Kuulkaas siskot: vaihtarit horm.korvaushoitoineen taitavat ollakin elämän parasta aikaa. Ei ole riesaa kuukautisista eikä pelkoa raskaudesta. Minulla korvaushoito geeleineen laukaisi seksielämän 50-60 välillä sellaiseen liekkiin, että haukon henkeäni. Liekö sitten lopunaikaisia iloja, mutta niin mahtavista orkuista, mitä koin, olin ennen lukenut vain kirjoista. Osansa lienee vuosia nuoremmalla miehelläkin. Horm.korv.hoito on nyt jo lopetettu, mutta yhä hyrrää. Pitänee uskoa, että kun sopivat kemiat kohtaavat, kiihokkeet löytyvät. Ei nainen kiihdy, jos partneri on pappakunnossa!
Hormoonit ja seksi
Villit vuodet
112330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kauneusleikkauksiin nuoria miehiä saadaksesi
tai toisiapäin
karmaiseva tarina tänään se 70-kymppisen miehen leikkausinto, mutta tajusihan se itsekin, mistä on kyse, hormonit jyllää joillain vanhoillakin, että mieti sitä
huippukunnon ohittaneen 35-vuotiaan, jolla ei ole vielä lapsia, niin jotenkin käy sääli... tai annetaanko sen miehen sitten lahjoittaa vain itsestään jollekin toisellekin, holtovaateitta
Positiivinen viesti, antaa rohkaisua muillekin. Kateeliset olkoot ääneti!
Kiva kuulla että jollakin menee hyvin..itsellä jatkuvia kk-häiriöitä, vuotaa viikko-, jopa kuukausitolkulla, sitten taas pitkiä välejä..mutta seksihalut olisi!
Kuka noita korv.hoitoja saa ja tuleeko silloin kuukautiset vielä ja saako niitä jos yleensä on vielä valunut? vai pitääkö olla vuosi ilman kuukautisia?
Kertoisitko lisää, noista korvaushoidoista ja geeleistä?
Hormonikorvaushoito ei välttämättä seksihaluja palauta, mutta aika monella kyllä, koska yleinen virkeys ja vireys paranee.
Korvaushoitoa voi saada, vaikka kuukautiset eivät olisi loppuneetkaan, jos vaivat haittaavat normaalia elämää. Viikkokausien vuotaminen kuulostaa vaaralliselta (anemia?) ja ihmettelenkin, ettet ole jo hakenut apua. Gynekologi tuntee tämän puolen parhaiten, mutta reseptin saat keneltä tahansa lääkäriltä.
Kovasti lisääntyneeseen vuotoon tosin ei varmaan estrogeni auta, vaan täytyy käyttää muita hormoneja tai erilaisia yhdistelmiä.
kartoittaa lääkäri (tai gynekologi). Levonova (horm.kier.) sopii laitettavaksi tasaamaan runsastuneita kuukautisia ja mahdollisia hormoonipuutoksia juuri vaihdevuosi-iän kynnyksellä. Levonova on helpointa asentaa vuotojen aikana. Joillakin kuukautiset loppuvat kokonaan kierukan vaikutuksesta, (ei haittaa, päinvastoin). Sen käyttöikä on 6 v. Esim. 50-vuotias olis sitten jo 56 ja vuoto ehkä muutenkin jo loppumassa v-vuosien takia. Jos hikoilua ym. vv-oireita alkaa olla jossakin vaiheessa, valita lääkärille. Hän voi antaa esim. Estrogel -reseptin. Geeli sopii hyvin hormoonikierukan pariksi. Siinäpä sinulla sitten onkin hormoonikorvaushoito. Kukin reagoi hoitoon yksilöllisesti, useimmiten positiiviset kokemukset. Nauti elämästä täysin siemauksin!
sanoa, että minulle määrattiin vuodoton hormonihoito jo siinä vaiheessa, kun menkat alkoi reistailemaan. Olivat kans tosi runsaat ja ajoittain pitkäkestoisetkin.
Aloittajalle myös onnea, voin sanoa hormonien vaikuttavan myös seksihaluihin. Ei mitään taivaita halkaisevia, mutta kuitenkin.
mutta ei ole mikään pappa. Haluis usein. No, minä en oo halunnut koko korvaushoidon (10 v)aikana, mutta pitäähän sitä joskus antaa, hyvä suhde on muuten. Ei se estrogeeni sitä halua tee, se on jokin muu. Kilpirauhashormonin aloittaminen hieman väläytti, mitä voisi olla, mutta sekin meni ohi. Liekö tyroksiinia liian vähän.
Mitä lääkettä saat? Minulla ei ainakaan oma hormonihoito auta tippaakaan vaikka lääkäri lupaili.
uudelleen lääkärisi juttusilla. En tiedä, mitä hoitoja saat ja kuinka kauan olet kokeillut, mutta voi olla, että ne eivät sovi juuri sinulle. Itsellä Levonova Estrogel. Tsemppiä!
Ja minä raukka joudun syömään anti-
estrogeenia rintasyöpälääkkeenä. Kyllä ei ole haluja ja ennen olin niin villi. no ehkä 2 vuoden päästä mulla alkaa kiihkeä 60-villitys...ja nuorimies ehdottomasti pitää olla! Oijoi...