäin on nykyisen tulkinnan mukaan laitonta. Varsinaista oikeuden päätöstä asiasta tosin ei käsittääkseni ole.
Welhon maksukanavatarjonta on yleisesti surkea ja kallis. Ongelma on juuri urheilun ja muun pakkaaminen keskenään, joka tekee kaikista vihaisia. Minä en haluaisi maksaa senttiäkään urheilusta.
Otin asiasta tarkemmin selvää ja saan kirjallisen tarjouksen, mutta vitsi on siinä, että edelleenkään ei tarvita mitään korttia Eurosportin katsomiseen.
Taloyhtiö tekee sopimuksen Maxisatin kanssa ja kustannukset ovat 1,50 euroa/kk/huoneisto. Huoneistokohtaiset kustannukset sisältyvät vastikkeeseen kuten analogia-aikana eli siihen ei tule mitään muutoksia.
Mistään laittomuuksista ei ole kyse, jos kerran Maxisat on tehnyt oman sopimuksensa Eurosportin kanssa kanavan välittämisestä asiakkailleen.
Sanoisin, että tässä on sitä oikean suuntaista asiakaspalvelua mihin Welho ei näköjään rahan kiilto silmissään pysty.
käy tsekkaamassa sivut: http://www.maxisat.fi/uutiset.php?subaction=showfull&id=1198070601&archive=&start_from=&ucat=1&
ja huomaat, että on edelleen mahdolloista hoitaa asia taloyhtiön toimesta!
Ongelma tuossa ei ole Maxisatin ja Erosportin välillä vaan taloyhtiön ja osakkaiden välillä. On hyvin kyseenalaista voiko asunto-oy päättää moisesta kaikkien puolesta. Mitä pitäisit, jos asunto-oy päättäisi tilata Hesarin kaikille tms.
Tuossa porsaanreikä saattaisi olla siinä, että tuota varten asennetaan sateliittiantenni, joten kyse ei ole puhtaasti kanavan tilauksesta teknisessä mielessä vaikka käytännössähän siitä on kyse.
Meillä euros. kiinteistökohtaisena 50snt kuussa ja jatkossa kortti mitä lie, mutta jo kortin vuosimaksu on kalliimpi kuin entinen kustannus.
Tämä euros. on muuten tullut ja mennyt useita kertoja vuosien mittaa täkäläisessä kuapeliverkossa, ekat tauot olivat joskus v.1990 tienoilla...
TeliaSoneran ylläpitämässä kaapelitalouksien verkkojakelussa Eurosporttia mitään näkymään saatu millään maksukorteilla!!!
Kiva olisi nähdä Mois de Tour de France eli kaipa on sitten vuokrattava mökki kuukaudeksi Norjasta, jotta tuon näkisi tellusta!!!
Kyllä pikkasen hymyilyttää nämä teidän jupinat siitä ja tästä.
Meikkä katselee edelleenkin MAKSUTTA ESP:tä joko anana tai tikinä.
Ai miten se on mahdollista?
No sateliitista tietenkin!
PS. Eikä vaadi TV-lupaa. Ja on muuten varmistettu VIESTINTÄMINISTERIÖSTÄ asti!
Ajatteles jos parimiljoonaa sumalaista taloutta joutuisi vielä hankkimaan digiboxien rinnalle satelliittinatennin ja sitä varten omat boxit että näkyisi esim. eurosport, ei kuulosta kovin järkevältä...
Mun mielestä kaapeliyhtiöt, yle ja muut instanssit ovat sitä varten että kuluttajat saavat mitä haluavat.
Ja jos eurosport on mitä kuluttajat haluaa niin luulisi että sitä myös tarjottaisiin, vai eletäänkö täällä jossain takapajulassa vai jossain virkamiesdiktatuurissa...
Kyllä satelliittilähetysten katselu vaatii TV-luvan siinä, missä mikä tahansa TV:n katselu. TV-lupaa ei mitenkään ole sidottu mahdollisuuteen katsoa YLE:n ohjelmia.
Lopetappas tuo jupina "DVB-S tarttee TV-luvan"
Se kun ei tartte sitä! Soita Viestintäministeriöön ja kysy sieltä! Itse sain vastauksen "että ei tartte", kun selvitin heille juurtajaksaen tapauksen!
Tämmösissä tapauksissa tarttee:
1. Viasat asiakkaat
2. Canal Digital asiakkaat
Minä en. Ai miksikö?:
1. En ole kummankaan asiakas!
2. En myöskään omista NDS tai Conax salauksella olevaa DVB-viritintä.
(3. Eei ole DVB-T tai DVB-C viritintä)
4. Jos tuo ei mene jakeluun, niin en voi muut, kuin nauraa typeryydelle jota maassa nimeltä Suomi harrastetaan!
5. Suosittelen lukemaan:
KOMISSION TIEDONANTO EUROOPAN YHTEISÖN
PERUSSOPIMUKSEN 28 JA 49 ARTIKLAN MUKAISEN TAVAROIDEN JA PALVELUJEN VAPAAN LIIKKUVUUDEN YLEISTEN PERIAATTEIDEN SOVELTAMISESTA SATELIITTIANTENNIEN KÄYTÖN ALALLA
Ja erityisesti keskittymään kohtaan D (verotussäännökset)
Siellä se on kerrottu. Tosin se vaattii hieman älyä! Kaikille sitä ei ole annettu, valitettevasti!
Televisiomaksu on maksettava vakka katsoisi satelliittilähetyksiä.
"Q: Seuraamme vain ulkomaisia televisiokanavia satelliittiantennin kautta. Tarvitseeko meidän maksaa televisiomaksu vaikka emme katso Yleisradion kanavia?
A: Televisiomaksu on maksettava riippumatta siitä mitä ohjelmia tai kanavia katsotaan ja kuinka paljon niitä katsotaan. Myös satelliittiantennin kautta vastaanotettavat lähetykset edellyttävät televisiomaksun maksamista. "
http://www.tv-maksu.fi/navi7.html
Vain satelliittiantenneihin ja/tai vastaanottimiin kohdistuva erityisverotus on kielletty. TV-maksu kohdistuu yhtäläisesti kaikkiin vastaanottotapoihin eikä siksi ole kielletty.
"d) verotussäännökset
Satelliittiantenneihin kohdistuvat erityiset verotustoimet, jotka poikkeavat muiden vastaanottovälineiden verotuksesta, ovat este palvelujen vapaalle liikkuvuudelle sisämarkkinoilla
Komissio arvioi, että sellaiset kansalliset verotustoimet, jotka kohdistuvat erityisesti satelliittiantennien käyttöön (tai antennien liitäntälaitteisiin) mutta ei muihin antenneihin tai vastaanottovälineisiin, ovat EY:n perustamissopimuksen 49 artiklan vastaisia, jos niiden tarkoituksena on haitata rajat ylittävien palvelujen vastaanottoa tai niiden vaikutus on tällainen [36]."
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52001DC0351:FI:HTML
Opi läksysi ja soita sinne Viestintäministeriöön.
Niin asia selviää sinullekkin!
Tämä on virheellistä tietoa:
"Q: Seuraamme vain ulkomaisia televisiokanavia satelliittiantennin kautta. Tarvitseeko meidän maksaa televisiomaksu vaikka emme katso Yleisradion kanavia?
A: Televisiomaksu on maksettava riippumatta siitä mitä ohjelmia tai kanavia katsotaan ja kuinka paljon niitä katsotaan. Myös satelliittiantennin kautta vastaanotettavat lähetykset edellyttävät televisiomaksun maksamista. "
Tuo EY:n peruslaki kumoaa moisen väitteen!
Hanki asianajaja ja kysy siltä, mitenkä asiaa voi tulkita!
Kielenkäyttösi jo paljastaa minkä tason asiantuntija olet.
Mikä ihmeen peruslaki? Minä nimenomaan osoitin, että sinun lähteesi ei sano sitä, mitä sinä väität. Väitteesi on näin kumottu. Jos haluat yhä väittää sitä, esitä sitä puoltavat todisteet.
Siis olet ..... Kun et tajua. Ei sille voi mitään..
"Mikä ihmeen peruslaki"
V... LUE SE...
Äläkä ole typerä TV-luvantarkastaja.
Voit täysin olla semmoinen.
EU:n oikeudessa TÄMÄ asia päätetään.
SE ON JO PÄÄTETTTY EU:SSA.
KUTEN JO KIRJOTIN "HANKI SE ASIANAJAJA".
Näköjään, kun et ymmärrä FAKTOISTA MITÄÄN.
Et näköjään pysty perustelemaan väitettäsi. Keskustelu omalta osaltani tästä aiheesta päättyy tällä kertaa tähän.