kyseessä,eli oliko niin, että tonne LTY:lle oli lyhyen matikan erillisvalinta mahdollista vai oliko jonnekkin muuallekkin?Te jotka nyt olette hakeneet tässä kyseisessä "lohkossa" ja muutkin tietty niin antaako se jotenkin etulyöntiaseman hakuprosessissa eli kuinka helppoa olisi päästä sisälle tonne esim. LTY:lle, kun kiinnostas niin pirusti. Kertokaa jotain tästä asiasta. Diaa en rupee kahlaa läpi, kun siellä ei oo tästä asiasta paljoakaan mitään.
Erillis
valinta!
4375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
LTY:ssä ei ole varsinaista lyhyen matikan sisäänpääsylinjaa, vaan tulee osallistua pääsykokeisiin. Ne nyt eivät ole niin hankalat edes lyhyellä matikalla ratkaistavaksi, enemmän ongelmia tuottaa sitten ne varsinaiset insinöörimatikat.
Pisteethän riippuvat yo-toikkarista ja pääsykokeista ja riippuen alasta jolle haluat niin voi olla äärimmäisenkin helppo päästä sisälle vaikka lyhyttä matikkaa onkin lukenut. Mitä haluaisit lappeen Rantaan tulla opiskelemaan? Tuo tieto auttaisi paljonkin.
Tiedän monia lyhyellä matikalla kouluun päässeitä, hekin vain ovat sanoneet että inssimatikan tunneilla on vaan pitänyt tajuta tehdä tarpeeksi töitä päästäkseen kurssista läpi.
aahah..just just,no kemiantekniikkaa taikka tuotantotaloutta ajattelin, jostain vaan olin kattovina, että esim. vuoden 2004 kevään
valinnoissa oli juuri tuo lyhyen matikan erillisvalinta mukana,en sitten tiedä onko tuo nyt sitten ollut vaan poikkeusvuosi,näin ainakin LTY:n sivuilta pongasin. No soittamallahan se ainakin selviää. Joo eli tuota kemiantekniikkaa noista lähemmin ajattelin, että onko tonne nyt hirveä hinku yleensä ollut? Eikä toi konetekniikkakaan ole pois suljettu kuiteskaan.
Ei ainakaan enää erillisvalintaa ole, se selviää lty:n omilta hakijasivuiltakin. http://www.lut.fi/hakuopas/diplomi_insinoori/ylioppilaat/erikoistapaukset.html
Jos haluat asiaan varmuuden niin voit lähettää sähköpostia hakijapalvelut[@]lut.fi.
Uskoisin että on mahdollista päästä lyhyellä matematiikalla sisälle molempiin, jos teet hieman työtä sen eteen. Et kertonut oletko lukenut pitkää fysiikkaa/kemiaa, jos asia on noin, niin pitäisin pääsyä äärimmäisen varmana. Kannattaa kuitenkin vilkaista dia:n sivuilta vanhat pääsykoetehtävät ja harjoitella niiden kautta, lainaamalla esimerkiksi pitkän matikan kirjat kaverilta.
Hinku ja pistemäärätkin selviää dia:n sivuilta. Viime vuonna taisi ketelle päästä kaikki, kotelle kai myös. Tutalle on aina niin paljon enemmän hakijoita kuin aloituspaikkoja, että kaikki eivät pääse.
tarkoittaa sitä ns. kukkaisteekkari-valintaa..? Muistan, että yksi tuttu tuli (Otaniemi oli kyseessä) siinä kiintiössä sisään, oli lukenut lyhyet kaikista lukiossa. Siinä piti sitten käydä ne lukion laajat kurssit ekan vuoden aikana muiden opintojen ohella ja sitten sai perusopiskelijastatuksen. Muistaakseni haku oli jollain kirjeellä (ja papereilla) ja muutama "motivoitunut" koulutusohjelmaa kohden sitten valittiin.